Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksperci od geotermii z Islandii zjechali do Poddębic (ZDJĘCIA)

Krzysztof Kaniecki
Eksperci od geotermii z Islandii zjechali do Poddębic
Eksperci od geotermii z Islandii zjechali do Poddębic UM Poddębice
Eksperci od geotermii z Islandii zjechali do Poddębic. Delegacja Krajowej Agencji Energii Islandii na czele z Baldurem Peturssonem przyjechała ocenić potencjał geotermalny ciepłownictwa sieciowego w Polsce i mieście Poddębice.

Eksperci od geotermii z Islandii zjechali do Poddębic. Delegacja Krajowej Agencji Energii Islandii na czele z Baldurem Peturssonem przyjechała ocenić potencjał geotermalny ciepłownictwa sieciowego w Polsce i mieście Poddębice. Spotkanie z Islandczykami to doskonała okazja do pozyskania informacji jak efektywniej wykorzystywać wodę termalną.

- Od blisko stu lat Islandia korzysta z geotermalnych dobrodziejstw, które wykorzystuje w ciepłownictwie, rolnictwie, hodowli ryb, czy działaniach na rzecz zdrowia i rekreacji - wymienia Baldur Petursson z Krajowej Agencji Energii Islandii.

Polacy mają więc czego się uczyć od Islandczyków.

- Bardzo ważne jest, by bogactwo z wnętrza ziemi można zagospodarować w szerokim zakresie, dla dobra społeczeństwa, poprawy życia mieszkańców, czy ekologicznego ogrzewania - uważa Beata Kępińska z Polskiej Akademii Nauk.

Poddębicka woda termalna dzięki korzystnym właściwościom m.in. zasila baseny i służy do ogrzewania miasta.

- Chcemy rozszerzać zagadnienia związane z geotermią. Ludzie chętnie korzystają z wód termalnych, o czym świadczy zainteresowanie basenami termalnymi i pijalnią wód termalnych. W tym sezonie miejsca te odwiedziło już blisko 60 tysięcy osób - mówi burmistrz Piotr Sęczkowski.

Podczas czterodniowych spotkań polsko-islandzkich prowadzone są rozmowy m.in. o zasobach i wykorzystaniu energii geotermalnej w Islandii i Polsce, jak również o niekwestionowanej przydatności dla ciepłownictwa poddębickiego odwiertu GT-2.

- Prezentujemy gościom informacje o naszych złożach, a także przedstawiamy funkcjonujący system i obiekty, wykorzystujące wody termalne w ciepłownictwie i do innych celów, na przykład balneologii czy do spożycia - wyjaśnia Anna Karska, prezes Geotermii Poddębice. - Na podstawie zebranych informacji opracowane zostanie studium możliwości wykorzystania geotermii w sieciach c.o w Poddębicach.

Przyjazd odbywa się w związku z projektem "Potencjał dla wykorzystania energii geotermalnej w Polsce - miasto Poddębice", realizowanym przez rok przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie Programu PL04. Jest to program operacyjny w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto