Nowości w opiece nad pacjentem z COVID19

Materiał informacyjny ŁOW NFZ
Chory na COVID19 pod dobrą opieką - Program Domowej Opieki Medycznej – DOM

Ministerstwo Zdrowia prowadzi w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. Każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu. Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów, do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.

W programie Domowej Opieki Medycznej zdalnie opiekujemy się tobą i kontrolujemy twój stan zdrowia. Dzięki pomiarom, które będziesz do nas przesyłał, lekarze będą mogli szybko zareagować, jeśli twój stan zdrowia zacznie się pogarszać. Możesz zostać skierowany na zdalną konsultację, czyli teleporadę z lekarzem, lub w razie konieczności konsultanci wezwą do ciebie pogotowie ratunkowe. Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

Jak skorzystać z Domowej Opieki Medycznej

Z Domowej Opieki Medycznej mogą korzystać bezpłatnie pacjenci z COVID-19, którzy:

  • ukończyli 55 lat – oni są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej. Nie muszą wypełniać formularza.
  • mają mniej niż 55 lat wykorzystują jedną z dwóch ścieżek:
  1. wypełniają formularz Pulsocare na stronie Ministerstwa Zdrowia
  2. kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

Jeśli masz mniej niż 55 lat, a twój lekarz POZ nie zarejestrował się jeszcze w programie DOM, po prostu zgłoś się do niego sam.

DOM, czyli Twoje bezpieczeństwo

Pacjenci z dodatnim wynikiem testu na COVID-19 są objęci zdalną opieką medyczną, dzięki której łatwiej nam jest uchwycić pogorszenie parametrów życiowych, a w przypadku chorych na COVID-19 saturacja krwi jest jednym z najważniejszych pomiarów. Wczesne wykrycie pogorszenia stanu zdrowia pacjenta i szybkie wezwanie karetki daje większe szanse na przeżycie. Pacjenci mogą też nie odczuwać objawów lub mogą je bagatelizować i wtedy pulsoksymetr pokaże czy wszystko jest dobrze.

Z uwagi na zwiększoną ilość osób przebywających w izolacji domowej, niezbędne jest monitorowanie ich stanu zdrowia. Plusem tego programu jest to, że nie tylko z tego mogą korzystać pacjenci powyżej 55 roku życia, ale również pacjenci poniżej 55 roku życia z grupy ryzyka, którzy chorobę mogą przechodzić skąpo objawowo lub bezobjawowo.

Pacjenci czują się bezpiecznie ze względu na to, że pozostają podczas choroby we własnym domu, a pulsoksymetr dokonuje kilka razy dziennie pomiaru saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem oraz mierzy liczbę oddechów i dokonuje pomiaru temperatury. Pozwala to pacjentom monitorować własny stan zdrowia.

Pulsoksymetr + aplikacja jest ułatwieniem dla pacjenta w momencie pogorszenia się zdrowia, ponieważ warunkuje równie szybką interwencję lekarza, szybkie wdrożenie leczenia, a co za tym idzie poprawę rokowania – podkreśla Małgorzata Gębska z Zespołu Poradni Zdrowie w Poddębicach.

Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej dodała, że COVID-19 to choroba podstępna.

- Pacjenci mają dobre samopoczucie, ale mają niską saturację, a gdy trafiają do szpitala, wtedy mają już rozległe zmiany w płucach. Ważny jest także aspekt psychologiczny. Gdy pacjent będzie wiedział, że pomiary są prawidłowe, będzie czuł się bezpiecznie.

Pulsoksymetr i saturacja

Jeśli zachorujesz na COVID 19 i będziesz leczył się w domu objęcie programem Domowej Opieki Medycznej rekomenduje Ci twój lekarz POZ. Możesz też sam się zgłosić do programu. Jeśli skończyłeś 55 lat automatycznie zostaniesz objęty taką opieką . Dostaniesz bezpłatnie pulsoksymetr, przyniesie Ci go listonosz. Czas oczekiwania na pulsoksymter to jeden dzień roboczy przy założeniu, że dodano cię do systemu przed godziną 18:00. Dostawy będą realizowana także w soboty.

W przesyłce znajdziesz instrukcję obsługi tego prostego urządzenia i ulotkę. Potem wystarczy, żebyś zalogował się do aplikacji Pulsocare i zaczął mierzyć saturację – wystarczy założyć na palec pulsoksymetr. Urządzenie automatycznie łączy się z telefonem, na którym jest wgrana specjalna aplikacja PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu. Aplikacja w prosty i intuicyjny sposób poprowadzi cię przez cały proces badania, które będzie się składało z badania pulsoksymetrem i wywiadu medycznego w postaci ankiety.

W trosce o naszych Pacjentów aktualnie wprowadziliśmy także Domową Opiekę Medyczną, czyli system zdalnego monitorowania pacjentów z CoVID-19. Monitoring zdrowia pacjentów, przy użyciu pulsoksymetrów jest dla nas szczególnie ważny w odniesieniu do sprawowanej przez Eskulap, opieki nad DPS dla dzieci i młodzieży w Sieradzu – informuje lek. Krzysztof Pietrych z NZOZ Eskulap w Sieradzu. Dokładamy wszelkich starań by nasi Pacjenci mimo trudnej sytuacji mieli dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów. W okresie od marca do listopada 2020 r przyjęliśmy w ramach teleporad i wizyt ponad 50 tysięcy pacjentów w poradni POZ i blisko 30 tysięcy pacjentów w poradniach specjalistycznych - dodaje.

Jak będziemy się Tobą opiekować

Konsultanci i lekarze będą kontrolować wyniki twoich pomiarów i jeśli będzie trzeba wezwą pogotowie ratunkowe. Zostaniesz skierowany na zdalną konsultację w formie teleporady z lekarzem z Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej.

Najważniejsze jest to, żebyś na czas trafił do szpitala, jeśli twój stan zdrowia się pogorszy.

Wynik testu na Internetowym Koncie Pacjenta.

Po badaniu wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będziesz o nim również poinformowany przez lekarza POZ. Informacja o tym, czy pacjent jest na kwarantannie lub izolacji domowej także jest już dostępna na IKP. Informacje tę można pobrać w postaci podpisanego dokumentu i np. przekazać pracodawcy. Każda osoba, która przynajmniej raz zalogowała się na Internetowym Koncie Pacjenta i zostawiła numer telefonu komórkowego, otrzyma powiadomienie, że na IKP jest wynik testu na koronawirusa zaraz po tym, jak pojawi się on w systemie. Nie musisz więc sprawdzać, kiedy będzie wynik, zaczekaj na SMS.

Zgłoś online kwarantannę do sanepidu

Koniec z dzwonieniem do sanepidu. Nowa funkcjonalność na IKP to formularz online, który – jeśli masz pozytywny wynik testu lub kontakt z osobą zakażoną – umożliwia przesłanie o tym informacji bezpośrednio do inspekcji sanitarnej. Przejdziesz na formularz z Internetowego Konta Pacjenta. To oszczędność czasu i wygoda!

Pacjent, który chce przekazać inspekcji sanitarnej informację o sytuacji epidemiologicznej – własnej, swojego dziecka lub osoby, która go upoważniła do takiego działania w swoim imieniu, nie szuka numeru telefonu do stacji sanitarno-epidemiologicznej, nie czeka na połączenie, ale od razu loguje się na swoje Internetowe Konto Pacjenta i wypełnia formularz online.

Na bieżąco identyfikujemy wszystkie istotne dla pacjentów obszary, mogące wspierać zarządzenie zdrowiem w trakcie pandemii i niezwłocznie wprowadzamy nowe funkcjonalności na Internetowe Konto Pacjenta. Zgłoszenie kwarantanny online jest alternatywą dla połączeń telefonicznych. Teraz pacjent, zamiast dzwonić do sanepidu, może wypełnić online i wysłać formularz, który zawiera wywiad epidemiologiczny. W ten sposób poinformuje sanepid, kiedy i w jakich okolicznościach miał kontakt z kimś zakażonym koronawirusem SARS-CoV-2. To pozwoli szybciej i sprawniej identyfikować łańcuchy epidemiczne. Dzięki stałej współpracy z instytucjami takimi jak NFZ, GIS czy ZUS możemy odciążyć system ochrony zdrowia i ułatwić życie Obywatelomwyjaśnia Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Każdy, po zalogowaniu, zobaczy po prawej stronie obok powitania napis „Kwarantanna – zgłoszenie online” wraz z czerwoną ikonką przedstawiającą koronawirusa. Wystarczy kliknąć na napis „Kwarantanna – zgłoszenie online”, by znaleźć się na stronie formularza i wypełnić wywiad epidemiologiczny. Formularz kontaktowy do sanepidu dostępny jest z poziomu IKP i nie ma potrzeby logować się dodatkowo, aby autoryzować swoje dane. Po wysłaniu zgłoszenia należy czekać na kontakt ze strony sanepidu.

W formularzu zgłoszenia kwarantanny należy zaznaczyć, czy:

  • mamy pozytywny wynik testu na koronawirusa (test PCR w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2),
  • mieliśmy bliski kontakt z osobą zakażoną,
  • jako rodzic lub opiekun mamy upoważnienie do wykonywania czynności za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta w imieniu swojego dziecka lub osoby, która nie umie się samodzielnie zarejestrować, a powinna się zgłosić do sanepidu.

Inaczej nowa funkcjonalność wygląda na koncie osób z pozytywnym wynikiem testu w kierunku SARS-CoV-2. Osoby takie wraz z alertem o nałożeniu na nie izolacji domowej zobaczą na swoim Internetowym Koncie Pacjenta wyraźny komunikat z prośbą, by wypełnić formularz kontaktowy, w celu zgłoszenia do sanepidu osób, z którymi miały kontakt (komunikat w brzmieniu: „Poinformuj sanepid o osobach, z którymi miałeś bliski kontakt – wypełnij formularz.”).

Tak to widzi osoba, która ma pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 i otrzymała alert o nałożeniu na nią izolacji domowej.


Dodaj ogłoszenie