Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na operację zaćmy i diagnostykę obrazową coraz częściej bez kolejki

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał umowy z pięcioma nowymi placówkami na zabiegi usunięcia zaćmy, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Od 1 sierpnia zabiegi usunięcia zaćmy w ramach NFZ będzie można zrobić także w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Chirurgia Jednego Dnia „Oko-Med” w Krapkowicach oraz w szpitalu Vital Medic w Kluczborku.

Badania rezonansu magnetycznego będzie teraz świadczyć także „Vitascan” w Nysie oraz „Ortopedia” w Głuchołazach.

Nowym miejscem, gdzie można zrobić badania tomografii komputerowej jest Zakład Rentgena i USG w budynku 116 Szpitala Wojskowego przy ul. Wróblewskiego w Opolu.

W tych placówkach nie ma kolejek - mówi Bernadeta Trawka z opolskiego NFZ. - Uruchomienie nowych miejsc udzielania świadczeń w połączeniu ze zniesieniem limitu na ich realizację znacząco wpłynęło na dostępność i skrócenie czasu oczekiwania.

Zniesienie limitów nastąpiło 1 kwietnia tego roku i oznacza, że placówki dostają zapłatę za wszystkie wykonane świadczenia, niezależnie od wartości kontraktu.

Na Opolszczyźnie w pierwszym półroczu tego roku wykonano dodatkowo:

  • 1 332 badania tomograficzne,
  • 1 420 badań rezonansu
  • 315 pakietów świadczeń związanych z usunięciem zaćmy (wizyta kwalifikacyjna, zabieg, kontrola).

Opolski NFZ za świadczenia wykonane ponad limit zapłacił prawie 2,3 mln zł.

- Dlatego zachęcamy pacjentów z naszego regionu, by korzystali z tych możliwości - dodaje Bernadeta Trawka.

Na stronie opolskiego NFZ można znaleźć też informację o pierwszych wolnych terminach u dotychczasowych świadczeniodawców.

Zniesienie limitów na zabiegi usunięcia zaćmy nie zmniejszyło zainteresowania Polaków, zwłaszcza z południowej części kraju, w tym Opolszczyzny, na wyjazdy do czeskich klinik. Przyciągają ich także nierefundowane przez NFZ laserowe korekcje wad wzroku oraz operacje plastyczne okolic oczu. Coraz więcej polskich pacjentów szuka pomocy w związku z chorobami siatkówki oraz ciała szklistego. Leczenie w tym wypadku odbywa się za pomocą iniekcji doszklistkowych, czyli zastrzyków, które wykonywane są do wnętrza gałki ocznej.

Program lekowy finansowany przez polski NFZ obejmuje tylko zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.

- Tymczasem podane w ten sposób leki są skutecznie stosowane w wielu innych schorzeniach, jak retinopatia cukrzycowa czy zakrzep żył siatkówki, które jednak nie są refundowane - mówi Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie. - Dlatego z roku na rok rośnie liczba polskich pacjentów, którzy decydują się na przeprowadzenie tych zabiegów w Czechach. Jednym z głównych powodów jest cena. Zabiegi z wykorzystaniem najnowszych metod oraz sprzętu są nawet o kilka tysięcy złotych tańsze niż w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na operację zaćmy i diagnostykę obrazową coraz częściej bez kolejki - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto