Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy naszych gmin pamiętają i kontynuują rodzinne, kulinarne tradycje i tworzą smakołyki

Karolina Jurek
Te smakołyki mają swoje rodowody

Henryka Cieślak od lat uracza swoich najbliższych niecodziennymi smakami. Przepisy na nie przekazał pani Heni jej tata Leon, który w rodzinnym domu był królem kuchni. - Tata pochodził z Wilna i to właśnie stamtąd są te smaki, których nie ma w innych domach - uśmiecha się pani Henryka, która ze smaków młodości najczęściej odtwarza smalczyk.
- Robi się go według całkiem innego przepisu, dajemy do niego mięso kiełbasiane, czosnek, cebulę i jabłka, a samej procedurze przygotowania poświęcam bardzo dużo czasu - mówi mieszkanka Smardzowa, która według rodzinnej tradycji przygotowuje także mordonie, czyli szare kluski z ziemniaków. - W okolicy chyba nie goszczą u nikogo na stole - mówi kobieta, która w kucharskim, tradycyjnym menu ma także bigos. - To nie jest jednak taki zwykły bigos jak może się wydawać. Ten nasz jest bardzo bogaty i ma specyficzny smak - zdradza nasza rozmówczyni, która smakami swojej kuchni raczyła mieszkańców Smardzowa, a także powiatu, m.in. na dożynkach.

Wyjątkowa babka
O tradycyjnych smakach wiele powiedzieć może także Małgorzata Święch, która przygotowuje babkę ziemniaczano-gryczaną, której na próżno szukać na innych stołach. - To niespotykana potrawa, która w mojej rodzinie gości od lat- mówi pani Małgosia i dodaje, że babka z jej kuchni tradycyjnie podawana jest na spotkaniach Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. - To dla mnie wielkie wyróżnienie - mówi.

Każde pokolenia
Według rodzimej tradycji w kuchni smakołyki tworzy także Zofia Bednarska, u której absolutnym królem wśród regionalnych potraw jest wiejski chlebek. Jak się dowiadujemy z LGD Dobra Wida-wa tradycję wypieku wiejskiego chlebka, według przepisu przekazanego przez mamę, pani Zofia pielęgnuje od wielu lat. Jerzy Kasprzak z kolei dzięki pszczołom, które hoduje już od blisko dwudziestu lat posiłkuje region wspaniałym miodem. - Pszczelarstwem zainteresowałem się dzięki tacie mojej żony w latach 80. i tak w tym trwam do dziś - uśmiecha się pan Jerzy.
Wśród lokalnych twórców produktów regionalnych należy wspomnieć również o Urszuli Maleszce z Sadkowa, która według wielowiekowych receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, w oparciu o surowce lokalne, pochodzące z naturalnych upraw i wiejskich sadów tworzy nalewki. Szczególną popularnością cieszą się te z pigwy, mięty i wiśni. Prócz tego pani Ula produkuje też Widawskie Dukaty, czyli ciastka ozdabiane kandyzowaną wiśnią. Receptura pochodzi z okolic Kłobucka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto