Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarze w regionie coraz lepiej przygotowani do wystawiania elektronicznych zwolnień

AND
Lekarze w regionie coraz lepiej przygotowani do wystawianie elektronicznych zwolnień
Lekarze w regionie coraz lepiej przygotowani do wystawianie elektronicznych zwolnień Materiały prasowe ZUS
Już prawie 70 procent lekarzy w Południowej Wielkopolsce ma założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i może wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. To efekt szerokiej akcji informacyjnej prowadzonej przez pracowników ZUS.

Na terenie obsługiwanym przez Oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim i podległe mu inspektoraty jest 2347 lekarzy upoważnionych do wystawiania zwolnień lekarskich. Od początku roku pracownicy ZUS przeprowadzili 375 szkoleń i przeszkolili 1 575 lekarzy, co stanowi ponad 67 procent wszystkich uprawnionych. Mimo to, w południowej Wielkopolsce, elektroniczne zwolnienia lekarskie stanowią zaledwie 13 procent wszystkich wystawianych zwolnień.

- Pracownicy oddziału, którym kieruję, jak dotąd przeszkolili prawie 70 procent lekarzy w zakresie wystawiania elektronicznych zwolnień – informuje Donata Szopińska-Frąszczak, dyrektor Oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim – Obserwujemy, że już po jednym tego typu spotkaniu lekarz jest w pełni przygotowany do wystawiania e-ZLA. Zachęcam zatem wszystkich lekarzy, żeby przekonali się, że warto korzystać z elektronicznej formy zwolnień. Jest to innowacyjny projekt, który niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla lekarzy, pacjentów, jak i płatników składek.

Przypomnijmy, od początku 2016 r. pacjent może otrzymać od lekarza zwolnienie wystawione według dotychczasowych zasad - na papierowym formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Natomiast od 1 grudnia 2018 r. będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Warto zatem spróbować i nie czekać na ostatni dzwonek.

W naszej poradni wystawiamy zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej już od półtora roku – mówi Michał Ponitka - lekarz ZPOZ "PULS" w Kaliszu – Jest to dla nas lekarzy i pacjentów bardzo wygodna forma. Wystawienie zwolnienia trwa chwilę i nie muszę dostarczać go do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie ma też potrzeby pobierania w placówkach ZUS bloczków zwolnień, a chory pacjent nie musi zanosić zwolnienia do swojego pracodawcy.

Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz ma bowiem dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie jest wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne są automatycznie uzupełnione przez system. Poza tym system podpowiada również kod literowy oraz numer statystyczny choroby. Wystawione przez lekarza e-ZLA jest przekazane do ZUS automatycznie. Lekarze nie muszą dostarczać zwolnień do ZUS, przechowywać drugiej kopii oraz pobierać w placówkach ZUS bloczków formularzy ZUS ZLA. Przygotowane zostały także rozwiązania ułatwiające wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich, polegające na wprowadzeniu asystentów medycznych.

Asystenci upoważnieni przez lekarzy, byliby pomocni przy wprowadzaniu zwolnień do systemu.

Korzyści dla pracodawców

Jeśli pracodawca ma bezpłatny profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), otrzyma natychmiast wiadomość o wystawieniu pracownikowi e-ZLA, a także samo zwolnienie. Na PUE jest wydzielone specjalne miejsce, w którym są widoczne elektroniczne zwolnienia wysłane na profil płatnika. Istotne jest również to, że pracodawca może drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę zwolnienia swojego pracownika.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie wygodnie dla pacjenta

Pacjent, któremu lekarz wystawi e-ZLA nie jest związany terminem siedmiu dni na dostarczenie zwolnienia (chyba, że pracodawca pacjenta nie ma profilu na PUE). Nie dotyczą go w związku z tym ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego, czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu. Konieczne jest natomiast przesłanie wniosku, m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia), czy pracowników, którym ZUS, a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe. Ubezpieczony może to zrobić korzystając ze swojego profilu na PUE. Wniosek w jego imieniu może także złożyć pracodawca, np. poprzez ZUS Z-3.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto