Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnowione świątynie i teatry, nowe sceny województwa

Redakcja
Wśród wielu inwestycji realizowanych w województwie łódzkim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 warto zwrócić uwagę na działania o charakterze rewitalizacyjnym przywracającym świetność budynkom, placom czy starówkom. W okresie świątecznym należy szczególnie wspomnieć o odnowionych kościołach oraz teatrach, w których odbywać się będą świąteczno-noworoczne spektakle. W ramach RPO WŁ 2007-2013 zrewitalizowano m.in.: klasztor ss. Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim, dawną Kolegiatę Prymasowską w Łowiczu, Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza w Łodzi, Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie, a także dwa teatry w Łodzi.

Wyjątkową świątynią, nie tylko w skali województwa, ale i kraju, która stała się miejscem pochówku aż dwunastu Prymasów Polski jest bazylika katedralna w Łowiczu. Projekt, zrealizowany w latach 2008 - 2011, obejmował - jako główne przedsięwzięcie - renowację i modernizację zespołu katedralnego w Łowiczu, w którego skład wchodzą, oprócz bazyliki, także plebania, kanonia, rezydencja biskupa łowickiego i kuria wikariuszy. Zainstalowano również windę, dzięki której można wjechać na jedną z wież bazyliki i zobaczyć stamtąd panoramę miasta. W wieży południowej, na trzech poziomach, powstało muzeum diecezjalne, które ściąga do Łowicza wielu turystów. W ramach inwestycji zagospodarowano też otoczenie katedry i utworzono kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy w pobliskim parku Błonie, położonym nad rzeką Bzurą. Park - pełen placów zabaw, boisk sportowych oraz malowniczo rozplanowanych ciągów pieszych - jest teraz chętnie odwiedzany przez starszych i młodszych mieszkańców Łowicza.

Z prymasowskiego Łowicza udajemy się do sejmowego niegdyś Piotrkowa. W Piotrkowie Trybunalskim Unia Europejska dofinansowała przebudowę klasztoru ss. Dominikanek, ufundowanego w XVII wieku przez Katarzynę Warszycką. Zabudowania zespołu klasztornego zostały rozbudowane i przebudowane na Centrum Idei Ku Demokracji. Częściowo zmieniono budynek przybudówki północnej do Kościoła, krużganek zespolony z Kościołem od strony wschodniej i budynek przyległy do Kościoła od strony południowej, a także dziedziniec klasztorny, na którym wytyczono plac na potrzeby sceny letniej. Scena letnia otrzymała przeszklone zadaszenie. Inwestycja objęła także budowę gmachu Centrum Informacji Kulturalnej oraz kładkę, która łączy go z murem miejskim.

Z Piotrkowa niedaleko do o wiele młodszej od niego stolicy województwa – Łodzi. Dofinansowany przez Unię Europejską remont zabytkowego kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. świętego Mateusza stał się głośny dzięki odkryciu, jakiego dokonano w styczniu 2012 roku. Pod posadzką odkryto tam cynową rurę, w której znaleziono stare gazety, banknoty i list, datowany na 24 czerwca 1923 roku. To medialne wydarzenie zwróciło uwagę na projekt, w ramach którego zmodernizowano ogrzewanie i wymieniono zniszczoną posadzkę świątyni. Pod podłogą zainstalowano nowość – pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących, która ułatwia odbiór wydarzeń, odbywających się w świątyni. Ponadto wzmocniono izolację kopuły kościoła i zainstalowano dodatkowe, specjalne szyby ochronne.

Nie tylko architektura sakralna, ale także infrastruktura kulturalna została zmodernizowana w ramach RPO WŁ 2007-2013. Na początek - Teatr Wielki w Łodzi, drugi co do wielkości budynek teatralny w Polsce, który posiada jedną z większych scen europejskich. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej dawny hol szatniowy na parterze zamienił się w scenę recitalowo-edukacyjną, gdzie realizowane są m.in. małe formy operowe. Odnowiono także foyer opery, powstały nowe oszklone ciągi komunikacyjne, rozjaśniające wnętrze. Modernizacja nie ominęła też głównej sali widowiskowej Teatru Wielkiego - fotele na widowni obłożono drewnianymi elementami, powstały akustyczne podłogi w przejściach między rzędami. Przywróciło to prawie idealną kiedyś akustykę tej sali. Zmodernizowano także to, co dla widza niewidoczne: wymieniono elementy techniki sceny głównej. Opera zyskała nowe, ciche mechanizmy napędów zapadni i wózków scenicznych, wymieniona została mechanika urządzeń na górze sceny i pod nią. Unowocześnienie techniki scenicznej nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także stwarza nowe, bogatsze możliwości inscenizacyjne. W świąteczną atmosferę Teatr Wielki wprowadzi nas „Najpiękniejszymi kolędami świata” w wykonaniu chóru dziecięcego oraz orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. W Sylwestra opera zaprasza na wieczór z gwiazdami – goście usłyszą hity opery, operetki i musicalu.

Kolejną ważną inwestycją z zakresu infrastruktury kultury jest budowa Małej Sceny Teatru Powszechnego. Mała Scena z widownią na ponad 200 krzeseł mieści się w nowym budynku. Realizacja tej inwestycji podniosła standard i możliwości pracy teatru oraz komfort widzów. Mała Scena stała się również ważnym miejscem inicjatyw realizowanych zarówno przez Teatr Powszechny, jak i ważnych twórców z kraju i zagranicy, prezentowanych m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, jak i rozwijającego się Polskiego Centrum Komedii.
W przedświąteczny weekend do repertuaru Powszechnego wrócą „Szalone Nożyczki”, jeden z najchętniej oglądanych łódzkich spektakli. Z kolei w Sylwestra można się wybrać do Teatru Powszechnego na farsę Raya Cooneya „Hotel Minister”.

Nie tylko w Łodzi znajdują się ważne ośrodki kulturalne. Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie, będące filią Kutnowskiego Domu Kultury, utworzone zostało w wyremontowanym budynku dawnego Domu Dochodowego Straży Ogniowej z początku XX wieku. Centrum stało się miejscem prezentacji kameralnych spektakli teatralnych, recitali muzycznych, wystaw plastycznych i seansów filmowych. Sala widowiskowa Centrum może pomieścić około 150 osób.
Budynek Centrum został odrestaurowany z zachowaniem szacunku dla historii – pod nadzorem konserwatora odnowiono polichromie na suficie i na balustradach balkonów.
Warto wybrać się tam na wieczór wigilijny. To okazja, by zobaczyć wyremontowany gmach oraz wysłuchać opowieści świątecznych i włączyć się do wspólnego kolędowania z Marią Jankowską, Rafałem Grząką, Mirosławem Kozakiem, Markiem Majewskim, Tomkiem Salejem, Sergiuszem Stańczukiem oraz Wojtkiem Gęsickim.

Kilka powyższych przykładów to niewielki wycinek inwestycji zrealizowanych ze środków RPO WŁ 2007-2013. Starannie zaplanowane kompleksowe działania rewitalizacyjne sprawiają, że Łódzkie staje się dynamicznym, nowoczesnym regionem i przyjazną przestrzenią do życia.

Artykuł sponsorowany

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto