Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo atrakcji na "Misji Przygoda" w Uniejowie. Za nami IV edycja Festiwalu Przygodowo-Historycznego

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Za nami IV edycja Festiwalu Przygodowo-Historycznego „Misja Przygoda Uniejów”. Wydarzenie to po raz kolejny skupiło przy Termach Uniejów oraz wokół Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich pasjonatów historii oraz poszukiwaczy skarbów z całej Polski.

Jak podsumowują organizatorzy, tegoroczna edycja festiwalu była niezwykle udana. Dopisała nie tylko piękna pogoda, ale również tłumy osób, które zechciały uczestniczyć w tej żywej lekcji historii. Pełna atrakcji impreza odbyła się w dniach 30 kwietnia - 1 maja. Organizatorami wydarzenia była Gmina Uniejów, P.G.K. Termy Uniejów Spółka z o.o. w Uniejowie, Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie, Jędrzej Kałużny oraz Radosław Herman. Tegoroczne wydarzenie po raz pierwszy odwiedziło Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze. W niedzielne popołudnie zaprezentowało ono kolekcje zabytkowych rowerów z lat 20., 30. oraz 40. XX wieku. Ale to nie wszystko. Stowarzyszenie zadbało również o pokaz mody historycznej, w której królowały kreacje z lat 1930-1945.

Wydarzenie podzielona została na pięć stref. Na scenie prezentacji było można zobaczyć walki rycerskie, usłyszeć wystrzały z broni prochowej, zobaczyć pokazy tańców mieszczańskich i dworskich oraz posłuchać opowieści o dawnych czasach. Gospodarzami i konferansjerami tej zaaranżowanej sceny byli niezastąpieni w swoim fachu: Angelika Wochna oraz Krzysztof Kulczyński. Uniejowski zamek oraz obozowisko przy bramie wjazdowej do parku stanowiły natomiast żywe lekcje historii. Grupy rekonstrukcyjne prezentowały tutaj życie codzienne i stroje począwszy od XI wieku przez kolejne epoki. Zwiedzający mieli okazję podejrzeć życie codzienne w poszczególnych epokach, zrobić sobie papier czerpany, dopytać ptasznika o tajniki sokolnictwa, przymierzyć zbroję rycerską, sprawdzić jak pracuje kowal, zobaczyć jak farbowało się wełnę lub sprawdzić, co powstaje w pracowni alchemika. Podczas wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla entuzjastów historycznych, odrestaurowanych samochodów oraz motocykli. W strefie poszukiwań oraz archeologicznych prelekcji pod przewodnictwem archeologa Radosława Hermana poszukiwacze skarbów sprawdzali, co kryje Zabytkowy Park Zamkowy, a podczas prelekcji w Sali Rycerskiej podzielili się ze słuchaczami swoją wyjątkową wiedzą historyczną. Wzdłuż alei parkowej, wiodącej od bramy zamkowej, rozstawiły się kramy rzemieślnicze z wyjątkowym asortymentem. Można tu było nabyć ręcznie robioną biżuterię, wyroby z drewna, mosiądzu, smakowite przetwory na dawnych recepturach, a także wiele innych niepowtarzalnych przedmiotów.

W tym roku po raz pierwszy gościliśmy na wydarzeniu Stowarzyszenie „Rowery Zabytkowe Zabrze”. Grupa przywiozła ze sobą bardzo interesują ekspozycję zabytkowych rowerów z czasów „Szpicbródki” i zakazanych piosenek. W kolekcji znalazły się oryginalne 100-letnie egzemplarze i fascynujące historie z nimi związane. Dodatkowo, grupa zaprezentowała przepiękny pokaz mody lat 30-tych i 40-tych ubiegłego wieku- relacjonują organizatorzy wydarzenia.

Dla osób lubiących rywalizację organizatorzy przygotowali również grę miejską, opartą o historię Uniejowa, w którą było można zagrać przy użyciu smatfonów i kodów QR.

Jest nam niezmiernie miło, że w tym roku odwiedziło nas tak dużo osób. Mamy nadzieję, że wszyscy wyjechali z wydarzenia zadowoleni. Dziękujemy również wszystkim grupom rekonstrukcyjnym, stowarzyszeniom historycznym, rekonstruktorom oraz wystawcom za obecność na wydarzeniu- składa podziękowania uniejowski urząd.

Mnóstwo atrakcji na "Misji Przygoda" w Uniejowie. Za nami IV...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto