Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kura na podwórku legalna. Utrzymywanie drobiu na własne potrzeby nie będzie wymagało rejestracji. Ministerstwo rolnictwa szykuje zmiany

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Kura na prywatnym podwórku będzie legalna. Ministerstwo rolnictwa zapowiada zmiany w uchwalonych już przepisach tak, by utrzymywanie drobiu na własne potrzeby nie wymagało rejestracji.

Utrzymywanie drobiu na własne potrzeby ma być zwolnione z rejestracji. Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi zapowiada, że pracuje już nad zmianą zapisów ustawy, która wywołała kontrowersje. Jeśli przeznacza się jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie to zwolnione z obowiązku rejestracji.

Chodzi o przepis z ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, jaka został przyjęta pod koniec 2022 roku. Ustawa z 4 listopada 2022 między innymi na nowo definiuje posiadacza zwierząt oraz siedzibę stada, w której utrzymywane są zwierzęta. Dotychczasowy rejestr zwierząt gospodarskich w ARiMR zostanie poszerzony o informacje dotyczące nowych gatunków zwierząt: koniowatych, wielbłądowatych, jeleniowatych oraz zakładów drobiu. I tu pojawił się problem, ponieważ nie rozróżniono hodowców drobiu od osób utrzymujących drób na własne potrzeby.

Ministerstwo rolnictwa 17 lutego wydało komunikat dotyczący nowych przepisów, jakie weszły w życie 6 stycznia 2023 roku. Utrzymywanie drobiu na własne potrzeby ma być zwolnione z obowiązku rejestracji, jak zapowiada resort.

- Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - informuje ministerstwo rolnictwa.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe, w tym drób obowiązek rejestracji. Polska ustawa wprowadza te przepisy na gruncie krajowym. Ale jak informuje ministerstwo, w drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace legislacyjne, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym - zapowiada resort rolnictwa. - Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji.

Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu.

Nowa ustawa wprowadza określenie „zakłady drobiu”, co oznacza zakłady utrzymujące drób i ptaki żyjące w niewoli, tj. kura, kaczka, kaczka piżmowa, gęś, gęś garbonosa, indyk, przepiórka japońska, perlica, struś.

Natomiast przepis art. 44. 1. mówi: podmiot prowadzący zakład drobiu zgłasza do komputerowej bazy danych:
1) zwiększenie lub zmniejszenie liczby ptaków i jaj wylęgowych w zakładzie drobiu,
2) zabicie ptaków z nakazu powiatowego lekarza weterynarii w zakładzie drobiu
– z podaniem liczby ptaków i jaj wylęgowych, których przybyło lub ubyło w zakładzie drobiu, oraz miejsca pochodzenia lub przeznaczenia ptaków lub jaj wylęgowych w terminie 7 dni od dnia wystąpienia tych zdarzeń.

Ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wprowadza przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia oraz Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/1345 2022/1345 z dnia 1 sierpnia 2022 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego.

Obowiązek rejestracji wprowadzono między innymi z powodu zagrożenia ptasią grypą.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Zduńska Wola mówi o wymaganiach dotyczących utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej.
Między innymi obowiązkiem właściciela jest zapewnienie, aby wszelka uciążliwość hodowli dla środowiska, w tym emisje będące jej skutkiem, została ograniczona do obszaru nieruchomości, na której hodowla jest prowadzona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto