Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na co do kina? Premiery filmowe i wydarzenia w łódzkich kinach od 7 września [ZWIASTUNY REPERTUAR]

Darek Matyjaszczyk
Cykl Wystaw na Wielkim Ekranie w Multikinie: „Hitler kontra Picasso i reszta”

Tajne skarbce, tajemnice i mylone tropy. „Hitler kontra Picasso i reszta”, który w wybranych kinach sieci Multikino zostanie wyświetlony 10 września, to opowieść o nazistach i sztuce modernistycznej, którą w 1937 roku uznali za zdegenerowaną, ale pracowicie konfiskowali i zbierali w prywatnych kolekcjach. 

Wystawę zobaczymy 10 września 2018 r. o godzinie 18

Narracja krąży wokół trzech kluczowych wątków. Pierwszym z nich jest słynna wystawa „Sztuka zdegenerowana”, którą 9 lipca 1937 roku reżim nazistowski zorganizował w Monachium. Znalazło się na niej 650 dzieł sztuki skonfiskowanych z 32 niemieckich muzeów i domów prywatnych kolekcjonerów. Prace artystyczne zostały wybrane spośród nowoczesnych trendów w sztuce, które nie były zgodne z propagowaną przez hitlerowców ideą piękna. Następnie Anne Sinclair, reporterka „Huffington Post”, opowiada historię swojego dziadka, Paula Rosenberga, jednego z najciekawszych właścicieli galerii i handlarza dziełami sztuki początku XX wieku. Był francuskim Żydem, przyjacielem Picassa, Braque’a i Matisse’a oraz niezwykłym kolekcjonerem sztuki, który w 1910 tworzył galerię przy 21 rue La Boétie, gdzie gromadził dzieła sztuki „zdegenerowanej”. W 1942 został pozbawiony francuskiego obywatelstwa, a część jego kolekcji została skradziona przez nazistów.

Finałowa opowieść odbywa się 22 września 2010, kiedy to doszło do spotkania ze starszym niemieckim dżentelmenem, Corneliusem Gurlittem. Jego ojciec, Hildebrand, był słynnym „marszandem Hitlera”. Choć w 1930 jako „mieszaniec drugiego stopnia” i miłośnik modernizmu stracił stanowisko szefa muzeum Zwickau, Gurlitt zdobył zaufanie nazistów i otrzymał zadanie zbierania w okupowanej zachodniej Europie obrazów dla wielkiego muzeum sztuki w Linzu, które tworzono z polecenia Hitlera. Mając kilkumilionowy budżet, do końca wojny wykupił od kolekcjonerów i handlarzy ponad 100 obrazów i rzeźb. Zakupione obrazy przechowywał w Dreźnie, dokąd przeniósł się w 1942 roku. W lutym 2012 roku kolekcja 1406 obrazów Gurlitta o szacunkowej wartości miliarda euro została odnaleziona w domu jego syna. Cornelius ukrywał jedne z najcenniejszych dzieł XX stulecia, a wśród nich „Portret Damy” Matisse’a, obraz pochodzący ze zbiorów Paula Rosenberga.
Cykl Wystaw na Wielkim Ekranie w Multikinie: „Hitler kontra Picasso i reszta” Tajne skarbce, tajemnice i mylone tropy. „Hitler kontra Picasso i reszta”, który w wybranych kinach sieci Multikino zostanie wyświetlony 10 września, to opowieść o nazistach i sztuce modernistycznej, którą w 1937 roku uznali za zdegenerowaną, ale pracowicie konfiskowali i zbierali w prywatnych kolekcjach. Wystawę zobaczymy 10 września 2018 r. o godzinie 18 Narracja krąży wokół trzech kluczowych wątków. Pierwszym z nich jest słynna wystawa „Sztuka zdegenerowana”, którą 9 lipca 1937 roku reżim nazistowski zorganizował w Monachium. Znalazło się na niej 650 dzieł sztuki skonfiskowanych z 32 niemieckich muzeów i domów prywatnych kolekcjonerów. Prace artystyczne zostały wybrane spośród nowoczesnych trendów w sztuce, które nie były zgodne z propagowaną przez hitlerowców ideą piękna. Następnie Anne Sinclair, reporterka „Huffington Post”, opowiada historię swojego dziadka, Paula Rosenberga, jednego z najciekawszych właścicieli galerii i handlarza dziełami sztuki początku XX wieku. Był francuskim Żydem, przyjacielem Picassa, Braque’a i Matisse’a oraz niezwykłym kolekcjonerem sztuki, który w 1910 tworzył galerię przy 21 rue La Boétie, gdzie gromadził dzieła sztuki „zdegenerowanej”. W 1942 został pozbawiony francuskiego obywatelstwa, a część jego kolekcji została skradziona przez nazistów. Finałowa opowieść odbywa się 22 września 2010, kiedy to doszło do spotkania ze starszym niemieckim dżentelmenem, Corneliusem Gurlittem. Jego ojciec, Hildebrand, był słynnym „marszandem Hitlera”. Choć w 1930 jako „mieszaniec drugiego stopnia” i miłośnik modernizmu stracił stanowisko szefa muzeum Zwickau, Gurlitt zdobył zaufanie nazistów i otrzymał zadanie zbierania w okupowanej zachodniej Europie obrazów dla wielkiego muzeum sztuki w Linzu, które tworzono z polecenia Hitlera. Mając kilkumilionowy budżet, do końca wojny wykupił od kolekcjonerów i handlarzy ponad 100 obrazów i rzeźb. Zakupione obrazy przechowywał w Dreźnie, dokąd przeniósł się w 1942 roku. W lutym 2012 roku kolekcja 1406 obrazów Gurlitta o szacunkowej wartości miliarda euro została odnaleziona w domu jego syna. Cornelius ukrywał jedne z najcenniejszych dzieł XX stulecia, a wśród nich „Portret Damy” Matisse’a, obraz pochodzący ze zbiorów Paula Rosenberga.
Premiery filmowe i wydarzenia w kinach we wrześniu. Filmy w repertuarze kin od 7 września: w piątek ENEMEF: Noc Horrorów. Również w Multikinie zobaczymy pokazy specjalne: wystawę, operę i balet! W kinie Charlie nowy film Spike Lee, pokazy krótkich metraży i Kino Dzieci. Na ekranach kin zobaczymy Lato, Człowiek delfin, Nigdy cię tu nie było oraz WATCH DOCS!

ENEMEF: Noc Horrorów w Multikinie! Nocny maraton filmowy już w piątek! W programie trzy filmy, z których każdy z nich gwarantuje potężną dawkę adrenaliny i mocnych wrażeń. Złowrogie siły, upiory i duchy z piekła rodem zawładną mrokiem kinowej sali. W programie premierowo Zakonnica oraz dwie części rewelacyjnej Obecności.

ENEMEF: Noc Horrorów w Łodzi - zobaczymy filmy Zakonnica i Obecność

Od 7 września Kino Bodo zaprasza na premierowe pokazy filmu „Gotti_” z Johnem Travoltą w roli głównej. Od 7 do 9 września w BODO oraz w Starym Kinie – Cinema Residence odbywać się będzie kolejna edycja festiwalu „_WatchDocs_”. 7 września zapraszamy również na _The Best of O!PLA 2018 w Łodzi!

NADCHODZĄCE PREMIERY W KINIE CHARLIE:
od 14 września - Juliusz, Dogman, Czarne bractwo. BlacKkKlansman
od 21 września - Kamerdyner, Jesień we Francji
od 28 września - Kler, Igielnik, Czyściciele internetu, Mam przyjaciół w niebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto