Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki Powiatu Poddębickiego (NOWE ZDJĘCIA)

Krzysztof Kaniecki
V Dożynki Powiatu Poddębickiego
V Dożynki Powiatu Poddębickiego starostwo poddębickie
V Dożynki Powiatu Poddębickiego połączone z Festiwalem i Jarmarkiem Kultury Ludowej zorganizowane zostały przez Powiat Poddębicki oraz Fundację „Inicjatywy Powiatu Poddębickiego". Święto rolników odbyło się w niedzielę.

W ramach wydarzenia na uczestników czekało wiele atrakcji m. in. liczne występy artystyczne, wielobarwne i bogate w smakowite potrawy stoiska, bezpłatny plac zabaw dla dzieci i tort dożynkowy. Obchody Święta Plonów rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Katarzyny w Poddębicach, celebrowana przez proboszcza ks. Pawła Sudowskiego.

Tuż po niej korowód dożynkowy prowadzony przez Dawida Kamińskiego, wnuczka Stanisława Katuszy, przeszedł ulicami miasta na boisko Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Na bryczkach z gminy Dalików i Poddębice: Krzysztofa Kmiecińskiego z Wilczycy, Janusza Stempnia i Przemysława Stempnia ze Zdrzychowa, Zdzisława Joachimiaka ze Zdrzychowa, Grzegorza Witaszka z Kazimierzowa, a także Marcina Kowalczyka z Zagórzyc oraz Zdzisława Pawlaka z Łężek na teren boiska ZSP zajechali starostowie dożynek oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń oraz sołectw, OSP, które przygotowały przepiękne wieńce dożynkowe.

Honory Starościny Dożynek pełniła w tym roku Ewelina Siekacz, która wraz z mężem Arkadiuszem oraz teściami prowadzi gospodarstwo rodzinne o powierzchni 80 ha w miejscowości Zawady, w gminie Zadzim. Głównym kierunkiem działalności jest hodowla bydła mlecznego oraz opasowego.

Starostą Dożynek był Piotr Dzieran, który wraz z żoną Iwoną oraz rodzicami prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Sempółki w gminie Poddębice o powierzchni 100 ha. To gospodarze korzystający ze środków unijnych. Gospodarstwo również nastawione jest na hodowlę bydła mlecznego i opasowego.

Część obrzędową, którą prowadził Zespół „Jawor” ze Złotnik zapoczątkowało tradycyjnie przekazanie chleba przez Starostów Dożynek na ręce władz Powiatu. Małgorzata Kuna – przewodnicząca Rady Powiatu, Ryszard Rytter – starosta poddębicki i Piotr Binder – wicestarosta poczęstowali zgromadzonych na boisku rolników i gości chlebem oraz przekazali symbolicznie jego część przedstawicielom sześciu gmin powiatu.

W trakcie Święta Plonów odbył się także Festiwal Kultury Ludowej dofinansowany z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”, Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie Festiwalu przed publicznością zaprezentowały się zespoły ludowe z trzech regionów: sieradzkiego, łowickiego i opoczyńskiego.

Region sieradzki reprezentowały: Zespół Pieśni Dawnej „Jarzębina” z Brzegu, Zespół Ludowy „Bałdrzychowianie”, Zespół Folklorystyczny „Małyńskie nutki” oraz Zespół Śpiewaczy „Jawor” ze Złotnik.
Region łowicki promowany był przez: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” i Zespół Pieśni i Tańca „Kalina”.

Natomiast Region opoczyński przez: Zespół Pieśni i Tańca „Drzewiczanie”, Zespół Regionalny „Bukowianki” oraz Zespół Folklorystyczny „Kozenianka” z Kozenina.

Barwnego charakteru dożynkom nadały wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa, stowarzyszenia, OSP, koła gospodyń i instytucje.

Podczas dożynek odbył się konkurs na najładniejszy wieniec. Spośród 13 wieńców komisja konkursowa uhonorowała nagrodami rzeczowymi za I miejsce Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chropy „Stokrotka” za wieniec przygotowany ze zbóż, kwiatów i ziół oraz prezentacje

w tradycyjnych strojach z wykorzystaniem dawnych narzędzi obrzędu prac polowych od zasiewu po zbiory, kończąc na wypieku chleba, II miejsce zajęło Sołectwo Kałów, które przygotowało wieniec w kształcie łodzi symbolizującej zbiory, chleb, a także obfitość plonów i połowów, zaś III miejsce Sołectwo Wierzchy, których wieniec wykonany z płodów tegorocznych pół symboliką nawiązywał do wiary i miłości oraz Papieża, który jako głowa kościoła ustanowił święto Miłosierdzi Bożego. Pozostałych 10 wieńców oraz 2 chleby dożynkowe, także zostało uhonorowanych nagrodami rzeczowymi.

Ważnym punktem Dożynek było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Powiatu Poddębickiego”. Odznaczeni zostali następujący rolnicy: Józef Stefański, Tadeusz Siekacz, Leszek Olejnik, Kazimierz Klonowicz, Janusz Burski, Jan Janiak, Andrzej Cieślak, Józef Dzieran. Odznaczenie przyznano dla wyróżniających się rolników ze wszystkich gmin powiatu.

Atmosferę dożynek umilił koncert Nauczycieli i Absolwentów Szkoły Muzycznej I Stopnia
w Uniejowie – Oddział w Poddębicach oraz gwiazda wieczoru, którą był zespół „SAMI”.

W tym roku wpomoc w organizacji Powiatowego Święta Polonów włączyły się:
- Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Poddębicach
- Komenda Powiatowej Policji w Poddębicach
- Poddębickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
- Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chropy „Stokrotka”
- Stowarzyszenie „Promocji Niewiesza i Okolic”
- Sołectwo Góra Bałdrzychowska
- Poddębicki Dom Kultury i Sportu oraz liczni wystawcy, którzy swoimi stoiskami uatrakcyjnili to ważne wydarzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto