Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bałdrzychowianie koncertem podsumowali projekt związany z zakupem strojów lubelskich (ZDJĘCIA i FILMY)

Krzysztof Kaniecki
Krzysztof Kaniecki
Bałdrzychowianie koncertem podsumowali projekt związany z zakupem strojów lubelskich
Bałdrzychowianie koncertem podsumowali projekt związany z zakupem strojów lubelskich Krzysztof Kaniecki
Członkowie Zespołu Ludowego Bałdrzychowianie koncertem podsumowali projekt związany z zakupem strojów lubelskich. Przedsięwzięcie nosiło nazwę "Rozwój Zespołu Bałdrzychowianie poprzez zakup strojów i poszerzenie repertuaru".

Członkowie Zespołu Ludowego Bałdrzychowianie koncertem podsumowali projekt związany z zakupem strojów lubelskich. Przedsięwzięcie nosiło nazwę "Rozwój Zespołu Bałdrzychowianie poprzez zakup strojów i poszerzenie repertuaru".

Autorką projektu była Teresa Sosnowska, a pomysł powstał z inicjatywy członków zespołu ludowego i zarazem Stowarzyszenia Przyjaciół Bałdrzychowa. Przez 10 lat działalności zespół opracował tańce sieradzkie, łowickie wraz z obrzędami łowickimi oraz tańce narodowe - poloneza i mazura.

- Z czasem pojawiła się potrzeba uatrakcyjnienia wykonywanego repertuaru o tańce z innych regionów - mówi Teresa Sosnowska. - Padło na tańce lubelskie. Nasz choreograf Grzegorz Brożyński ocenił nasze możliwości, bo myśleliśmy również o innym regionie, ale wprost powiedział, że region lubelski jest dla nas najbardziej odpowiedni. Analizując możliwości taneczne zespołu doszliśmy do wniosku, że umiejętności i kondycja fizyczna członków zespołu pozwala na ich wykonywanie.

Zakup nowych strojów lubelskich, to bardziej różnorodny program artystyczny, większa różnorodność strojów i zachęta dla członków zespołu do dalszej pracy. Jednocześnie oglądający występy będą mieli okazję do poznania kultury mało znanego u nas regionu lubelskiego.

Prace przy realizacji projektu rozpoczęły się od opracowania nowego programu tańców i śpiewu regionu lubelskiego. Pierwsze próby kroków rozpoczęły się już w ubiegłym roku. W próbach uczestniczyli wszyscy członkowie zespołu i kapeli. Jeszcze przed zakończeniem projektu Bałdrzychowianie pochwalili się nowym repertuarem i nowymi strojami występując przed międzynarodową publicznością we Frankenbergu w Niemczech, na dożynkach powiatowych w Wartkowicach oraz podczas Dnia Ziemniaka w Kościerzynie.

Projekt finansowo wsparła Lokalna Grupa Działania "Podkowa" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Bez unijnego dofinansowania trudno byłoby zakupić stroje. Koszt pięciu kompletów to aż 14 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto