Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III Seminarium Spycimierskie. Spycimierz polskim centrum niematerialnego dziedzictwa (ZDJĘCIA)

Redakcja
III Seminarium Spycimierskie
III Seminarium Spycimierskie Krzysztof Kaniecki
Słynący z tradycji kwietnych dywanów Spycimierz powoli staje się polskim centrum niematerialnego dziedzictwa kulturowego, By tak się stało, aktywnie włącza się w to środowisko akademickie i naukowe.

Od piątku do soboty w Uniejowie organizowane było III Seminarium Spycimierskie, a dotyczyło ono zagadnień związanych z licząca sobie już ponad dwieście lat tradycją układania kwietnych dywanów w tej poduniejowskiej miejscowości. Seminarium z udziałem specjalistów, naukowców i gości z włoskiego Stowarzyszenia InfiorItalia oraz Litwy rozpoczęło się od okrągłego stołu niematerialnego dziedzictwa, w trakcie którego dyskutowano głównie o szansach i zagrożeniach dla niezwykłej tradycji układania kwietnych kobierców.

- Z wypowiedzi profesora Eduardo Tacone wynika jednoznacznie, że jeżeli ktoś będzie budował dzisiaj szybko i dobrze przygotuje projekt, to we współpracy z naszymi przyjaciółmi i przy dzisiejszych możliwościach komunikacyjnych można stworzyć światowe centrum obojętnie gdzie na kuli ziemskiej - zauważa Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa. - I to jest nasza misja, żebyśmy tego dokonali, a kadry którymi dysponujemy dziś w urzędzie są bardzo dobre i od strony zarządzania takim centrum, myślę, że jesteśmy jako gmina do tego przygotowani. Myślę, że to zafunkcjonuje jeszcze przed znalezieniem się na Światowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, bo to jest trochę dłuższy proces i nie do końca zależny od nas.

Warto dodać, że niewiele ponad rok temu Spycimierz ze swoim wyjątkowym Bożym Ciałem został wpisany na listę krajową UNESCO. Do tej pory na tej liście jest tylko 37 pozycji, w tym zaledwie dwie z województwa łódzkiego. Jest to Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu oraz procesja Bożego Ciała w Łowiczu. Czy ogromne aspiracje mieszkańców spycimierskiej parafii oraz włodarzy gminy Uniejów sprawią, że Spycimierz dołączy do Krakowa, który jako jedyny w Polsce ze swoimi szopkami bożonarodzeniowymi oraz Lajkonikiem znalazł się na niezwykle prestiżowym zestawieniu obejmującym około 400 wpisów dotyczących zjawisk kulturowych czy tradycji z całego świata? W Spycimierzu wszyscy wierzą, że tak będzie.

Spycimierska tradycja pociąga za sobą także nowe inwestycje. Jedną z ważniejszych jest projekt „Spycimierski gród atrakcją turystyki kulturowej i ludowej Uzdrowiska Uniejów”. Gmina Uniejów ma już zabezpieczone na ten cel blisko 5 mln zł, a zadanie ma być zrealizowane w ciągu najbliższych 3 lat. W tej chwili samorządowcy pracują z trzema firmami w temacie projektu budowlanego i projektem wystroju wnętrz oraz projektami programów edukacyjnych, które mają odbywać się w centrum. Firma z Warszawy wygrała przetarg na przygotowanie pozwolenia na budowę.
Przy budowie centrum przewidziana jest też ścieżka pieszo-rowerowa z Uniejowa do Spycimierza, która ułatwi komunikację nie tylko w czasie Bożego Ciała, ale przez cały rok.

Kolejnym projektem za kwotę około 250 tys. euro jest poszerzenie i przedłużenie trasy Bożego Ciała, nasadzenia i oświetlenie trasy. O ile uda się znaleźć wykonawców tego zadania, to prace mogłyby zostać wykonane przed świętem Bożego Ciała w przyszłym roku. I jest coś jeszcze...

- Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie w tej parafii utworzone zostanie sanktuarium Bożego Ciała - zapowiada burmistrz Uniejowa. - Wtedy znaczenie parafii jak i spycimierskiego kościoła bardzo by wzrosło.

Podczas Seminarium trzej księża otrzymali tytuł honorowych członków stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało. To wywodzący się z tej parafii ks. Florian Pełka, ks. Wojciech Krzywański oraz ks. Wojciech Kaźmierczak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto