Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marszałkowie z całej Polski zjechali do Krakowa [63 zdjęcia]

Sławomir Ostrowski
Sławomir Ostrowski
Kraków i Wieliczka gościły przez trzy dni przybyłych z roboczą wizytą marszałków wszystkich polskich województw. Powodem tej wizyty był Konwent Marszałków Województw RP zwołany z okazji 10-lecia samorządów.

Konwent rozpoczął się w ubiegłą środę (14 stycznia) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie przy ulicy Basztowej.

Posiedzeniu Rady Marszałków ds. Społeczeństwa Informacyjnego przewodniczył Władysław Husejko Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Gościnnie do udziału w spotkaniu zaproszono Podsekretarza Stanu w MSWiA Witolda Drożdża, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Annę Streżyńską oraz Prezesa Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Jacka Wojnarowskiego.

Po przerwie na lunch zwołano spotkanie Zespołu Roboczego Konwentu Marszałkow ds. usamorządowienia PKP PR sp. z o.o.

Czwartkowe przedpołudnie poświęcono zapoznaniu się ze stanem prac nad ustawą metropolitalną oraz wysłuchano informacji o sytuacji finansowej PKP PR sp. z o.o.

Goścmi tej części obrad byli: Prezes Zarządu - Dyrektor Generalny PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o. Jan Tereszczuk i Członek Zarządu - Dyrektor Finansowy PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o. Szymon Ruta.

Po lanchu marszałkowie udali się do Kopalni Soli w Wieliczce gdzie w komorze Drozdowice IV wznowiono obrady.

Najpierw wysłuchano wystąpienia Dyrektora Naczelnego Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie Waldemara Dąbrowskiego na temat przygotowań do obchodów Roku Chopinowskiego organizowanych w Polsce i na świecie z okazji okrąglej 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, a po nim głos zabrał Prezes Fundacji "Konkurs Pro Publico Bono" Waldemar Rataj, ktory zaprezentowal projekt "Obchodów Roku Niepodległości".
W dalszej cześci obrad Konwentu Marek Nawara Marszałek Województwa Małopolskiego przeprowadził prezentację na temat praktyki współpracy samorządu województwa z organami pozarządowymi na przykładzie Województwa Małopolskiego.

Kolejnym punktem obrad bylo wystapienie Elżbiety Bieńkowskiej - Minister Rozwoju Regionalnego podczas którego omówiła aktualny stan wdrażania Regionalnych Programów Operacyjnych.

Drugim zaproszonym do udziału w tej cześci obrad gościem był Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Krzysztof Hetman.
Obrady zakończono o 17.00 następnie Marszałkowie zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce.

Ostatni trzeci dzień Konwentu Marszałkowie rozpoczeli od spotkania z Arcybiskupem Stanisławem Dziwiszem - Metropolita Krakowski w siedzibie Kurii Krakowskiej przy Franciszkańskiej, gdzie po mszy świętej celebrowanej przez Metropolitę Krakowskiego marszałkowie zostali przyjeci na audiencji i zaproszeni na wspólne sniadanie z abp. Dziwiszem.

Po spotkaniu w kurii marszałkowie udali się na Wawel, gdzie w Sali Poselskiej odbyło się uroczyste posiedzenie z okazji "10-lecia samorządów wojewódzkich" w którym wzięli udział prof. Michał Kulesza, dr Jan Olbrycht, Jan Kozłowski – Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezes Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Marszałek Małopolski Marek Nawara, który w tej sali dziesięc lat wcześniej podczas pierwszej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego został wybrany pierwszym Marszałkiem Województwa Małopolskiego.
Jednym z zaproszonych na to uroczyste posiedzenie gości był prof. Jerzy Buzek, który z przyczyn zdrowotnych nie mógł osobiście uczestniczyc w posiedzeniu, ale zaraz po jego rozpoczęciu korzystając z łącza teleinformatycznego przekazał głosowo pozdrowienia, pogratulował zgromadzonym okraglej dziesiatej rocznicy, przypomniał o niełatwych poczatkach tworzenia podstaw demokratycznej samorzadności w naszym państwie oraz przeprosił za swą nieobecnośc.

Na zakończenie obrad Marszałkowie podpisali „Deklarację Krakowską”, w której apelują o dokończenie rozpoczętej dziesięc lat temu reformy. Był to ostatni element tego posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP.


DEKLARACJA KRAKOWSKA

Od 1989 roku trwa konstruowanie nowego modelu Naszego Państwa. Misja ta, wyrastająca z wielkiego, demokratycznego „Ruchu Solidarności”, zmienia w Kraju ustrój tak, by realizowana była zasada pomocniczości, głęboko zakorzeniona w tradycji chrześcijańskiej i stanowiąca normę europejską. Dwie fazy zmian systemowych, przeprowadzonych w latach 1989/1990 i 1998/1999, doprowadziły do utworzenia nowoczesnej struktury państwa obywatelskiego.

Ostatnie 10 lat potwierdza trafność przyjętej koncepcji zarządzania państwem w oparciu o samorządność lokalną i regionalną. Wszystkim, którzy przyczynili się do wprowadzenia tego modelu w Polsce, należą się słowa uznania i podziękowania. Polski samorząd regionalny szybko okrzepł i dzisiaj pełni kluczową rolę w rozwoju Kraju. Jest on także ważnym podmiotem strategii Unii Europejskiej.

Mamy pełne poczucie odpowiedzialności za wypełnienie tej misji i jesteśmy świadomi skali wyzwania, z jakim się mierzymy. Wyrażamy równocześnie przekonanie, że dla osiągnięcia załużonego celu należy zdecydowanie usuwać wszelkie przeszkody, zarówno w warstwie ustrojowej, jak i operacyjnej - potrafimy określić najbardziej dokuczliwe i systematycznie je wskazujemy.

Celem nadrzędnym twórców i wykonawców prawa ustrojowego jest zbudowanie efektywnego systemu zarządzania państwem. Rozwiązania ustrojowe powinny zapewnić samorządowi regionalnemu możliwość wykorzystania własnego potencjału oraz optymalnego wkomponowania jego działań w mechanizmy: krajowy i europejski. Celem tych działań jest budowa gospodarki opartej na wiedzy i solidarnej Europy. Wierzymy, że przyjęty kierunek działania Parlamentu i Rządu RP będzie konsekwentnie wprowadzany w życie.

Uznajemy za pilnie potrzebne dokończenie reformy, by jednoznacznie i mądrze ułożyć kompetencje oraz odpowiedzialność wszystkich struktur Państwa. Korporacje samorządowe przedstawiły w tych sprawach wspólne stanowisko w Deklaracji z listopada 2007 roku. W działaniach tych będziemy współpracować i wspierać Prezydenta, Parlament i Rząd.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto