Majówki nie będzie. Dzieci wrócą do przedszkoli. Kolejne przedłużenie obostrzeń

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Kolejne przedłużenie obostrzeń do 25 kwietnia. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w środę, 14 kwietnia, jak będzie wyglądała sytuacja w Polsce przez kolejne dwa tygodnie.

Obostrzenia przedłużone do 25 kwietnia

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił obowiązywanie obostrzeń na kolejny tydzień. Nie będzie otwarcia galerii handlowych, hoteli, restauracji, klubów fitness i fryzjerów. Dzieci nie wrócą na razie do szkół. Otwarte zostaną przedszkola.

- Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu restrykcji o tydzień - ogłosił minister Adam Niedzielski.

Jest wyjątek. Od poniedziałku, 19 kwietnia, dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków. Przywrócono także możliwość uprawiania sportu na otwartym powietrzu w grupie do 25 osób.

Przedłużony o dwa tygodnie, do 3 maja restrykcje w zakresie hoteli i obiektów noclegowych. Będą więc zamknięte na majówkę hotele i restauracje.

Pozostałe regulacje będą obowiązywały do 25 kwietnia.

Aktualnie obowiązują obostrzenia

19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dopuszczamy także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.

Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.

Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Nadal obowiązują zasady

Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki.

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:
na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
w autobusie, tramwaju i pociągu,
w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
w kinie i teatrze,
u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
w kościele i szkole, na uczelni
w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)
Nie trzeba zasłaniać ust i nosa w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.

Muzea i galerie sztuki - zakaz udostępniania zbiorów w zamkniętych pomieszczeniach oraz organizowania wydarzeń z udziałem publiczności
możliwość udostępniania przestrzeni i zbiorów znajdujących się na wolnym powietrzu oraz organizowania wydarzeń online

Teatry, opery, filharmonie - zawieszenie wszystkich wydarzeń z udziałem publiczności
możliwość organizowania wydarzeń online
możliwość prowadzenia działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak: próby i ćwiczenia, nagrania fonograficzne i audiowizualne

Kina - zakaz działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo z udziałem publiczności w kinach i na otwartej przestrzeni

Domy i ośrodki kultury - zakaz działalności związanej z udziałem publiczności, w tym prowadzenia działalności edukacyjnej, projekcji filmów oraz organizowania koncertów i wernisaży
możliwość prowadzenia działań edukacyjnych przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość
możliwość organizowania wydarzeń online
możliwość prowadzenia działań takich jak próby i ćwiczenia (niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych) przez zorganizowane grupy artystyczne

Biblioteki - możliwość udostępniania zbiorów, pod warunkiem przebywania w bibliotece nie więcej niż 1 osoby na 15 m² powierzchni, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o limicie osób

Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:
50% liczby miejsc siedzących, albo
30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

W kościołach obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 20 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Obowiązkowe jest także zakrywanie nosa i ust. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób- do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.

Zakaz organizowania wesel, komunii, konsolacji

Zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek

Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:
1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Hotele są zamknięte. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych (dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu). Obowiązuje do: 3 maja 2021 r.

Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.

Restauracje hotelowe pozostają zamknięte, posiłki mogą być serwowane tylko do pokoi.

Zakaz działalności obejmie salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne.

Zamknięte są:
baseny, kluby fitness i siłownie (z wyłączeniem tych, przeznaczonych dla pacjentów lub członków kadry narodowej polskich związków sportowych)
sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
stoki narciarskie;
obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Obowiązuje zakaz prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne. Obowiązuje do: 18 kwietnia 2021 r.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Materiał oryginalny: Majówki nie będzie. Dzieci wrócą do przedszkoli. Kolejne przedłużenie obostrzeń - Zduńska Wola Nasze Miasto

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sąsiad

Majówka będzie. Człowiek podający się za ministra (nie wiadomo na jakiej podstawie) może sobie coś tam w telewizorze gadać, ale ograniczać naszej wolności mu nie wolno. Więc majówka będzie.

Dodaj ogłoszenie