Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum na kółkach: Spacer śladami historii [zdjęcia]

jj
,,Muzeum na kółkach", czyli trzydniowe przedsięwzięcie, kóre miało przybliżyć historię i kulturę Żydów dobiegło końca. Jednym z jego ostatnich elementów był spacer ,,Śladami tych, którzy oczekiwali aromatów Szabatu". Po miejscach w Zduńskiej Woli, jakie związane były z dziejami Żydów oprowadzała Kamila Klauzińska.

Trasa spaceru wiodła od pl. Wolności przez ul. Sieradzką, Getta Żydowskiego, Juliusza i Złotnickiego. Charakterystyczne dla historii zduńskowolskich Żydów miejsca wskazywały plansze z informacjami oraz starymi fotografiami. O tym, jak wyglądało ich życie w bardzo interesujący sposób opowiadała Kamila Klauzińska.
Ci, którzy wybrali się na spacer mogli dowiedzieć się m.in., że pierwsze wzmianki o zduńskowolskich Żydach sięgają 1788 r., że w akcie erekcyjnym Zduńskiej Woli Stefan Prawdzic Złotnicki wyznaczył dla ich teren obecnych ul. Sieradzkiej, Ogrodowej i pl. Wolności, że cmentarz żydowski przy Kaczej powstał w 1826 r., czy że w Zduńskiej Woli oprócz synagogi były także chedery oraz szkoły religijne dla starszej młodzieży. Nie brakowało anegdot, na przykład o kulisach wyboru na rabina Lajzera Lipszyca, przerywanych nabożeństwach czy sposobach rozsądzania sporów.

Społeczność żydowska stanowiła w Zduńskiej Woli przed II wojną światową 1/3 ludności i jak w innych okupowanych miejscach, naziści wymordowali ogrimną większość. Jak mówiła Kamila Klauzińska często chodząc ulicami miasta nie zdajemy sobie sprawy, że np. na obecnej Getta Żydowskiego ludzi mordowano na ulicach. Data najbardziej tragiczną był 25 sierpnia 1942 r., czyli data likwidacja getta. Wówczas ok. 1,2 tys. Żydów zostało wywiezionych do getta w Łodzi, a blisko. 10 tys. trafiło do Chełmna nad Nerem, gdzie zagazowano ich w dostosowanych do tego celu ciężarówkach.

Spacer ,,Śladami tych, którzy oczekiwali aromatów Szabatu" był jednym z elementów trzydniowego ,,Muzeum na kółkach", jakie z Muzeum Historii Żydów Polskich zorganizowało zduńskowolskie Muzeum Historii Miasta. Co działo się w ramach przedsięwzięcia od czwartku można zobaczyć tutaj: Muzeum na kółkach w Zduńskiej Woli

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto