Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

" Gwizd 2019" w Orłowie. Ćwiczenia na wypadek zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń ( ASF)

Jagoda Bilicka
Jagoda Bilicka

W dniu 07 czerwca 2019 r. na terenie gospodarstwa rolnego Orłowo stanowiącego własność firmy Agro-Pool-Prima Sp. z o.o. z siedzibą w Kmiecinie
odbyły się wojewódzkie ćwiczenia zarządzania kryzysowego pod kryptonimem “Gwizd 2019”.
Zgodnie z Zarządzeniem Wojewody Pomorskiego ww. ćwiczenia stanowią podstawę do podjęcia działań przez Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim oraz pozostałe jednostki administracji
w tym między innymi: Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Urzędy Gmin, Komendę Powiatową Policji, Straż Pożarną oraz inne instytucje. Ćwiczenia koordynowane były przez Wojewodę Pomorskiego oraz Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Gdańsku .
Potrzeba przeprowadzenia takich ćwiczeń wynika z koniczności sprawdzenia i ewentualnego skorygowania gotowości do zwalczania zagrożenia epidemiologicznego wywoływanego przez Afrykański Pomór Świń (ASF).
Należy podkreślić, iż choroba o której mowa odznacza się wysoką zjadliwością dla dzików i świń, jednakże jest całkowicie niegroźna dla ludzi.
Mając na względzie utrzymanie wysokiej gotowości służb i oraz konieczności ich sprawnego działania w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tej groźnej choroby, ćwiczenia “Gwizd 2019” odbyły się z użyciem specjalistycznego sprzętu
zapewniającego reżim sanitarny. Należy podkreślić, że przebieg ćwiczeń obserwował będzie między innymi Starosta Nowodworski i Wojewoda Pomorski.

Afrykański pomór świń (ASF) wystąpił u dzików w Polsce po raz pierwszy
w lutym 2014 roku. Jest to śmiertelna, zakaźna oraz zaraźliwa choroba świń oraz dzików. Nie ma możliwości leczenia ASF oraz nie opracowano dotychczas skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie. ASF nie zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Powoduje jednak znaczne straty dla właścicieli zwierząt oraz dla branży mięsnej.
Liczba przypadków ASF u dzików odnotowanych od początku występowania ASF w Polsce, czyli od lutego 2014 r. wynosi 3407.
Tylko w roku 2018 potwierdzono 2443 przypadki ASF u dzików, z czego 326 stanowiły dziki odstrzelone, a pozostałe przypadki stanowią dziki padłe, w tym powypadkowe.
W tym roku potwierdzono już aż 60 przypadków ASF u dzików. Natomiast od 14 września ubiegłego roku nie odnotowano ognisk choroby w gospodarstwach produkujących świnie, co świadczy o skuteczności bioasekuracji i wysokim poziomie przestrzegania jej zasad przez rolników.
Dziki są głównym rezerwuarem ASF w środowisku, o czym świadczy występowanie przypadków ASF a tym samym utrzymywanie się zakażeń wirusem ASF w Polsce na terenach leśnych oraz w ich pobliżu w części województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.
Przypadki ASF u dzików występują również na terenach zurbanizowanych,
np. w Warszawie potwierdzono dotychczas 225 przypadków ASF, od początku potwierdzenia pierwszego przypadku tj. od 30 listopada 2017 roku.
Za utrzymywanie się wirusa ASF w populacji dzików w środowisku nie odpowiada człowiek. Człowiek nie odpowiada za przenoszenie wirusa ASF pomiędzy poszczególnymi dzikami w obrębie jednej watahy.
Im mniejsza gęstość populacji dzików na danym terenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia i dalszego rozprzestrzeniania się wirusa ASF u tych zwierząt. Stąd konieczność obniżenia populacji dzików na ścisłe określonym obszarze, w ramach intensywnych i skoordynowanych polowań, przeprowadzonych w krótkim czasie.
Strategia zwalczania ASF u dzików w Polsce opiera się m.in. na:

• przestrzeganiu zasad bioasekuracji wśród hodowców i myśliwych – przy czym rolą bioasekuracji jest niedopuszczenie do przeniesienia wirusa ASF;

• usuwaniu zwłok padłych dzików, zarówno na obszarach objętych restrykcjami w związku z występowaniem ASF jak i na pozostałych obszarach;

• określaniu zasięgu występowania choroby u dzików poprzez monitoring obejmujący badanie próbek od każdego znalezionego padłego dzika w Polsce, każdego odstrzelonego dzika podejrzanego o zakażenie ASF na obszarze nieobjętym restrykcjami, każdego odstrzelonego dzika na obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF;

• wykonywaniu polowań na dziki, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych (wyłącznie w okresie kiedy dozwolone są polowania zbiorowe);

• wykonywaniu wyłącznie polowań indywidualnych na dziki w strefie cichych polowań (pas o szerokości mniej więcej 40 km, którego oś stanowi granica pomiędzy obszarem objętym ograniczeniami lub obszarem zagrożenia a obszarem ochronnym);

• wykonywaniu odstrzału sanitarnego dzików, który zarządzany jest głównie
w obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF, wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych; przy czym odstrzał sanitarny nie zastąpi wykonania planu łowieckiego, a ma go jedynie uzupełnić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto