Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Murale w Wieluniu - zdobią, nawiązują do historii miasta, skłaniają do refleksji. Zobaczcie jak się prezentują ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Chorągiew wieluńską w bitwie pod Grunwaldem przedstawia mural wykonany na ścianie kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 17
Chorągiew wieluńską w bitwie pod Grunwaldem przedstawia mural wykonany na ścianie kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 17 Zbigniew Rybczyński
W tym roku dwa kolejne duże murale ozdobiły elewacje budynków na terenie Wielunia. W galerii zdjęć prezentujemy tematyczne malowidła, które przełamują monotonię betonowych przestrzeni w mieście

Chorągiew wieluńską w bitwie pod Grunwaldem przedstawia najnowszy mural w Wieluniu, wykonany na ścianie kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 17. Jego wykonawcą jest uznany artysta Rafał Roskowiński, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu. Historyczne malowidło powstało dzięki projektowi realizowanemu przez Fundację Urban Forms z Łodzi, dofinansowanemu przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu „Mur, ale historia Wojska Polskiego”.

To drugi duży mural powstały w Wieluniu w 2023 roku. Wiosną nowy wygląd zyskała frontowa elewacja budynku przy ul. Śląskiej 23, w którym mieści się Powiatowa Biblioteka Publiczna. To jedno z działań realizowanych przez PBP w ramach projektu "Biblioteka nie wyklucza", którego celem było zwiększenie dostępności do placówki.

Tak zwana sztuka miasta przełamuje monotonię betonowych przestrzeni i coraz mocniej akcentuje swoją obecność w wieluńskim krajobrazie. W ostatnich latach w mieście powstały murale nawiązujące do tragicznej historii miasta z 1939 r., pokazujące jego architektoniczne perełki, ale też takie, które mają skłaniać do refleksji. ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ, jak prezentują się wieluńskie murale i jak powstawały.

W dwóch etapach powstawało malowidło, które ozdobiło betonowy mur klasztoru sióstr bernardynek. W obu przypadkach zleceniodawcą był Wieluński Dom Kultury. Bliżej ulicy Częstochowskiej wiernie odwzorowano wizytówki miasta: ratuszem, kościołem Bożego Ciała, Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz odrestaurowanym dworcem Wieluń-Dąbrowa. Z kolei mural na dalszym fragmencie ogrodzenia wzdłuż ul. Szkolnej zabiera oglądających do przedwojennego Wielunia.

Mural upamiętniający wieluńskich Żydów ozdobił ścianę budynku przy ulicy Ewangelickiej. Z inicjatywą stworzenia malowidła wyszła grupa „Szlakiem wieluńskich Żydów”, działająca w II LO im. J. Korczaka w Wieluniu. Mural powstał w miejscu nieprzypadkowym, bo dawniej mieściła się tutaj szkoła żydowska (cheder).

Malowidło odwołujące się tragicznej historii miasta z września 1939 r. wykonano na ścianie budynku u zbiegu ulic Częstochowskiej i Uroczej. Projekt WDK został zrealizowany w ramach Programu „Niepodległa”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Wyloguj się do życia” – to hasło muralu, który powstał na ścianie jednego z budynków przy ul. Śląskiej w Wieluniu. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na narastający problem uzależnienia od Internetu.

Chorągiew wieluńską w bitwie pod Grunwaldem przedstawia mural wykonany na ścianie kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 17

Murale w Wieluniu - zdobią, nawiązują do historii miasta, sk...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto