Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Chłopi" na przystanku w Górze Bałdrzychowskiej (ZDJĘCIA)

Barbara Gortat
"Chłopi" na przystanku w Górze Bałdrzychowskiej
"Chłopi" na przystanku w Górze Bałdrzychowskiej Maja Gapińska i Barbara Gortat
"Chłopi" na przystanku w Górze Bałdrzychowskiej. Fundacja "Tu brzoza" oficjalnie odsłoniła trzecią już zreanimowaną malarsko wiatę przystankową.

"Chłopi" na przystanku w Górze Bałdrzychowskiej. Fundacja "Tu brzoza" oficjalnie odsłoniła trzecią już zreanimowaną malarsko wiatę przystankową.

To kolejna realizacja "Tu brzozy" obejmująca reanimację wiejskiej wiaty i przekształcenie jej w galerię. Pierwszą z nich była reprodukcja "Babiego lata" Józefa Chełmońskiego w Nowym Pudłowie, pędzla Sylwestra Stabryły, 2015 r. W ubiegłym roku powstał dedykowany folklorowi sieradzkiemu przystanek w Pudłówku, autorstwa Natalii Grali.

Na przystanku w Górze Bałdrzychowskiej pojawił się obraz inspirowany powieścią "Chłopi" Władysława Stanisława Reymonta, autorskie dzieło sanockiego artysty Sylwestra Stabryły. Koncepcja odwołuje się do ustanowionego w Łódzkiem Roku Władysława Stanisława Reymonta. W tym roku przypada bowiem 150. rocznica urodzin noblisty. W "Chłopach" bohaterem jest gromada, zespolona wspólną pracą i wspólnym losem. "Powieść zaczyna się sceną hucznego wesela Boryny, kończy jego pogrzebem, wpisując ludzkie losy w odwieczne koło narodzin, przemijania i śmierci. Rytuał ludzkiego życia podporządkowany jest rytmowi przyrody, która narzuca kolejność pracy i odpoczynku (...). Krytycy byli zgodni, że malując bogaty obraz życia, pracy i obyczajów wsi Reymont stworzył jednocześnie wybitną powieść realistyczną, epopeję chłopską i ponadczasowy mit życia człowieka i natury". (Halina Floryńska-Lalewicz, 2004; Culture.pl).

Projekt malowidła jest więc inspirowany jedną z najważniejszych pozycji literackich, dedykowanych polskiej wsi. Jak podkreśla autor dzieła Sylwester Stabryła "warstwy realistyczna i symboliczna splatają się w powieści w jedną całość, tworząc rzeczywistość nadal aktualną. Próba dialogu z Reymontem stwarza powody do własnej interpretacji opisywanych przez niego społecznych relacji". W powstałym w Górze Bałdrzychowskiej dziele, analogia z powieścią przejawia się w symbolice konkretnych osób i zdarzeń, i jest powiązaniem wątków tomu pierwszego. Zestawione zostają dwa skrajnie kontrastujące ze sobą obrazy: wrzawa, chaos, walka – spory, sfory, zwady czyli spór ojca z synem (Maciej Boryna i Antek Boryna) oraz spokój jako symbol „anielskiej duszy” (parobek Kuba).

- Naszym celem nie jest idealizowanie wsi. Obok sielskich pejzaży, romantycznej wizji wsi spokojnej i wesołej, istnieje także ta przyziemna i mniej reprezentacyjna część życia. Hołdujemy sztuce, która jest nie tylko ładnym estetycznym obrazkiem, ale która komentuje rzeczywistość i daje miejsce na refleksję i dyskusję" - mówi Barbara Gortat, wiceprezes Fundacji Tu brzoza i pomysłodawca akcji. "Na naszych przystankach jest jak w rzeczywistości - niekiedy romantycznie optymistycznej, czasem bezwzględnej i brutalnej. Taki jest świat w którym wszyscy żyjemy i w którym uczymy się funkcjonować już od najmłodszych lat" - podkreśla Barbara Gortat.

Całe przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane dzięki współpracy wielu osób. Wielkim wsparciem było odnalezienie w akcji potencjału promocyjnego przez Województwo Łódzkie. Dzięki niemu powstał także logotyp wsi 'Góra Bałdrzychowska - promuje łódzkie'. Oddaje on współczesny obraz Góry Bałdrzychowskiej - motyw wzgórza w zachodniej części miejscowości, nowego zbiornika retencyjnego w jego sąsiedztwie oraz długiej drogi przy której znajduje się większość domostw, biegnącej na wschód. Bezpośrednio w akcję zaangażowali się także pani Krystyna Bocheńska - sołtys wsi oraz Adam Zawlik i Paweł Pysera. Tradycyjnie już włodarz gminy burmistrz Piotr Sęczkowski zagwarantował konieczne do przygotowania podłoża materiały, a Gospodarstwo Agroturystyczne Kurza Stopa gościło artystę w czasie realizacji prac.

Przystankowa galeria w Górze Bałdrzychowskiej - tak jak dwie poprzednie - jest otwarta 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Wstęp wolny.

Folkowe przystanki

Góra Bałdrzychowska - "Chłop" Wł. St. Reymonta w interpretacji Sylwestra Stabryły

idea
Barbara Gortat

koordynacja
Fundacja "Tu brzoza"
Prezes - Paulina Gortat-Gapińska

współpraca
Sołectwo Góra Bałdrzychowska - Sołtys Krystyna Bocheńska
Gmina Poddębice - Burmistrz Piotr Sęczkowski
Województwo Łódzkie
Gospodarstwo Agroturystyczne Kurza Stopa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto