Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Uniejów otrzymała 5 mln zł wsparcia z programu „Polskie Uzdrowiska”

OPRAC.:
Natalia Ptak
Natalia Ptak
Lokalizacja farmy wiatrowej
Lokalizacja farmy wiatrowej uniejów.pl
W ramach tej kwoty gmina zamierza zrealizować dwie inwestycje: budowę farmy fotowoltaicznej wraz z przyłączami oraz rekonstrukcję drugiego otworu geotermalnego. Środki przekazane w formie promesy pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych i są bezzwrotne.

Program jest realizowany poprzez promesy inwestycyjne, udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Czwarta edycja przedsięwzięcia pn. „Polskie Uzdrowiska” była skierowana do gmin posiadających status ochrony uzdrowiskowej, które ucierpiały z powodu koronawirusa.

Gminy uzdrowiskowe potrzebują dziś nie tylko zrekompensowania utraconych dochodów, ale też wsparcia inwestycyjnego, bo bez tego staną się nie tylko niekonkurencyjne na rynku europejskim, ale też poprzez zubożenie dochodów, zwiększać się u nich będzie dystans rozwojowy w stosunku do pozostałych gmin w Polsce – podkreślił dr Jan Golba, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Jak podkreśla samorząd gminy Uniejów, u progu minionego sezonu grzewczego gmina musiała się zmierzyć z potężnymi podwyżkami rachunków za energię elektryczną oraz kosztów ogrzewania. Potrzeba szukania oszczędności postawiła wówczas gminę przed trudnymi decyzjami, jak na przykład nocne wygaszanie latarń.

Ta sytuacja jednoznacznie pokazała, że drogą do ominięcia wahań na rynku surowców energetycznych jest przestawienie technologii pozyskiwania energii elektrycznej oraz ciepła na źródła energii odnawialnej. Z myślą o uniezależnieniu tych procesów od zewnętrznych podmiotów, samorząd przystąpił do opracowania projektu farmy fotowoltaicznej, pracującej na potrzeby gminy. Z kolei, zapewnienie dostaw ciepła w kolejnych sezonach grzewczych, przy założeniu, że mogą nadejść dużo surowsze zimy, niż ostatnia, budzi konieczność uruchomienia drugiego otworu wydobywczego. Odwiert PIG/AGH-1 był traktowany dotychczas jako rezerwowy, a jego drożność sprawdzano po raz ostatni przeszło dwie dekady temu. Aby móc korzystać z jego zasobów, trzeba przeprowadzić w nim specjalistyczne prace geologiczne i modernizację infrastruktury technicznej, co wiąże się z ogromnymi kosztami. Zapowiedź uruchomienia rządowych środków, wskazała gminie sposób na sfinansowanie tych projektów bez nadmiernego obciążania miejskiej kasy- wyjaśnia uniejowski magistrat.

Pierwszy projekt zakłada budowę farmy fotowoltaicznej. Inwestycja będzie polegała na montażu 1200 paneli polikrystalicznych o łącznej mocy 0,7 megawata. Wniosek uwzględnia również ogrodzenie terenu przeznaczonego do zagospodarowania oraz budowę przyłącza elektroenergetycznego, umożliwiającego podłączenie nowej instalacji do zasobów sieci Energetyki Uniejów.

Dzięki temu unikniemy instalowania akumulatorów oraz regulatorów ładowania, ponieważ sieć jest w stanie przyjąć całą energię wyprodukowaną przez system fotowoltaiczny. Prąd pozyskany z tego źródła będzie w całości wykorzystywany do zasilenia gminnej infrastruktury, jest to eksperymentalne rozwiązanie- wyjaśnia samorząd.

Przewidziana lokalizacja farmy fotowoltaicznej w miejscowości Brzeziny obejmuje obszar dwóch działek. Starania o pozyskanie tych gruntów na potrzeby planowanej inwestycji burmistrz Józef Kaczmarek podjął z wyprzedzeniem. Pierwszą działkę gmina zakupiła w 2021 r., drugą – w drodze zamiany nieruchomości – pozyskała do swoich zasobów w roku 2022.

Drugi z projektów to rekonstrukcja odwiertu PIG/AGH-1 znajdującego się poza obszarem miejskim, przy ul. Kościelnickiej. Otwór odwiercono w 1990 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto