Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próba generalna fontanny na pl. Dąbrowskiego

(izj)
Najpierw woda trysnęła z 78 dysz muzycznych, później z ośmiu spieniających, a na końcu z 29 pagórków wodnych. Tak wyglądała piątkowa próba generalna fontanny na pl. Dąbrowskiego. Wszystko zadziałało jak należy.

Najpierw woda trysnęła z 78 dysz muzycznych, później z ośmiu spieniających, a na końcu z 29 pagórków wodnych. Tak wyglądała piątkowa próba generalna fontanny na pl. Dąbrowskiego. Wszystko zadziałało jak należy.

Woda tryskająca ze 115 dysz to jednak dopiero przedsmak poniedziałkowego widowiska, kiedy fontanna w kształcie dwóch fal zostanie uruchomiona na stałe. Wtedy zacznie działać również 27 dysz zamontowanych na grzbiecie górnej fali oraz 130 mniejszych - u podstawy fali oraz wewnątrz wodotrysku.

- W fontannie znajduje się około 340 tys. litrów wody - wyjaśnia Jerzy Krajewski, szef inspektorów nadzoru obiektu. - 160 tys. litrów w niecce, a reszta w dwóch ulokowanych pod placem zbiornikach. Woda w obiegu zamkniętym będzie stale filtrowana i dezynfekowana. Pod placem znajduje się także kilkadziesiąt pomp, ponad kilometr rur oraz "mózg" fontanny - centralna sterownia - w którym jest zaprogramowana m.in. kolejność uruchamiania dysz.

Wodotrysk będzie działał 24 godziny na dobę od początku kwietnia do końca października. Każdego dnia w samo południe będzie można usłyszeć "Prząśniczkę" i zobaczyć, jak woda tańczy w jej takt. Około 8-minutowe spektakle muzyczne prezentowane będą także o godz. 14, 16 i 18. Każdorazowo woda "zatańczy" wtedy w takt dwóch (w niedzielę czterech) z jedenastu utworów, w tym do "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki, "Jeziora Łabędziego" Piotra Czajkowskiego czy "Oxygene" Jean Michaela Jarre’a. To będzie program dzienny. O godz. 20 rozpocznie się z natomiast program nocny. Będzie to 30-minutowy muzyczno-wodny spektakl, któremu będą towarzyszyły efekty świetlne.

Koszt budowy fontanny to 5 mln zł. Kolejnych 11 mln zł kosztował remont całego placu, wyłożonego granitem. Są na nim podlewane automatycznie zieleńce w kształcie łódek, a przy nich ławki. Plac jest pochyły (różnica wysokości pomiędzy punktem przy fontannie a chodnikiem przy ul. Narutowicza wynosi 75 cm). Na razie podczas imprez na placu będą rozstawiane krzesła (1,5 tys. sztuk). W przyszłym roku mają być na nim zamontowane ławki. Najbliższa impreza odbędzie się 29 sierpnia w ramach obchodów 65. rocznicy likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto. To transmisja na czterech telebimach koncertu "Siedem bram Jerozolimy" pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Próba generalna fontanny na pl. Dąbrowskiego - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto