Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ASF coraz groźniejszy. Inspektorzy weterynaryjni kontrolują gospodarstwa [FOTO]

Jolanta Jeziorska
ASF, czyli Afrykański Pomór Świń jest coraz groźniejszy. Choć na razie choroba dotyka dziki to zdaniem weterynarzy tylko odpowiednia profilaktyka może uchronić świnie przed tą groźną chorobą. Dlatego kontrolują, czy rolnicy odpowiednio zabezpieczyli swoje hodowle.

W Polsce odnotowano już 1416 przypadków ASF u dzików a blisko 50 ognisk choroby ASF w gospodarstwach rolnych, m.in. w województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubuskim. Choć na razie nie odnotowano choroby na terenie województwa łódzkiego, inspekcje weterynaryjne biją na alarm.

- Boimy się bo wiemy, że ASF dojdzie i do nas. Przeniosą je w końcu dziki, myśliwi lub mieszkańcy - mówi Sławomir Borkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii na powiaty zduńskowolski i łaski.

Choroba, jak podkreślają służby, może być zwalczana tylko dzięki odpowiedniej profilaktyce. Nie ma na nią szczepionki. Stada, w jakich zostanie stwierdzony ASF muszą zostać wybite. Z obszaru dotkniętego chorobą nie wolno eksportować mięsa wieprzowego ani żywca.
Prowadzone były szkolenia dla rolników, w jaki sposób ustrzec się przed zarażeniem tuczników ( na ten temat można przeczytać tutajL konferencja na temat ASF. Obecnie inspektorzy sprawdzają, czy rolnicy stosują zalecane, odpowiednie środku ostrożności.
Tymi środkami są m.in.
- odpowiednie zabezpieczenie budynków przez dostępem dzików,
- podwójne ogrodzenia terenu, utwardzone przy gruncie i wysokie na co najmniej 1,5 metra,
- dodatkowe zabezpieczenie paszy i ściółki
- maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z chlewni
- zaleca się odkażanie i czyszczenie na bieżąco sprzętów i urządzeń stosowanych do hodowli świń
- wprowadzono zakaz wstępu do chlewni i gospodarstw osobom, które brały udział w polowaniu przez 72 godziny.
O środkach tzw. bioasekuracji można przeczytać tutaj: Będą kontrole.

Ponadto rolnicy mają nakazane rozdzielenie świń od bydła, jeśli są one hodowane w tym samym pomieszczeniu. Jeśli nie ma możliwości przeniesienia zwierząt do innych pomieszczeń to inspektorzy dają na to czas. W praktyce oznacza to, że rolnicy muszą zdecydować, czy po dojściu stada do okresu rzeźnego pozbywają się świń czy krów.
- Zalecane jest też, by maksymalnie ograniczyć wstęp dzików czy innych zwierząt na teren gospodarstwa. Powinny być stworzone stacje deratyzacyjne ponieważ gryzonie mogą by6ć wektorem, czyli przenosicielami wirusa - dodaje Sławomir Borkowski.
Na terenie powiatów zduńskowolskiego i łaskiego do skontrolowania jest około 500 gospodarstw. Na razie, tylko w tym miesiącu powiatowe służby weterynaryjne przeprowadziły kontrole w 40.

W województwie łódzkim doprowadzono do odstrzelenia znacznej liczby dzików, które mogą być nosicielami choroby.Do puli odstrzałów dla myśliwych dodano odstrzały redukcyjne i odstrzały sanitarne. W tym roku na terenie działania Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Łasku przeprowadzone zostały dwa odstrzały sanitarne, w którym wybito 22 dziki.Przygotowywane są kolejne zarządzenia wojewody łódzkiego, które nakładać będą na koła łowieckie obowiązek odstrzelenia kolejnych zwierząt. Możliwe, że dojdzie też do tzw. aktywnego poszukiwania padłych dzików, czyli, że służby leśne i myśliwi będą przeszukiwać lasy w poszukiwaniu martwych zwierząt, które mogły zarazić się wirusem ASF.
- Na razie apelujemy, by w przypadku jeśli ktoś znajduje padłego dzika powiadomił o tym fakcie samorząd lub powiatowego lekarza weterynarii w Łasku. W takim przypadku jedziemy, pobierany próby i wysyłamy je do badań pod kątem ASF do instytutu w Puławach – informuje Sławomir Borkowski.

O sprawie także w najbliższą środę w Tygodniku "Nad Wartą".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto