Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulotnej po raz pierwszy gości w Uniejowie (ZDJĘCIA)

Krzysztof Kaniecki
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulotnej w Uniejowie
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulotnej w Uniejowie Krzysztof Kaniecki
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulotnej po raz pierwszy gości w Uniejowie. Organizowana w sobotę i w niedzielę impreza wprowadza w klimat uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu, która już w najbliższy czwartek. Inspiracją dla Festiwalu Sztuki Ulotnej jest licząca ponad 200 lat tradycja układania kwietnych dywanów Bożego Ciała w Spycimierzu.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulotnej po raz pierwszy gości w Uniejowie. Organizowana w sobotę i w niedzielę impreza wprowadza w klimat uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu, która już w najbliższy czwartek. Inspiracją dla Festiwalu Sztuki Ulotnej jest licząca ponad 200 lat tradycja układania kwietnych dywanów Bożego Ciała w Spycimierzu.

W swoim założeniu ta coroczna impreza ma wpisywać się w tradycję Bożego Ciała w Spycimierzu i propagować ją w skali międzynarodowej. Organizatorem Festiwalu jest Miasto Uniejów i Akademickie Centrum Designu przy Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Udział biorąw nim przedstawiciele ACD z Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz łódzkiej ASP, a także pedagodzy i studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie.

W Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulotnej w Uniejowie włączyli się aktywnie także mieszkańcy Spycimierza oraz gości z Sardynii. Ci pierwsi dziś, a Sardyńczycy jutro przy uniejowskich Termach prezentują swoje tradycyjne kompozycje kwiatowe. Artyści - uczestnicy Festiwalu zainspirowani otoczeniem stworzą własne instalacje.

Miejscem działań twórczych są tereny nad rzeką pomiędzy Zamkiem a Uniejowem oraz kładka łącząca dwa brzegi rzeki. Zapraszamy do Uniejowa w sobotę i w niedzielę, aby obserwować, jak artyści - designerzy zmieniają codzienne otoczenie mieszkańców miasta. Jak ich sztuka wchodzi w dialog z krajobrazem, przyrodą, naturą.

Patronatem honorowym objęła Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulotnej w Uniejowie Rektor ASP prof. Jolanta Rudzka Habisiak.

Także tegoroczna uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu będzie wyjątkowa. Powód? W mszy uczestniczył będzie i homilię wygłosi kontrowersyjny amerykański kardynał Raymond Leo Burke z Rzymu, który znajduje się bardzo wysoko w kościelnej hierarchii. Jako prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej jest czwartą osobą po Ojcu Świętym.

To będzie szczególne święto dla proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu, który od zaledwie paru miesięcy sprawuję tę funkcję.

- Emocje są na pewno, żeby szczęśliwie i po bożemu przebiegła cała ta uroczystość - mówi ks. Dariusz Ziemniak. - Jestem pełen nadziei, że wszystko będzie dobrze, bp wokół siebie mam dużo życzliwych ludzi oraz przedstawicieli lokalnych władz, na których mogę liczyć. To ważne, bo przecież Boże Ciało w Spycimierzu, to prawdziwe oblężenie naszej niewielkiej parafii. Z policyjnych wyliczeń wynika, że tego dnia nawet około 20 tysięcy ludzi „przewija się” przez naszą małą wieś, która dosłownie pęka w szwach. Dla liczącej zaledwie 600 osób parafii oraz dla pomagających nam służb: policji, strażaków oraz pracowników pogotowia, to ogromne wyzwanie, któremu musimy sprostać.

Dla proboszcza spycimierskiej parafii kwietne Boże Ciało będzie prawdziwym debiutem. Bo choć pochodzi z uniejowskiej gminy, to nigdy wcześniej w to święto nie miał okazji, aby na własne oczy zobaczyć, jak tutejsi parafianie z mozołem tworzą niezwykłe dzieła kwiatowe. Przed duchownym poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko...

- Mszę poprzedzającą procesję Bożego Ciała o godzinie 17 odprawi ordynariusz Diecezji Włocławskiej ksiądz biskup Wiesław Mering, a homilię wygłosi kardynał Raymond Leo Burke z Rzymu, który znajduje się bardzo wysoko w kościelnej hierarchii. Jako prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej jest czwartą osobą po Ojcu Świętym. Nie znam na tyle historii, ale być może będzie to pierwsza wizyta kardynała w historii parafii w Spycimierzu.

Masz newsa, ciekawe zdjęcia lub film, podeślij na adres: k,[email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto