Odnowiony zabytkowy Park Zamkowy w Uniejowie zachęca do spacerów (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Bardziej przyjazny dla spacerowiczów stał się zabytkowy Park Zamkowy w Uniejowie. Na odnowionych alejkach pojawiły się tu nowe ławki, kosze, stojaki rowerowe oraz tablice informacyjne ustawione na trasie tamtejszej ścieżki botanicznej. Wszystko w ramach finalizowanej turystycznej inwestycji za 4 mln zł prowadzonej przy współudziale unijnych funduszy. Uniejowski urząd zachęca do odwiedzin i spacerów.

Jak informuje uniejowski urząd, kończący się właśnie projekt prowadzony na terenie zabytkowego parku otaczającego Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie prowadzony jest pod nazwą „Przeciwdziałanie degradacji środowiska na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Uniejowie poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej”. - Zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie, na które Gmina Uniejów pozyskała blisko 2,5 mln zł unijnego dofinansowania, rozpoczęto jeszcze w 2019 roku, ponieważ inwestycja zakładała kompleksową pielęgnację i uzupełnienie szaty roślinnej wraz z licznie rosnącymi tam pomnikami przyrody, a także zagospodarowanie wnętrza zamkowego parku pod względem urządzeń rekreacyjnych i elementów małej architektury.

Jak precyzuje oficjalny portal urzędu uniejow.pl, ogólny zakres inwestycji w pierwszym etapie realizacji obejmował… - wykonanie badań dendrologicznych, inwentaryzacji oraz cięć pielęgnacyjnych ponad stuletniego drzewostanu, a także prace związane z nasadzeniami w celu wprowadzenia brakującego, niższego piętra roślinności. Następne w harmonogramie prac były roboty ziemne, w tym: przygotowanie terenu do zasadniczych robót budowlanych, montaż oświetlenia użytkowego ścieżek oraz części systemu ledowej iluminacji, wymiana nawierzchni żwirowej alejek, zagospodarowanie i poszerzenie fragmentu starorzecza. Także w początkowej fazie projektu, w głębi parku powstały pergole oraz trejaże – konstrukcje ogrodowe dla podtrzymania roślin pnących, które niebawem, już po opleceniu zielenią, staną się dyskretnym miejscem odpoczynku.

- Jesienią ubiegłego roku na utwardzonych alejach o łącznej długości ponad 2,5 kilometra położono warstwę nawierzchni żwirowo–gliniastej – uzupełnia uniejow.pl. - Podłoże o ciemno-czerwonym zabarwieniu jest mocniej związane i twardsze w porównaniu do dotychczasowego materiału, dzięki czemu kałuż i błota w okresach obfitujących w deszcze powinno być znacznie mniej. Z tego samego powodu nowe ścieżki będą zachęcały do przejażdżki rowerowej, tym bardziej, że w różnych miejscach na terenie parku zamontowano 8 stojaków, po 4 stanowiska każdy.

Uzupełnieniem tzw. małej architektury jest 60 nowych ławek i 22 nowe pojemniki na śmieci. _- Wzdłuż alejek posadowiono 7 tablic informacyjnych w formie estetycznych gablotek. Niebawem znajdą się w nich plansze z informacjami o bogactwie przyrodniczym zespołu zamkowo–parkowego i jego otoczenia. Uzupełnieniem tzw. ścieżki botanicznej będzie 40 granitowych słupków umieszczonych w ziemi. Na dniach pracownicy firmy Eko-Inżbud – wykonawcy inwestycji, umieszczą na nich tabliczki opisujące znajdujące się tam, najstarsze egzemplarze drzew czy najciekawsze gatunki roślin – _zapowiada urząd w Uniejowie.

Cel projektu był szeroki

Celem projektu było uporządkowanie, pielęgnacja i wyeksponowanie szaty roślinnej założonego w latach 1860-1870 parku. - Poza walorami zabytkowymi, przeprowadzone badania i ekspertyzy wykazały znaczący potencjał przyrodniczy terenu. Rosną tam cenne okazy drzew, w tym również pomniki przyrody takie jak: kasztanowiec zwyczajny, dąb szypułkowy i buk zwyczajny. Z kolei do cennych gatunków występujących w runie należą m.in.: goździk kropkowany, grążel żółty, konwalia majowa, zawilec gajowy. W trakcie realizacji projektu posadzono: ok. 60 szt. drzew nawiązujących gatunkowo do obecnych na terenie parku. Niższe piętro zieleni zagospodarowano grupami, złożonymi z: krzewów, bylin, roślin zadarniających oraz cebulowych, kwitnących w różnych porach roku – uzupełnia uniejowski urząd.

Wartość całego zadania inwestycyjnego pn. „Przeciwdziałanie degradacji środowiska na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Uniejowie poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej” wynosi ponad 4 mln zł. Przedsięwzięcie w dużej mierze (około 2,4 mln zł) sfinansowano dzięki dotacji od Marszałka, w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Polacy boją się biedy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie