Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest nadzieja na odkrywkę Złoczew? Rząd ponownie przeanalizuje możliwość tej inwestycji

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Rząd ma ponownie przeanalizować możliwość uruchomienia odkrywki Złoczew
Rząd ma ponownie przeanalizować możliwość uruchomienia odkrywki Złoczew PGE GIEK
Czy odkrywka Złoczew ma jednak szansę na realizację? Mimo, że plany jej uruchomienia już oficjalnie zarzucono, górnicy z Bełchatowa nie ustają w walce o Złoczew. Rząd ma ponownie przeprowadzić analizę zasadności tej inwestycji

Odkrywka Złoczew, ponowna analiza rządu

W poniedziałek, 3 marca, na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o pracach nad projektem uchwały rządu dotyczących realizacji działań strategicznych wzmacniających bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.

- Zrewidowane prognozy pozwolą nam wzmocnić suwerenność energetyczną Polski i konkurencyjność gospodarki krajowej, a obywatelom zapewnią bezpieczeństwo energetyczne – podkreśliła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, na spotkaniu z prezesami PKN Orlen, PGE Polskiej Grupy Energetycznej, ENEA, Tauron Polska Energia oraz PSE.

Omówiła wówczas strategiczny dokument wskazujący kierunki dalszej transformacji energetycznej kraju - trzeci scenariusz prognostyczny „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”. Podczas spotkania mowa była też o odkrywce Złoczew.

Podkreślono, iż od 2021 r., a zwłaszcza po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę, sektor energetyczny i cała gospodarka, mierzyły się m.in. z wystąpieniem wysokich cen surowców i ryzykiem zakłócenia płynności ich dostaw, co miało wpływ na ceny energii elektrycznej i ciepła, a w dalszej kolejności koszty prowadzenia działalności gospodarczej, koszty wytworzenia produktów, konkurencyjność krajowej gospodarki i obciążenia gospodarstw domowych

29 marca 2023 roku Rada Ministrów przyjęła „Założenia do aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”. Biorąc pod uwagę aktualną ocenę sektora energetycznego oraz sytuacji krajowej i międzynarodowej, opracowano nowe prognozy dla sektora elektroenergetycznego.

- Wybuch wojny w Ukrainie pokazał, jak ważna jest suwerenność energetyczna - mówiła Anna Moskwa. - Analizy prognostyczne, które zostały przeprowadzone w kontekście tych dramatycznych wydarzeń, pozwoliły jasno określić, które obszary PEP 2040 należy wzmocnić, aby transformacja energetyczna zapewniła nie tylko bezpieczeństwo dostaw energii, ale pozwoliła też na stopniową dekarbonizację wytwarzania energii elektrycznej.

Jak dodała, suwerenność energetyczną rozumiemy jako wykorzystanie zdywersyfikowanych źródeł oraz własnych surowców, w tym efektywne wykorzystanie krajowych zasobów węglowych, rozwój OZE i energetyki jądrowej oraz sieci energetycznych

Złoczew to około 500 mln ton węgla

Przypomnijmy, iż odkrywka Złoczew pozwoliłaby na eksploatację kolejnych złóż węgla brunatnego i przedłużenie pracy Elektrowni Bełchatów, ale także ochronę miejsc pracy dla górników z Bełchatowa i nowe miejsca pracy w Złoczewie. Zasoby złoża Złoczew oszacowano na kilkaset milionów ton węgla brunatnego.

Tymczasem walki o Złoczew nie odpuszczają związkowcy z kopalni i elektrowni Bełchatów, którzy nie tylko głośno mówią o potrzebie realizacji inwestycji, rozmawiają o niej z politykami, ale też manifestują w Warszawie przedstawiając swoje racje i argumenty za koniecznością uruchomienia Złoczewa. Teraz w rządowym dokumencie wskazano konieczność ponownego przeanalizowania zasadności inwestycji.

Co zrobić, by wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski?

Wspomniany projekt uchwały Rady Ministrów zawiera siedem punktów, których realizacja miałaby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Jak zaznaczają przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dokument odpowiada też na potrzeby, które sygnalizuje branża elektroenergetyczna oraz strona społeczna.

Jeden z punktów tego ważnego dokumentu dotyczy odkrywki Złoczew. Wskazuje on na ponowne przeprowadzenie analiz w zakresie zasadności przeprowadzenia inwestycji dotyczącej uruchomienia złoża węgla brunatnego „Złoczew”, z uwzględnieniem posiadanych zasobów wytwórcze na węgiel brunatny, potencjał geologiczny, warunki ekonomiczne oraz środowiskowe.

Wskazano w nim też na konieczność utrzymania wystarczającej mocy w węglowych jednostkach wytwórczych w celu zagwarantowania dostaw energii elektrycznej w okresie przejściowym transformacji.

W dokumencie mowa jest też o konsekwentnej realizacji umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego, sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego z 2022 r., by zapewnić surowce w przejściowym okresie transformacji, podjęciu działań na rzecz przyspieszenia realizacji programu polskiej energetyki jądrowej czy modernizacji i rozbudowie elektroenergetycznego systemu przesyłowego i systemów dystrybucyjnych, by zapewnić możliwości przyłączania nowych źródeł energii.

Znalazły się tam również zapisy o wyznaczeniu dodatkowych obszarów dla realizacji drugiej fazy wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Rząd dokumentem zająć ma się w drugim kwartale tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest nadzieja na odkrywkę Złoczew? Rząd ponownie przeanalizuje możliwość tej inwestycji - Bełchatów Nasze Miasto

Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto