Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już od kilku lat w Tarnowie i regionie nie stwierdzono wścieklizny. W najbliższych dniach ruszy kolejna akcja szczepienia lisów

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w Tarnowie i okolicach potrwa od 20 do 26 kwietnia.
Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w Tarnowie i okolicach potrwa od 20 do 26 kwietnia. Pexels
Od soboty (20 kwietnia) rozpocznie się wiosenna edycja akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparaty dla tych zwierząt będą wykładane oraz zrzucane z samolotów na terenie Tarnowa oraz miejscowości powiatu tarnowskiego. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tarnowie przestrzega, aby nie dotykać szczepionek i apeluje do właścicieli psów i kotów, aby nie wypuszczać je bez opieki na czas akcji i tuż po niej.

Od kilku lat bez wścieklizny w Tarnowie i powiecie tarnowskim

Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób, której nie można wyleczyć i zakażenie wirusem kończy się śmiercią. Ostatni przypadek zakażenia wścieklizną u człowieka w Polsce wystąpił w 2002 roku. Co roku stwierdza się jednak zakażenie wścieklizną u różnych dziko żyjących zwierząt.

W samym regionie tarnowskim ostatni taki przypadek Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tarnowie odnotował w 2016 roku, gdy wirus wykryto u kuny. Od tego czasu nie stwierdzono już przypadków wścieklizny w Tarnowie oraz powiecie tarnowskim.

- To pokazuje, że organizowane cyklicznie akcję szczepień lisów przeciwko wściekliźnie przynoszą skutek - mówi Agnieszka Drebot, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowie.

Szczepionki są dla lisów, nie można ich dotykać!

Coroczne akcje szczepienia przeciwko wściekliźnie dotyczą lisów, bo są one głównymi roznosicielami śmiercionośnego wirusa. Inspekcje weterynaryjne przy współpracy z kołami łowieckimi monitorują, jak populacja tych zwierząt reaguje na przyjmowane szczepionki.

- Lisy są objęte programem monitoringowym badania w kierunku wścieklizny. Myśliwi odstrzelone lisy z odpowiednich obszarów dostarczają do nas, a my wysyłamy do badań i dzięki temu wiemy, jaka jest skuteczność tych szczepień - podkreśla Agnieszka Drebot.

Kolejna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie rozpocznie się już w sobotę 20 kwietnia i potrwa do piątku 26 kwietnia. W tym czasie na polach i lasach wykładane będą preparaty, które będą przypominać brykiety o szaroburej barwie. Szczepionki będą też zrzucane z samolotów.

Szczepionki są dedykowane wyłącznie lisom i zawierają w sobie wirus wścieklizny. Dlatego w przypadku kontaktu z nią psa lub innego domowego pupila należy natychmiast zgłosić się do weterynarza.

Oto główne zalecenia dla mieszkańców Tarnowa i powiatu tarnowskiego w okresie wykonywania szczepień:

  • nie podnosić, nie dotykać i nie rozłamywać szczepionki,
  • przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartym ranami, oczami natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny,
  • każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką zgłosić do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii
  • w okresie szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu

Mieszkańcy wymienili zużyte baterie na rośliny doniczkowe

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto