Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksporta ciała ks. Mariana Kilichowskiego do kościoła w Dzierżawach rozpoczęła uroczystości pogrzebowe (ZDJĘCIA)

Krzysztof Kaniecki
Eksporta ciała ks. Mariana Kilichowskiego do kościoła w Dzierżawach
Eksporta ciała ks. Mariana Kilichowskiego do kościoła w Dzierżawach Krzysztof Kaniecki
Eksporta ciała ks. Mariana Kilichowskiego do kościoła w Dzierżawach rozpoczęła uroczystości pogrzebowe. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Gębickiego zostanie odprawiona dzisiaj o godz. 11. Zmarły kapłan zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Dzierżawach.

Eksporta ciała ks. Mariana Kilichowskiego do kościoła w Dzierżawach rozpoczęła uroczystości pogrzebowe. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Gębickiego zostanie odprawiona dzisiaj o godz. 11. Zmarły kapłan zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Dzierżawach.

Czwartkowa msza pod przewodnictwem ks. inf. Andrzeja Ziemieśkiewicza, dziekana dekanatu uniejowskiego, zgodnie z wolą zmarłego księdza Mariana Kilichowskiego odbyła się w białym - paschalnym - kolorze szat liturgicznych. Homilię wygłosił ks. Paweł Zalewski przypominając osobę niestrudzonego duszpasterza młodzieży, pielgrzyma i wyjątkowego kapłana.

- Spotkanie ze Sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim sprawiło, że jego chrześcijaństwo i jego spotkanie z Chrystusem zafascynowało go tak, że czuć było posłanie pasterskie do swoich owiec przez całe kapłaństwo, aż do śmierci - mówił w kazaniu ks. Zalewski. - O nim jak najuczciwiej można za świętym Pawłem powiedzieć, że nie żył dla siebie. On najpierw myślał o drugich. Ten jego sposób bycia i osobowość sprawiła, że kogo spotkał, do kogo go Chrystus posłał, zostawił trwały ślad Bożej miłości. Bo był człowiekiem, który na serio przyjął Chrystusa za swojego Pana i Zbawiciela.Nie dla splendoru, kariery czy zysku. On naprawdę stał się ubogim pośród ubogich. To nie był duszpasterz mankietów, wykrochmalonych kołnierzyków u koszuli, dywanów i salonów, ale umiał być pośród tych maluczkich. Od jednej z parafianek usłyszałem, że jedną z jego pierwszych inicjatyw było gromadzenie dzieci, które zbierały butelki i złom. Uczył ich tej pracy i za zarobione pieniążki pojechali na pierwszą wyprawę do Paryża. Czy z tej miejscowości marzyłoby się, że większość parafian było w Rzymie, Fatimie? Umiał to wam dać. Karmił was czym sam żył. Nie zawsze umieliśmy to docenić, On po prostu był. Ksiądz Marian jest jedynym kapłanem w diecezji włocławskiej, który od 1991 roku był na wszystkich Światowych Dniach Młodzieży. Wiedział, że trzeba tam być. Był człowiekiem, który pokochał to co dzisiaj Kościół musi odkryć, a on tym żył. Ewangelizacją. Jeżeli chcemy znaleźć klucz do zrozumienia księdza Mariana, to trzeba sięgnąć do początku jego kapłańskiej posługi, do Ruchu Światło Życie. Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki nauczył go żywego Kościoła. Nie Kościoła murów, pięknych witraży, odnowionych drzwi, ale Kościoła, gdzie to człowiek oddaje Bogu cześć w duchu prawdy. Ksiądz Marian nie żył dla siebie, ale też i nie umarł dla siebie. Umarł dla Pana, bo żył dla Pana.

- My kapłani z dekanatu uniejowskiego chcemy już dziś podziękować księdzu Marianowi Kilichowskiemu za tą służbę, którą pełnił w dekanacie - mówił ks. inf. Andrzej Ziemieśkiewicz. - Za gorliwość, za to że często przyjeżdżał w Wielkim Poście czy adwencie pół godziny przed nami i już spowiadał. Nieraz zdarzyło się, że się spóźnił, ale to tylko dlatego, że spowiadał i w Uniejowie, i w Poddębicach, a bardzo często jeszcze w Wartkowicach. Trzy parafie mógł objechać od razu. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że mogliśmy doświadczyć jego obecności, jego dobrego słowa i serdeczności. Ksiądz Marian przekazywał nam kapłanom wiele wartości, szczególnie na wyjazdach oazowych.

Ks. Marian Kilichowski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Dzierżawach, zmarł we wtorek wieczorem w wieku 66 lat WIĘCEJ TUTAJ. Ur. 22 marca 1952 r. Wyświęcony na kapłana w 1978 r. Pierwszy wikariat odbył w Kościelcu Kaliskim w latach 1978-1981, później były Charłupia Mała 1981-1985 i Konin - parafia św. Maksymiliana 1985-1989. Od 16 marca 1989 był proboszczem w Dzierżawach.
W tym czasie pełnił funkcję Rejonowego Moderatora Ruchu Światło Życie (Oaza) oraz od 1992 do 2003 Diecezjalnego Moderatora Ruchu Światło Życie. W dekanacie pełnił funkcję duszpasterza rolników i duszpasterza służby liturgicznej (ministrantów).

W 2003 r. został odznaczony przywilejem Rokiety i Mantoletu. W 2009 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiaty Uniejowskiej, z czego w tym roku na został zwolniony przez biskupa Wiesława Alojzego Meringa. Przez 10 lat pod szyldem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich prowadził Szkołę Podstawową im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Sakowie. Stworzył pierwsze w powiecie poddębickim i jedno z nielicznych w kraju Parafialne, Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo "Winnica".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto