MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ile na zwolnieniu może przebywać burmistrz Goleniowa? "Przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń"

Paweł Palica
Paweł Palica
Burmistrz gminy Goleniów Robert Krupowicz przebywa na zwolnieniu lekarskim od blisko czterech miesięcy
Burmistrz gminy Goleniów Robert Krupowicz przebywa na zwolnieniu lekarskim od blisko czterech miesięcy
Z opinii, którą otrzymaliśmy z Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie wynika, że burmistrz gminy Goleniów Robert Krupowicz, który praktycznie od początku wakacji przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie musi przejmować się ewentualnymi konsekwencjami prawnymi tego stanu rzeczy.

Burmistrz choruje od blisko czterech miesięcy. Od końcówki sierpnia jego obowiązki pełni pierwszy zastępca, Henryk Zajko, a na chwilę obecną wiadomo tyle, że R. Krupowicz powróci do pracy nie wcześniej, niż 19 listopada. Sytuacja to mocno nietypowa, zwróciliśmy się więc do rzecznik prasowej wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca z pytaniem o to, jak długo zgodnie z obowiązującymi przepisami ten stan rzeczy może się utrzymać. Z odpowiedzi wynika, że... nawet do końca kadencji.

- Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym w przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta spowodowanej m.in.: niezdolnością do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni, jego zadania i kompetencje przejmuje zastępca, a w gminach, w których powołano więcej niż jednego zastępcę - pierwszy zastępca. W przypadku nieobecności burmistrza spowodowanej chorobą trwającą powyżej 30 dni zastępstwo trwa przez okres wskazany w zwolnieniu. Prawodawca nie określa maksymalnego okresu tego zastępstwa.

Regulacje ustawy gwarantują w gminie ciągłość sprawowanej przez burmistrza władzy wykonawczej, w sytuacji, gdy organ wykonawczy nie może wykonywać swoich zadań z powodu choroby. Przepisy ustawy nie przewidują w tym zakresie żadnych ograniczeń - informuje Agnieszka Muchla-Łagosz.

Rzecznik prasowa wojewody Hinca dodała, że przesłanki wygaśnięcia mandatu burmistrza zostały określone w ustawie Kodeks wyborczy, wśród których brak jest sytuacji, w której piastun organu wykonawczego gminy (w omawianym przypadku burmistrz) przebywa na zwolnieniu lekarskim, czy też czasowo jest nieobecny w pracy z powodu choroby.

W myśl przepisów wygaśnięcie mandatu burmistrza następuje wskutek:

  1. odmowy złożenia ślubowania;
  2. niezłożenia w terminach określonych w odrębnych przepisach oświadczenia o swoim stanie majątkowym;
  3. pisemnego zrzeczenia się mandatu;
  4. utraty prawa wybieralności lub braku tego prawa w dniu wyborów;
  5. naruszenia ustawowych zakazów łączenia funkcji wójta z wykonywaniem funkcji lub prowadzenia działalności gospodarczej, określonych w odrębnych przepisach;
  6. wyboru na posła na Sejm, senatora albo posła do Parlamentu Europejskiego;
  7. orzeczenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji w trybie określonym w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na okres co najmniej do końca kadencji;
  8. śmierci;
  9. odwołania w drodze referendum;
  10. odwołania wójta w trybie art. 96 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713);
  11. zmian w podziale terytorialnym, o których mowa w art. 390 § 1 pkt 3.
Dziki pojawiły się w ścisłym centrum Goleniowa

W centrum Goleniowa grasowały dziki. Musiał przyjechać łowczy

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto