Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łączenie Lokalnych Grup Działania w regionie

Tadeusz Sobczak, Krzysztof Kaniecki
Łączenie Lokalnych Grup Działania w regionie. Połączenia nie uniknęła LGD Szlakiem sieradzkiej E-ski.
Łączenie Lokalnych Grup Działania w regionie. Połączenia nie uniknęła LGD Szlakiem sieradzkiej E-ski. Tadeusz Sobczak
Łączenie Lokalnych Grup Działania w regionie. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Szlakiem sieradzkiej E-ski" musi połączyć się z LGD Ziemia Wieluńska. Połączeniu ulegną także LGD działające w powiecie poddębickim i zduńskowolskim. Wszystko przez zbyt mała liczbę mieszkańców.

Łączenie Lokalnych Grup Działania w regionie

. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Szlakiem sieradzkiej E-ski" musi z LGD Ziemia Wieluńska. Połączeniu ulegną także LGD działające w powiecie poddębickim i zduńskowolskim. Wszystko przez zbyt mała liczbę mieszkańców.

Najlepsza LGD była za mała

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Szlakiem sieradzkiej E-ski", które rok temu zajęło pierwsze miejsce w rankingu podsumowującym działalność wszystkich LGD w województwie łódzkim musi połączyć się z LGD z Wielunia. To konieczność, bez której sieradzka "E-ska" nie mogłaby w przyszłości pozyskiwać pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W dotychczasowej formie stowarzyszenie nie może tego robić, bo nie spełniała podstawowego wymogu. Na terenie wszystkich gmin, które tworzą "E-skę" mieszka zbyt mało ludzi. W sumie około 24 tysiące.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stoi zaś na stanowisku, że o możliwość ubiegania się o realizację lokalnych strategii na lata 2014-2020 będą miały jedynie LGD, na których obszarze mieszka minimum 30 tys. osób. Problem zbyt małej liczby mieszkańców dotknął także LGD działających na terenie powiatu poddębickiego.
LGD Szlakiem Sieradzkiej E-ski powstało w roku 2008 i skupia cztery sąsiadujące ze sobą gminy: Brzeźnio, Brąszewice, Wróblew i Złoczew. Biuro LGD znajduje się w Brzeźniu. Już w ubiegłym roku tuż po tym jak się okazało się, że grupa zajęła pierwsze miejsce w Łódzkiem było wiadomo, że w dotychczasowej formie nie przetrwa.
- Wyjścia są dwa. Albo pozyskamy gminy i zwiększymy liczbę mieszkańców jaką obejmie nasze stowarzyszenia. Albo przyłączymy się do innej grupy działania. Oczywiście pierwsze rozwiązaniem byłoby dla nas najlepsze - mówiła wówczas Jadwiga Wysocka, prezes stowarzyszenia LGD "Szlakiem Sieradzkiej E-ski".
Jak zaznaczała prezes Wysocka w orbicie zainteresowań były dwie gminy: Klonowa i Lututów. O ile jednak ta pierwsza była zainteresowana wstąpieniem do E-ski, to ta druga już niekoniecznie.

- Niestety sama gmina Klonowa jest zbyt mała do uzyskania wymaganej liczby ludności dla całej grupy działania - tłumaczy Monika Chudzia, kierownik biura LGD Szlakiem Sieradzkiej E-ski. - Stąd były prowadzone rozmowy z gminą Błaszki. Ale ta ostatecznie także nie chciała przejść do nas. Czas nam się kończył. Nie mieliśmy wyboru i musieliśmy szukać połączenia z inną LGD. Ponieważ od dawna współpracowaliśmy z LGD Ziemia Wieluńska, podjęliśmy z nią rozmowy. Zakończyły się one powodzeniem. Jest sporządzony list intencyjny dotyczący połączenia obu LGD. W nowych strukturach mamy działać od lipca pod nazwą LGD Ziemia Wieluńsko-Sieradzka. Wcześniej poszczególne samorządy muszą podjąć stosowne uchwały

.

Nową LGD w sumie tworzyć będzie dziesięć gmin. Cztery z powiatu sieradzkiego oraz sześć z powiatu wieluńskiego: Biała, Czarnożyły, Mokrsko, Ostrówek, Skomlin i Wieluń. Główne biuro ma znajdować się w Wieluniu. Filia zaś w Urzędzie Gminy w Brzeźniu.
Jak zaznacza Monika Chudzia sama LGD "Szlakiem Sieradzkiem E-ski" zgodnie z wymogami musi jeszcze funkcjonować przez pięć lat. Jednak pozyskanie przez nią funduszy będzie ograniczone. Główna działalność pracowników skupi się prawpodobnie na LGD Ziemia Wieluńsko-Sieradzka.
Tym samym sieradzka "E-ska" będzie coraz bardziej marginalizowana. Co się stało, że nie weszła do tej LGD gmina Błaszki?
- Przedstawiłem sytuację radnym, ale ci nie byli zainteresowani. Podkreślali, że czują się związani z Wielkopolską. Dlatego gmina należy do LGD Długosz Królewski i zmiany nie będzie - tłumaczy powody odmowy Jacek Walczak, doradca burmistrza Błaszek.

W dotychczasowym kształcie nie będzie mogło nadal funkcjonować również Stowarzyszenie LGD Poddębice-Zadzim Kraina bez Barier. By spełnić wymóg minimalnej liczby mieszkańców grupa obejmująca te dwie gminy powiatu poddębickiego zostanie połączona z działającą na terenie powiatu zduńskowolskiego LGD Podkowa.
- Podpisaliśmy już list intencyjny w tej sprawie - informuje Piotr Sęczkowski, burmistrz Poddębic. - Jesteśmy po kilku spotkaniach, po których widać, że jest chemia między nami. Dalsze kroki zależeć będą od wytycznych z ministerstwa. Dopiero wtedy będziemy myśleli, jak dalej rozwijać LGD.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto