Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Zadzimiu zrealizuje projekt, na który pozyskała 13 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Krzysztof Kaniecki
GBP w Zadzimiu
Gminna Biblioteka Publiczna w Zadzimiu zrealizuje projekt "Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach" - życie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Będzie to możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zadzimiu zrealizuje projekt "Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach" - życie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Będzie to możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek złożony w listopadzie ubiegłego roku do Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Dostępna 2019 decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego został rozpatrzony pozytywnie i uzyskał dofinansowanie.

- Niezmiernie cieszy mnie fakt, że wniosek biblioteki znalazł się w gronie tych najlepszych - mówi Agnieszka Kiejnich, kierownik GBP w Zadzimiu. - Zajął bowiem 29. miejsce na liście rankingowej, wśród 742 wniosków złożonych przez różne instytucje kultury z całej Polski. Dofinansowanie otrzymało jedynie 135 projektów! Kwota jaką udało nam się pozyskać to 13 tysięcy złotych, natomiast całkowite koszty realizacji wyniesie 18,5 tysiąca złotych. Celem naszego projektu jest ułatwienie mieszkańcom gminy Zadzim dostępu do kultury, organizacja nieodpłatnego wydarzenia kulturalnego, integracja społeczna mieszkańców, zdobywanie pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą oraz popularyzowanie dziedzictwa narodowego.

Tematyką i osią przewodnią jest życie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz rzeczywistość obozowa II wojny światowej. Gustaw Herling-Grudziński został uznany przez Sejm RP jednym z patronów roku 2019. Jest to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku oraz przedstawicieli polskiej literatury na emigracji. To niezwykły człowiek i wyjątkowy twórca, którego losy dość wybiórczo znane są szerokiemu odbiorcy.
Twórczość Gustawa Herlinga Grudzińskiego stanowi świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości.

Rok 2019 to również 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Zadanie łączy te ważne dla kultury i narodu polskiego wydarzenia.

W ramach projektu mieszkańcy gminy Zadzim wyjadą do Teatru Powszechnego w Łodzi na sztukę poświęconą Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu zatytułowaną ,,Ferragosto” oraz do Państwowego Muzeum Auschwitz –Birkenau w Oświęcimiu, gdzie zwiedzą najważniejsze poobozowe obiekty: baraki więźniarskie, rampe wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów. Dodatkowo młodzież z Zespołu Szkół w Zadzimiu weźmie udział w warsztatach teatralnych w Teatrze Powszechnym w Łodzi, które przygotują ich do samodzielnego wystawienia sztuki teatralnej związanej z życiem i twórczością Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Spektakl zaplanowano na czerwiec 2019 r.

Ze względu na trudną i poważną tematykę projekt skierowany jest do młodzieży powyżej 13 roku życia, osób dorosłych oraz seniorów. Udział we wszystkich organizowanych w ramach projektu zadaniach jest dla mieszkańców gminy bezpłatny. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Zespołem Szkół w Zadzimiu.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto