Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krystyna Wituska - prelekcja Jana Pietrzaka w poddębickiej bibliotece (ZDJĘCIA)

Krzysztof Kaniecki
Jan Pietrzak opowiedział historię Krystyny Wituskiej w powiatowej bibliotece w Poddębicach
Jan Pietrzak opowiedział historię Krystyny Wituskiej w powiatowej bibliotece w Poddębicach PBP Poddębice
Krystyna Wituska. Prelekcja Jana Pietrzaka w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Poddębicach poświęcona została pochodzącej z okolic Małynia działaczce Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej zamordowanej przez Niemców w 1944 r. Historyczny wykład zatytułowany został „Na granicy życia i śmierci”.

Goście, którzy przybyli na spotkanie poznali historię Krystyny Wituskiej - działaczki Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej zamordowanej przez Niemców w 1944 r.
Pogadance regionalisty przysłuchiwała się młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Poddębicach wraz z p. Ewą Szmigiel-Szymczyk, a także Członek Zarządu Powiatu Poddębickiego - Zdzisław Cyganiak, Radny Rady Miejskiej w Poddębicach – Przemysław Jaszczak, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych w Poddębicach – Emilia Błaszczyk, Wicedyrektor Zespołu Szkół w Zygrach – Agnieszka Bednarek, Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Poddębicach – Renata Dzieciątkowska, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Zadzimiu – Halina Ryman, Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Poddębicach – Bogumił Jóźwiak oraz zaproszeni goście.

Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania wiersza pt. „Nokturn pożegnalny” Andrzeja Suskija - szkolnego kolegi Krystyny Wituskiej, który w ten sposób upamiętnił jej bohaterską śmierć. W dalszej części spotkania Jan Pietrzak opowiedział o życiu, jakie Wituska wiodła jako młoda osoba zanim rozpoczęła pracę konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej, o jej pobycie w rodzinnym Jeżewie, a potem o przypadkowym aresztowaniu i osadzeniu na Pawiaku, a po śledztwie w Alei Szucha wywiezieniu do Berlina. Niestety śledztwo zakończyło się sądem wojennym, który skazał ją na śmierć przez ścięcie. Po odrzuceniu przez Hitlera prośby o ułaskawienie Krystyna Wituska została wywieziona do więzienia w Halle, gdzie 26 czerwca 1944 r. został wykonany wyrok śmierci.

Przez cały czas pobytu w niemieckich więzieniach Wituska pisała listy do rodziców

,

Listy zostały wydane w formie książkowej pod znamiennym tytułem „Na granicy życia
i śmierci”.
Spotkanie zakończyło się przeczytaniem przez prelegenta ostatniego listu Wituskiej do rodziców, napisanego tuż przed śmiercią.

Pamięć o Krystynie Wituskiej jest dla nas tym bardziej ważna, że urodziła się i wychowała w miejscowości Jeżew, leżącej w powiecie poddębickim. Wituscy herbu Gozdawa byli właścicielami dwóch sąsiadujących majątków: Jeżew i Kłoniszew.

Imię Krystyny Wituskiej nosiła Szkoła Podstawowa w Małyniu, a szczep harcerski w Poddębicach przyjął ją za patronkę.

Przy okazji spotkania zachęcamy także do odwiedzenia biblioteki i obejrzenia aktualnych ekspozycji na temat bohaterek wojennych: Ireny Sendlerowej i Krystyny Wituskiej.

Opracowała Edyta Durka, dyrektor PBP w Poddębicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto