Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Kościerzyny przyszli na plac św. Jana Pawła II w Wielką Sobotę, by poświęcić pokarmy

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny odbyło się na placu św. Jana Pawła II w Kościerzynie. Potrawy umieszczone w koszyczku do święconki mają swoje specjalne znaczenie i symbolizują różne aspekty życia oraz wartości chrześcijańskie

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę jest ważnym momentem w przygotowaniach do Wielkanocy. To czas, kiedy przygotowujemy się do świętowania zmartwychwstania Jezusa Chrystusa poprzez symboliczne poświęcenie potraw, które będą spożywane w ten szczególny dzień. To również okazja do skupienia się na wartościach takich jak dziękczynienie za otrzymane dobrodziejstwa oraz jedność w rodzinie i wspólnocie Kościoła. To moment refleksji nad tajemnicą zbawienia i radością związana z nadchodzącymi świętami.

Dla wielu osób przygotowanie koszy z pokarmami, które zostaną poświęcone, jest ważnym elementem przygotowań do świąt. W skład tych koszy wchodzą różnorodne potrawy, takie jak chleb, jaja, kiełbasa, sól, chrzan oraz inne regionalne specjały, które mają swoje korzenie w lokalnych tradycjach.

Podczas samej ceremonii święcenia pokarmów, kapłan błogosławi te potrawy, wyrażając modlitwę nad nimi. Jest to moment, kiedy wierni proszą Boga o Jego błogosławieństwo na wszystkie potrawy oraz o opiekę dla swoich rodzin i bliskich. Poprzez ten akt wiara przenika codzienność, czyniąc z prostych potraw znak zbawienia i Bożej łaski.

Potrawy umieszczone w koszyczku do święconki mają swoje specjalne znaczenie i symbolizują różne aspekty życia oraz wartości chrześcijańskie. Oto niektóre z potraw i ich symboliczne znaczenie:

Chleb - Symbolizuje chleb życia, którym jest Jezus Chrystus. Jest to podstawowy pokarm, który łączy się z Eucharystią, czyli sakramentem najważniejszym w chrześcijaństwie.

Jaja - Reprezentują nowe życie i zmartwychwstanie Chrystusa. Ich kształt przypomina kamień, który został przesunięty od grobu Jezusa.

Kiełbasa - Symbolizuje jedność i wspólnotę, ponieważ kiełbasa jest zrobiona z wielu składników, które łączą się w jeden całość. Może także nawiązywać do ofiary złożonej przez Jezusa za zbawienie ludzkości.

Sól - Reprezentuje mądrość i trwałość. W Biblii sól jest symbolem przyrzeczonej wieczności i stałości.

Chrzan - Jego ostry smak symbolizuje gorzki smutek, jaki towarzyszył Matce Bożej podczas męki i śmierci Jezusa na krzyżu.

Świeczka - Często umieszczana jest w koszyczku jako symbol Chrystusa jako światła świata oraz zwycięstwa nad ciemnością grzechu i śmiercią.

Wino - Często dodawane do święconki jako symbol krwi Chrystusa przelanego za zbawienie ludzkości.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto