Dąbska w Uniejowie. Jest umowa na dofinansowanie remontu. Nowa nawierzchnia i kanalizacja deszczowa to nie koniec zmian ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Fot. materiały Urzędu Miasta w Uniejowie
Ulica Dąbska w Uniejowie doczeka się solidnego remontu. Umowa na rządowe dofinansowanie prac została podpisana przez burmistrza miasta z jednej strony i wojewodę z drugiej. Pojawi się nowa nawierzchnia, ścieżka rowerowa i kanalizacja deszczowa. To początek zmian zapowiadanych w tym rejonie Uniejowa. Po naprawie infrastruktury przyjdzie czas na zamianę Dąbskiej w woonerf – ulicę pełną zieleni przyjazną dla pieszych i rowerzystów.

Wspomniana umowa podpisana przez burmistrza Józefa Kaczmarka i wojewodę łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego dotyczy dofinansowania na przebudowę Dąbskiej rzędu prawie 1,2 mln zł. Dotacja została przyznana w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Ulica Dąbska – jak przyznaje Urząd Miasta w Uniejowie - jest uznawana obecnie za najbardziej zaniedbany odcinek dróg na terenie miasta. - Stan techniczny ulicy Dąbskiej wraz z łączącymi się z nią ulicami: Rynek, Awaryjną, Bb. Owczarka oraz Orzechową, pozostawia wiele do życzenia. Zarówno chodniki, jak i jezdnia, cechują się spękaną nawierzchnią, licznymi ubytkami i nierównościami. Szczególnie uciążliwe stają się one podczas opadów deszczu. Wówczas powstają tam kałuże, które w negatywny sposób wpływają na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Po wieloletnich staraniach burmistrza Uniejowa mających na celu poprawienie stanu drogi na tym odcinku, wraz z ulicami tworzącymi z nim skrzyżowanie, nadszedł wreszcie czas na rozwiązanie problemu.

Co się zmieni? - Zadanie w pierwszej kolejności ma na celu poprawę stanu technicznego – przybliża oficjalny portal gminy uniejow.pl. - Na skrzyżowaniu ul. Dąbskiej z ul. Bp. Owczarka zostaną wydzielone pasy ruchu nawiązując tym samym do pobliskiego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. W ramach zagospodarowania powstanie wyspa dzieląca dzieląca pasy ruchu na jezdni, wraz z odgięciem toru jazdy. Lewą stroną ulicy pobiegnie dwukierunkowa ścieżka rowerowa z kostki betonowej. Chodnik po prawej stronie ulicy zostanie przebudowany. Na ulicach wykonane zostaną dwa przejścia dla pieszych – oba z nich będą doświetlone, a na jednym z nich powstanie wyspa dzieląca, tzw. azyl. W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego ciągi piesze odgrodzone zostaną słupkami blokującymi. Dzięki temu chodnik zostanie oddzielony od jezdni, a ruch pieszych zostanie skierowany na wyznaczone przejścia. Ważnym elementem będzie wybudowanie na skrzyżowaniu kanalizacji deszczowej. W obecnej chwili jej brak, szczególnie przy bardziej obfitym deszczu, sprawia niemałe problemy z odprowadzaniem wód opadowych, a tworzące się kałuże pogarszają bezpieczeństwo ruchu. Odwodnienie w znaczny sposób przyczyni się więc do poprawy tego stanu.

Na tym zmiany na ul. Dąbskiej się nie skończą. W planach zielona rewolucja

Po robotach związanych z infrastrukturą techniczną, kolejnym krokiem będzie poprawa estetyki. Jak przypomina urząd, ul. Dąbska będzie docelowo pierwszą inwestycją realizowaną w ramach projektu „Zielony Uniejów – Thermal Resort”, który przewiduje powstanie na terenie miasta ekologicznych przyczółków i żywych, zielonych dekoracji promujących przesłanie potrzeby dbania o czyste środowisko i klimat. Dąbska ma stać się pierwszą z ulic w Uniejowie – o czym informowaliśmy już wcześniej - urządzoną w duchu woonerf. - Woonerf polega na takim przekształceniu ulic, aby zachowały one ograniczoną funkcję komunikacyjną, dając pierwszeństwo pieszym i rowerzystom. Woonerf pozwala, aby ulica była nie tylko ładniejsza m.in. za sprawą nowej zieleni, ale też bezpieczniejsza i mogła spełniać funkcje rekreacyjne, dlatego jest przy niej dużo ławek, stojaków na rowery, placów zabaw oraz drzew i trawników. Nowe podejście polega m.in. na zrezygnowaniu z klasycznego podziału na jezdnię i chodnik na rzecz wspólnej przestrzeni, która łączy funkcje ulicy, deptaka, parkingu oraz miejsca spotkań mieszkańców – przybliża uniejowski urząd.

Uniejowskie ulice w duchu woonerf. O planowanych zmianach mówi koncepcja zagospodarowania zaprezentowana przez Uniejów w kwietniu tego roku

Zielone Uzdrowisko. Ulice w duchu woonerf. Wizerunkowa rewol...

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie