Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z Łodzi wybiorą nowe szkoły. Czekają na nich klasy w liceach, technikach i branżówkach

Maciej Kałach
MPK - Łódź zaprosiło grupę trzecioklasistów z gimnazjów na pętlę tramwajową Zdrowie, gdzie prowadzony jest remont torowiska
MPK - Łódź zaprosiło grupę trzecioklasistów z gimnazjów na pętlę tramwajową Zdrowie, gdzie prowadzony jest remont torowiska Krzysztof Szymczak
5 tysięcy trzecioklasistów z gimnazjów wybiera szkołę, do której chcieliby trafić po wakacjach. Nowe zawody: monter nawierzchni kolejowych i szkutnik.

Ponad 5 tysięcy trzecioklasistów z łódzkich gimnazjów wybiera od poniedziałku szkołę, do której chcieliby trafić po wakacjach. Czekają na nich klasy w, łącznie, 65 liceach ogólnokształcących, technikach oraz szkołach branżowych (te ostatnie zmieniają nazwę w związku z rządową reformą edukacji - już nie będą „zawodówkami”). Ofertę szkół miejskich uzupełniają m.in. prowadzone przez uczenie.

W pierwszy tydzień naboru najciekawszą akcję promocyjną zorganizował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 z ul. Drewnowskiej 88. „Piątka”, przy współpracy z MPK, zaprosiła trzecioklasistów z łódzkich gimnazjów na pętlę tramwajową Zdrowie, gdzie prowadzony jest remont torowiska. Wtorkowa wycieczka miała zachęcić nastolatków do wybrania w rekrutacji klasy przyszłych monterów nawierzchni kolejowych, ponieważ taki nowy oddział zaproponował ZSP nr 5. Partnerem szkoły z Drewnowskiej w prowadzeniu klasy będzie łódzkie MPK.

Kto i za ile sprawdzi egzaminy gimnazjalne?

We wtorek młodzież przyglądała się pracy fachowców z Zakładu Torów i Sieci MPK.

- Wielu z nich odchodzi z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. Potrzebujemy nowych - opowiadał Sebastian Grochala, rzecznik MPK.

Jeśli obecny trzecioklasista wybierze nowy oddział w ZSP nr 5, po jego ukończeniu znajdzie zatrudnienie w zakładzie torów MPK. Klasa będzie prowadzona na poziomie szkoły branżowej. Przyszły monter nawierzchni kolejowych, czyli w tym przypadku torów pod tramwaje MPK , ma zdobywać wykształcenie teoretyczne w szkole przy ul. Drewnowskiej 88, ale praktyczne - na terenie zakładu torów i „w terenie”.

Andrzej Szmidt, brygadier w MPK, potwierdza, że pracownikom zakładu torów zajęć nie brakuje, bo inwestycji komunikacyjnych w mieście jest mnóstwo. Sam niedawno „zszedł z remontu” w rejonie zbiegu al. Śmigłego-Rydza z ul. Dąbrowskiego.

- Początkujący pracownik zakładu, zaraz po wykształceniu, może otrzymać ponad 2 tys. zł „na rękę”. Są dodatki, np. urlopowy, firma organizuje wycieczki - opowiadał Szmidt.

Czy wycieczka przyniesie skutek? Jeden z przyglądających się pracom w torowisku uczniów z Gimnazjum nr 26 przyznał, że dotąd myślał raczej o kontynuacji nauki w którejś z dwóch łódzkich „samochodówek”, jednak zapozna się z ofertą klasy monterów. Czasu do namysłu jest jeszcze sporo: decyzję o wyborze szkoły należy podjąć do 21 czerwca.

A „samochodówki” też nie odpuszczają: w sobotę, 27 maja, w Zespole Szkół Samochodowych z ul. Prożka 3/5 (w godz. 10-14) piknik połączony z drzwiami otwartymi - w programie m.in. grochówka z kuchni polowej, kiełbaska z grilla, nauka jazdy samochodem i pokaz starych pojazdów. O kandydatów nieustannie zabiega także ZSP nr 22, czyli „Samochodówka” z ul. Przybyszewskiego 73/75.

W każdym przypadku trzecioklasista z gimnazjum ma prawo wybrać do 3 szkół, z określeniem kolejności oddziałów w tych placówkach - od najbardziej do najmniej preferowanych. Wydruk z elektronicznego systemu składa się w szkole, do której nastolatek pragnie trafić najbardziej.

Od 23 do 27 czerwca kandydaci ponownie odwiedzają swoją szkołę „pierwszego wyboru”, aby uzupełnić swój wniosek o kopię świadectwa ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

To punkty za egzamin oraz za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie decydują, czy nabór skończy się dla kandydata sukcesem. Listy zakwalifikowanych pojawią się 3 lipca, zaś potem samorząd zorganizuje „dogrywkę” rekrutacji - dla absolwentów gimnazjów, którym nie starczyło punktów na przyjęcie do żadnej z trzech wytypowanych szkół.

Przed rokiem w takiej „dogrywce” wzięło udział ok. 270 kandydatów, którzy w lipcu mieli do wyboru ponad 300 miejsc w najmniej popularnych szkołach.

Nabór jest elektroniczny i ogólnowojewódzki. Dlatego także kandydaci z głębi regionu stanowią konkurencję dla młodych łodzian w rywalizacji o najpopularniejsze szkoły w naszym mieście.

Reforma edukacji. W Łódzkiem trzy samorządy nie podjęły jeszcze uchwały o gotowości do reformy

Monter nawierzchni torów to nie jedyny nowy zawód w tegorocznej rekrutacji.

Już przed rozpoczęciem naboru ZSP nr 15, czyli „Budowlanki” z ul. Kopcińskiego chwaliło się pozyskaniem partnerów do prowadzenia klasy szkutników (w ramach szkoły branżowej). Jak mówiła Magdalena Janowska z firmy Janmar z Głowna, dotychczas nie ma w regionie szkoły kształcącej w zawodach przydatnych w zakładzie budującym jachty. Wyraziła nadzieję, że dzięki zawartej współpracy uczniowie, którzy wybiorą takie specjalizacje po zakończeniu nauki zaczną prace w fabryce w Głownie albo w drugiej - w Chynowie (niedaleko Grójca) gdzie jachty są składane.

Przed rokiem w Łodzi młodzież najchętniej wybierała licea ogólnokształcące nr I, III, XXI, XXVI i XXXI - każde z nich było „pierwszą preferencją” dla przynajmniej 200 kandydatów. Ale pod względem liczby chętnych na jedno miejsce na czele było Publiczne LO Politechniki Łódzkiej (ponad 2, choć była też w nim klasa gdzie współczynnik ten wynosił 4).

Ogółem do łódzkich liceów przed rokiem chciało się dostać z „pierwszej preferencji” ponad 2800 absolwentów gimnazjów, do techników - ok. 1700, natomiast do zasadniczych szkół zawodowych (czyli branżowych) - ok. 200.

Najpopularniejsza z łódzkich placówek kształcących fachowców w 2016 r. to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 („Elektronik”).

Pracownicy szkół protestowali przed Urzędem Miasta Łodzi [ZDJĘCIA,FILM]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto