Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Folkowe przystanki: Młoda Polska w szczerym polu (ZDJĘCIA)

Krzysztof Kaniecki
Folkowe przystanki: Młoda Polska w szczerym polu
Folkowe przystanki: Młoda Polska w szczerym polu Barbara Gortat
Dwoje artystów, cztery dzieła sztuki i wiejskie przystanki autobusowe. W powiecie poddębickim trwają prace w ramach projektu "Folkowe przystanki - młodopolskie białogłowy".

Dwoje artystów, cztery dzieła sztuki i wiejskie przystanki autobusowe. W powiecie poddębickim trwają prace w ramach projektu "Folkowe przystanki - młodopolskie białogłowy". To już czwarta odsłona akcji fundacji „Tu brzoza” przekształcania przystanków autobusowych w galerie jednego obrazu.

- W tej edycji projektu wróciliśmy do pierwotnej koncepcji artystycznej - analogicznie do przystanku w Nowym Pudłowie, realizujemy "wpisane reprodukcje" ważnych dzieł malarstwa polskiego - informuje Barbara Gortat, pomysłodawca akcji i wiceprezes fundacji Tu brzoza.

W Feliksowie, Wólce, Anusinie i Businie pojawią się stałe ekspozycje dzieł młodopolskich mistrzów pędzla: Jacka Malczewskiego ('Wiosna' i 'Ojczyzna'), Włodzimierza Przerwy-Tetmajera ('Żniwa')
i Piotra Stachiewicza ('Panna Młoda'). - Pierwszym łącznikiem dzieł jest okres ich powstania. Kolejnym - motyw figurujących na nich niewiast. Nawiązujemy w ten sposób do trwającego Roku Praw Kobiet - wyjaśnia Paulina Gortat-Gapińska, prezes fundacji.

- Wyrównamy także nieco parytet postaci. Po pasterce z 'Babiego lata', dwóch mężczyzn zasiadło na ławce w Pudłówku, a trzech 'chłopów' zagościło w Górze Bałdrzychowskiej. Ten rok dedykujemy zatem kobietom - dodaje Barbara Gortat.

Czwarta edycja projektu to dwoje artystów i cztery dzieła sztuki. Artyści realizujący prace - Natalia Grala i Sylwester Stabryła - mają już za sobą pierwsze "folkowe przystanki". Prace malarskie nad dziełami zakończą w ciągu tygodnia. Cały projekt potrwa do września, zakłada on bowiem wydanie mapy-przewodnika po śródpolnej galerii.

- Ta wizja pojawiła się już trzy lata temu - stworzenie szlaku inkrustowanego tak motywami osadzonymi w sztuce ludowej, jak i najważniejszymi dziełami malarstwa polskiego inspirowanymi wsią. Siedem przystanków to już dobra baza do stworzenia przewodnika - najkrótsza trasa łącząca przystanki to około 20 km - w sam raz na popołudniową wyprawę rowerową - reasumuje Barbara Gortat.

Oficjalne otwarcie przystanków zaplanowano na nadchodzący weekend:

piątek, 29 czerwca
17.00 Feliksów
18.00 Anusin (Pudłówek II)

sobota, 30 czerwca
16.00 Wólka
17.00 Busina

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Łódzkiego i Gminy Poddębice

ARTYŚCI

Natalia Grala:
– artystka reprezentująca województwo łódzkie, korzeniami związana z obszarem gmin Zadzim i Poddębice; zajmująca się malarstwem, rzeźbą, projektowaniem szkła i tkaniną. Autorka folkowego przystanku dedykowanego folklorowi sieradzkiemu (Pudłówek, 2016). W 2016 roku ukończyła Liceum Plastyczne im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, w specjalizacji „tkanina artystyczna”, z oceną celującą z pracy dyplomowej oraz z tytułem najlepszej absolwentki szkoły roku 2016. Laureatka konkursów plastycznych i uczestniczka plenerów malarskich. Stypendystka Prezesa Rady Ministrów w 2013 r. oraz Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia artystyczne w 2016 r. Obecnie studentka II roku studiów licencjackich Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła; stypendystka Rektora dla Najlepszych Studentów. Uczestniczy czynnie w życiu artystycznym uczelni, Wrocławia i regionu z którego pochodzi, poprzez prowadzenie warsztatów plastycznych, współorganizowanie wydarzeń i festiwali artystycznych. Jest członkiem koła naukowego studentów szkła.

Sylwester Stabryła|:
– sanoczanin; malarz o bogatym dorobku artystycznym. Absolwent Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej 2002 r. Dyplom z malarstwa – prof. Andrzej Gieraga, aneks z grafiki – prof. Krzysztof Wyzner. Autor prac w ramach dwóch folkowych przystanków: reprodukcji "Babiego lata" J. Chełmońskiego (Nowy Pudłów, 2015) i autorskiego dzieła inspirowanego powieścią 'Chłopi' Wł. St. Reymonta (Góra Bałdrzychowska, 2017). Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem. W centrum jego malarskich zainteresowań znajduje się postać - figura ludzka. Człowiek z jego wyborami i relacjami, dramatami i pasjami, fascynacjami, marzeniami, emocjami, obsesjami, pragnieniami i frustracjami, z całym bagażem egzystencjonalnym świadczącym o niepowtarzalności istnienia. Prace Stabryły kreowane realistycznymi środkami wyrazu, tworzą światy wewnętrzne, obrazują stany ducha oraz marzenia na jawie i we śnie. Laureat licznych nagród i wyróżnień (ostatnie to Grand Prix w konkursie „Genius Saeculi – Duch naszego czasu…” w hołdzie Magdalenie Abakanowicz, Galeria r_z / ORz ZPAP Rzeszów, 2017 r.; Nagroda specjalna na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat SREBRNY CZWOROKAT 2015 pod honorowym patronatem Prezydenta RP). Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto