Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Spycimierzu doczekało się naukowej monografii (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Fot. Krzysztof Kaniecki
Spycimierskie Boże Ciało i słynne kwietne dywany doczekały się naukowej publikacji. Monografia już jest dostępna dla wszystkich chętnych. To nie jedyny sposób w jaki gmina Uniejów chce upamiętnić ulotny obrzęd. Jak informowaliśmy wcześniej, w Spycimierzu powstać ma Centrum Historyczno–Kulturalne dokumentujące niezwykły obrzęd. Umowa w sprawie budowy została już podpisana.

Jak przypomina Urząd Miasta Uniejów, monografia to kolejny z efektów podjętych starań o jak najszersze upamiętnienie i podtrzymanie niezwykłej tradycji. - Przed trzema laty ten wyjątkowy i niepowtarzalny obrzęd znalazł się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Marzenia spycimierskiej społeczności od dawna sięgały jednak znacznie dalej. W 2016 roku utworzone zostało Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało”, którego główny cel to „aktywne podtrzymywanie wśród parafian tradycji układania dywanów kwiatowych na uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu i dbanie o religijny wymiar i sakralny charakter uroczystych obchodów Bożego Ciała w Spycimierzu”. Obecnie członkowie stowarzyszenia czynią starania, aby ich zwyczajowość trafiła na światową listę UNESCO – przypomina urząd.

JAK PRZEBIEGA SŁYNNE ŚWIĘTO? KLIKNIJ W LINK
O PODPISANIU UMOWY W SPRAWIE CENTRUM PISALIŚMY TUTAJ. KLIKNIJ

Jak podkreśla oficjalny portal gminy uniejów.pl, w tym celu z inicjatywy burmistrza Uniejowa Józefa Kaczmarka trzy lata temu do współpracy zaproszona została profesor Katarzyna Smyk – doktor habilitowana nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawstwa, specjalność: językoznawstwo polskie i folklorystyka, profesor w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. _- Wybór nie był przypadkowy, ponieważ w obszarze zainteresowań pani profesor leży etnolingwistyka, sacrum i sakralizacja oraz szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe. Jest ona badaczem kultury tradycyjnej, obrzędów, zwyczajów, wierzeń, tekstów folkloru i sposobów ich funkcjonowania we współczesnej kulturze polskiej i w systemie wartości współczesnych Polaków. Pani Profesor od 2018 roku prowadziła na terenie Spycimierza badania nad niematerialnym dziedzictwem, m.in. podczas uroczystości Bożego Ciała. W trakcie seminariów i innych spotkań spycimierskich omawiała ich wyniki, prowadziła wykłady i warsztaty dotyczące dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz jego potencjalnych zagrożeń – _relacjonuje uniejow.pl.

Naukowa publikacja zaprowadzi spycimierskie święto na Listę światowego dziedzictwa UNESCO?

W październiku 2020 roku ukazał się pierwszy raport pod redakcją Katarzyny Smyk: „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu. Raport z badań i rekomendacje do planu ochrony”. Powstała publikacja to sprawozdanie z dwuletnich badań na temat spycimierskiej tradycji, związanych z nią zagrożeń i sposobów przeciwdziałania, a także możliwych działań dla ochrony kwietnych dywanów. W tym samym czasie trwały już prace nad wspomnianą monografią „Scieżki kultury. Tom 2. Obrzęd jako tekst kultury. Przykład Bożego Ciała w Spycimierzu”.

- Opis tradycji tworzenia dywanów kwietnych w Spycimierzu uznany został w publikacji za ciekawe studium przypadku. Na podstawie badań terenowych, opinii innych badaczy, a także zgromadzonych materiałów, autorka nie dość, że nakreśliła indywidualny charakter święta, podjęła również próbę wpisania go w kontekst obrzędowości postludowej – przybliża uniejowski urząd licząc, że dzięki publikacji spełnią się marzenia o wpisaniu spycimierskiego Bożego Ciała na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Książka jest już dostępna w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto