Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna wycieczka z Poddębic do Zduńskiej Woli. Możesz wziąć udział (ZDJĘCIA)

Krzysztof Kaniecki
Krzysztof Kaniecki
Dwór w Rzepiszewie
Dwór w Rzepiszewie Paulina Gortat-Gapińska
Wycieczkowy” z Poddębic do Zduńskiej Woli. Oto nietypowa wycieczka autokarowa, obejmująca obszar między Poddębicami a Zduńską Wolą. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – taką prawdę odkrywamy dosyć często.

Wycieczkowy” z Poddębic do Zduńskiej Woli. Oto nietypowa wycieczka autokarowa, obejmująca obszar między Poddębicami a Zduńską Wolą. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – taką prawdę odkrywamy dosyć często.

Okazuje się, że mało kto zna zaproponowane do zwiedzania atrakcje. Na początek folkowe przystanki w Businie, Nowym Pudłowie i Pudłówku. Trudno zauważyć, że wnętrze wiaty przystankowej stanowi galerię jednego obrazu, zwłaszcza dla szybko przejeżdżających samochodów. Inicjatywa jest jednak już na tyle znana, że przyciąga turystów z dalekich zakątków, a także miłośników rowerowych wycieczek obierających za cel podróży siedem umalowanych przystanków. Znajdziecie na nich obrazy słynnych polskich malarzy, a pierwsza inicjatywa przyniosła efekt w postaci „Babiego lata” Józefa Chełmońskiego.

Na trasie znajduje się kościół we Wierzchach - cenny zabytek, odrestaurowany kilka lat wcześniej, a przy okazji remontów została odkryta krypta pod podłogą. Powróciły dyskusje o istnieniu podziemnego tunelu łączącego kościół z pałacem.

Przerwę kawową uczestnicy wyjazdu spędzają we wspaniałych wnętrzach dworku w Rzepiszewie, spijając napoje w stylowych filiżankach i degustując przepyszne ciasta gospodyni.

Zduńska Wola odkrywa przed nami drzwi domu urodzin Św. Maksymiliana Kolbe, gdzie wolontariusze z wielkim zapałem dzielą się wiedzą o życiu i działalności bohatera. Następnie Muzeum Historii Miasta pozwala przenieść się w czasie o kilkadziesiąt lat wstecz i poznać zaskakujące fakty z życia naszych bliskich sąsiadów. Do końca września trwa wystawa motocykli.

Wreszcie Bazylika, a tam spotkanie z proboszczem oraz możliwość nabycia biografii Św. Kolbe. Zasłużony posiłek serwuje Restauracja w Kamienicy, zaskakująca przytulnym wystrojem i smakowitymi daniami. Następnie ruszamy na południowy zachód od miasta na teren gminy Zapolice. Odwiedzamy Strońsko - Kościół pw. św. Urszuli i 11 Tysięcy Dziewic z I poł. XIII w., położony na wysokim brzegu pradoliny Warty. Nieco poniżej świątyni polskie bunkry z okresu II wojny światowej.

Kolej na przerwę kawową w gospodarstwie agroturystycznym w Wielkiej Wsi, laureatem konkursu „Złota Grusza”. Właściciele dzielą się przestrzenią i częstują specjałami kuchni wegańskiej oraz naparami z okolicznych ziół. Gospodarz zachwala własnoręcznie produkowane wina.

Na zakończenie odwiedziny w placówce badawczej fundacji „Cohabitat” w Marcinowie, gdzie mieszkańcy zachęcają do zgłębiania tajników budownictwa naturalnego i życia w zgodzie z naturą.

Zgłoszenia na wycieczkę pod nr telefonu 513540940. Terminy wycieczki 10 i 24 września 2019 r.
Serdecznie polecam, Paulina Gortat-Gapińska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto