Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie Mieszaj Śmieci - czyli na czym polega segregacja

Redakcja
Dużo poświęciłem czasu o ochronie środowiska naturalnego w naszej gminie poprzez selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Temat wraca na łamy mediów jak bumerang.

Jak ważna to sprawa i problem dla nas samych niech świadczy kolejny edukacyjny artykuł zamieszczony w piątkowym wydaniu Gazety Pomorskiej na stronie 25.
„Segregacja zaczyna być modnym tematem. Coraz więcej gmin zapewnia swoim mieszkańcom możliwość selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Cieszmy się z tego i korzystajmy, ponieważ przyniesie nam to wiele korzyści.
Rozmowy księdza Franciszka, miłośnika przyrody, organizatora akcji społecznych, mających na celu wzbudzenie ekologicznej świadomości w lokalnych wspólnotach.
 
PAMIĘTAJ: Urząd gminy ma obowiązek zapewnić warunki dla selektywnego zbierania odpadów, czyli także zagwarantować dostęp do pojemników na segregację. Jeżeli w Twojej okolicy nie ma takich koszy, skontaktuj się ze swoim urzędem gminy!
 
Wrzucanie wszystkich śmieci do jednego worka albo, co gorsza, palenie ich w kominkach, ogniskach, wywożenie do lasów. Postępujemy tak czasem, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji naszych czynów. Niszczymy środowisko, marnujemy cenne surowce, które mogłyby mieć swoje drugie życie. Narażamy także zdrowie nasze i naszych najbliższych. Nieświadomie popełniamy grzech ekologiczny i zaśmiecamy nasze sumienie.
Ale na szczęście jest to problem, który można rozwiązać. O wskazanie odpowiedniej drogi postępowania poprosiłem eksperta ds. edukacji ekologicznej, panią Karolinę Kulicką, która podpowie nam, jak dbać o środowisko, by żyć z czystym sumieniem. Dzisiaj chciałbym zapytać o zagadnienie segregacji śmieci. Dlaczego warto segregować śmieci?
 
Karolina Kulicka, dyrektor Departamentu Edukacji Ekologicznej w Ministerstwie Środowiska:
Przede wszystkim, materiały poddające się recyclingowi, czyli ponownemu przetworzeniu, można znowu wykorzystać do produkcji. Czyli wyrzucając papier do odpowiedniego kosza, sprawiamy, że nie trzeba wycinać kolejnych drzew, aby wydrukować gazetę. A dodatkowo nie zapełniamy tym papierem śmietnisk.
 
K.F.: Czyli nie segregując, marnujemy cenne surowce i zanieczyszczamy otoczenie. To także grzech ekologiczny. Żeby go nie popełniać, powinniśmy korzystać z odpowiednich koszy. Dlaczego?
 
K.K.: Każdy surowiec podlegający przetworzeniu powinien trafić do odpowiedniego kosza. To ułatwia późniejszy proces przetwarzania surowca. Na papier, taki jak gazety, książki, tektura, mamy kosze niebieskie. Kiedy wyrzucamy papier bardzo ważne jest, aby nie był on mokry ani niczym pobrudzony.
 
K.F.: A na inne rodzaje śmieci mamy inne kosze? W innych kolorach?
 
K.K.: Tak, są jeszcze kosze żółte, zielone i białe. Pojemniki żółte przeznaczone są na tworzywa sztuczne, np. plastikowe butelki, oraz na metale – aluminiowe puszki po konserwach. Mycie tych opakowań nie jest konieczne, mogą być względnie czyste, ale drobne zanieczyszczenia w niczym nie przeszkodzą. Należy jednak pamiętać, że nie każde opakowanie można wrzucić do żółtego kosza. Nie wolno wyrzucać do niego opakowań po medykamentach, olejach, smarach, puszek po farbach i lakierach, opakowań po środkach przeciw chwastom i owadom.
 
K.F.: A ze szkłem? Ono trafia do pojemników zielonych i białych?
 
K.K.: Tak, szkło trafia do pojemników zielonych, jeżeli jest to szkło kolorowe, lub do białych, jeżeli wyrzucamy szkło bezbarwne. W tym przypadku również drobne zanieczyszczenia czy etykiety nie stanowią przeszkody w poddaniu go obróbce. Należy jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj szkła można wrzucać do tych pojemników. Nie powinniśmy umieszczać w nich szkła płaskiego, czyli szyb okiennych i samochodowych, szkła zbrojonego, luster, szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, ceramiki, żarówek, świetlówek, kineskopów, szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z jakąkolwiek pozostałą zawartością.

K.F.: A gdzie takie specjalne kosze do segregacji można znaleźć? Bo nie widziałem ich wszędzie…
 
K.K.: Jeżeli w naszym miejscu zamieszkania brakuje pojemników na selektywnie zbieranie odpadów, powinniśmy zgłosić to do zarządcy naszego budynku bądź do naszego urzędu gminy.

K.F.: Rozumiem. Czyli nasz urząd gminy i zarządca budynku są odpowiedzialni za dostępność takich specjalnych koszy. Mam jeszcze jedno pytanie. Często widzę, że nawet posegregowane śmieci zabiera jedna śmieciarka. Czy t o oznacza, że nasz dobry uczynek idzie na marne, bo mamy dobre kosze, a nie mamy odpowiednich śmieciarek?
 
K.K.:  Nie, oczywiście, że nie. Wszystkie posegregowane surowce trafią na specjalną taśmę, gdzie są czyszczone i gdzie pracownicy upewniają się, czy wszystkie śmieci nadają się do przetworzenia. Nowoczesne śmieciarki posiadają osobne komory, tak, więc posegregowane odpady nie mieszają się. Jeżeli przejeżdża stara śmieciarka, odpady te są później dzielone przez maszyny i pracowników. Także nasz wysiłek w żadnym wypadku nie idzie na marne.
 
K.F. : Dziękuję bardzo za rozmowę. Okazuje się, że niewiele potrzeba, żeby nasze czyny nie zaśmiecały naszego sumienia. Pamiętajmy, śmieci też zasługują na życie po życiu…
 
W 2009 ROKU w województwie kujawsko-pomorskim poziom recyclingu odpadów opakowaniowych wyniósł – 72,3%.
 
PAMIĘTAJ: Urząd gminy ma obowiązek zapewnić warunki dla selektywnego zbierania odpadów, czyli także zagwarantować dostęp do pojemników na segregację. Jeżeli w Twojej okolicy nie ma takich koszy, skontaktuj się ze swoim urzędem gminy!”
 
Co na to wójt Gminy Kowal p. Stanisław Adamczyk?!
 
Czy tak ma wyglądać nasze środowisko, las jak na załączonych zdjęciach?!
 
Źródło: Gazeta Pomorska. Artykuł sponsorowany - sfinansowany ze Środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Mam nadzieję, że przytoczony wykład dotrze do świadomości mieszkańców naszej gminy i nie tylko naszej jak również do władz samorządowych Gminy Kowal. Bo od chwili zabrania segregatorów w Gołaszewie Piaski upłynęło już ponad 7 miesięcy, a miały wrócić na swoje miejsce po kilku dniach. Gdzie mieszkańcy mają wyrzucać swoje odpady – do lasu?!!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie Mieszaj Śmieci - czyli na czym polega segregacja - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto