Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Historie Zagubione”. Artystyczno-integracyjny projekt Uniejowskiego Stowarzyszenia „Aktywni” (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Fot. Tomasz Wójcik
Kolejny ciekawy projekt ma za sobą Uniejowskie Stowarzyszenie „Aktywni”. Społecznicy zorganizowali pod hasłem „Historie Zagubione” artystyczne przedsięwzięcie, które znakomicie zintegrowało utalentowaną młodzież i dzieci z powiatu poddębickiego z osobami niepełnosprawnymi z tego terenu.

„Historie Zagubione” – jak przybliżają społecznicy - to kolejny projekt integracyjno-artystyczny zrealizowany przez Uniejowskie Stowarzyszenie „Aktywni”. Ten został sfinansowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „Łódzkie na Plus” za miniony rok.

- Podobnie jak w 2018 roku (projekt pt. „Splątani miłością do muzyki”) Stowarzyszenie zgromadziło wokół swojego pomysłu utalentowanych wokalistów z trzech gmin powiatu poddębickiego. Wśród beneficjentów znaleźli się młodzi artyści z gminy Uniejów, reprezentujący szkoły podstawowe z Uniejowa, Wilamowa i Wielenina, dzieci i młodzież ze szkół w Wartkowicach i Zadzimiu oraz utalentowani artyści z niepełnosprawnością intelektualną. Stawkę artystów uzupełnili absolwenci wyżej wymienionych szkół, czyli osoby najbardziej doświadczone w działaniach artystycznych oraz w projektach realizowanych wcześniej przez Stowarzyszenie. Historie zagubione to koncert powstały w oparciu o widowiska artystyczne pt. „Panny Wyklęte” i „Niezłomnym – Honor”, a samo przedsięwzięcie miało na celu przede wszystkim integrację oraz wykształcenie umiejętności współpracy utalentowanych muzycznie dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych z powiatu poddębickiego – przybliża stowarzyszenie.

Na czym polegał projekt? - Młodzi artyści w ciągu czterech miesięcy uczestniczyli w zajęciach muzyczno-wokalnych, podczas których zapoznali się z repertuarem oraz podstawowymi elementami z emisji głosu oraz choreografii. Grupie podczas części warsztatów akompaniowali lokalni instrumentaliści. W projekcie oprócz muzyki, znalazła się również odrobina historii, aby lepiej zrozumieć i zinterpretować materiał. A w podsumowaniu projektu, tj. finałowym koncercie bez udziału publiczności wzięli udział artyści: Marta Kosakowska „Marika”, Dariusz „Maleo” Malejonek, Lidia i Marcin Pospieszalscy, a także znany z występów z zespołem Voo Voo – Mateusz Pospieszalski. Spotkanie z zaproszonymi artystami przyniosło dużo radości wszystkim uczestnikom projektu. Wszyscy artyści, bez wyjątku okazali się niezwykle życzliwymi, bardzo przystępnymi ludźmi, nie szczędzili pochwał zarówno wokalistom jak i instrumentalistom. To była cudowna i niezapomniana współpraca artystyczna – podkreśla Uniejowskie Stowarzyszenie „Aktywni”.

Koncerty „Aktywnych” – jak podkreślają społecznicy - są zawsze dużym przeżyciem zarówno dla wokalistów, instrumentalistów jak i dla mieszkańców, którzy… - dotychczas tłumnie gromadzili się i wypełniali niemal po brzegi Uniejowską Kolegiatę, otoczenie zamku w Uniejowie czy Halę Sportową w Wartkowicach. W tym roku, w związku z pandemią, w porozumieniu z Departamentem Kultury i Edukacji UM w Łodzi koncert ostatecznie mógł odbyć się jedynie bez udziału publiczności. Koncert pt. „Historie zagubione” z towarzyszeniem artystów odbył się w Uniejowskiej Kolegiacie wyłącznie w celu rejestracji nagrań audiowizualnych, które ostatecznie zostały udostępnione online.
Uniejowskie Stowarzyszenie „Aktywni” obecne jest na portalu Facebook KLIKNIJ TUTAJ.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto