Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolska konferencja uzdrowiskowa w Uniejowie. Debatowano jak lecznicza funkcja wpływa na rozwój lokalny ZDJĘCIA

Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Urząd Miasta w Uniejowie / uniejow.pl
Jak funkcja uzdrowiskowa wpływa na lokalny rozwój? O tym w Uniejowie dyskutowali gospodarze gmin i kurortów o charakterze leczniczym z całej Polski.

Okazją była konferencja „Znaczenie funkcji uzdrowiskowej dla rozwoju lokalnego” zorganizowana przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego oraz Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. - W czasie dwudniowego wydarzenia poruszono m.in. kwestie opłaty uzdrowiskowej, wsparcia rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego czy współpracy samorządów z Narodowym Funduszem Zdrowia – przybliża Urząd Miasta w Uniejowie.

Dwudniową konferencję poprzedziło posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych zorganizowane w ApartHotelu „Termy Uniejów”. Jak relacjonuje oficjalny portal gminy uniejow.pl, głównym tematem spotkania było przyjęcie sprawozdań z działalności oraz z wykonania przychodów i wydatków SGU RP. - Dyskutowano również na temat możliwości wsparcia gmin uzdrowiskowych w ramach programu specjalnego oraz z funduszu covidovego. Z ramienia Uzdrowiska Termalnego Uniejów w posiedzeniu Zarządu wziął udział zastępca burmistrza – Mirosław Madajski.

O czym dyskutowano podczas konferencji?

Dwudniowa konferencja odbyła się na sali rycerskiej Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie. Pierwszego dnia podejmowanymi tematami było wsparcie rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego. Jak podaje Urząd Miasta w Uniejowie, debatę rozpoczął Artur Michalski – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prezentacją programu „Klimatyczne Uzdrowiska”, będącego ofertą Funduszu skierowaną do gmin uzdrowiskowych. Z kolei, o współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego, opowiadał w swoim wystąpieniu Arkadiusz Kosowski – dyrektor Departamentu ds. Mundurowych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podjęto także tematykę opłaty uzdrowiskowej, rozumianej jako szczególny dochód w budżetach gmin uzdrowiskowych, a całość zwieńczył panel dyskusyjny: „Szanse i zagrożenia dla rozwoju zakładów lecznictwa uzdrowiskowego”, moderowany przez Agnieszkę Kowalczyk – dyrektor SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowego MSWiA w Sopocie.

Dzień drugi konferencji na Zamku rozpoczęła sesja w sprawie kierunków rozwoju polskich gmin uzdrowiskowych. Przedstawiono „Diagnozę gmin uzdrowiskowych w Polsce”, a dr hab. Diana Dryglas, profesor na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opowiedziała o „Dobrych praktykach w zakresie współpracy międzynarodowej polskich uzdrowisk”. Tu znalazł się wątek uniejowski w postaci historii swojego australijskiego gościa – przedsiębiorcy oraz założyciela projektu HOT SPRINGS INITIATIVE (ang. Inicjatywa Gorące Źródła).

- Poszukujący inspiracji do rozwoju własnego biznesu Australijczyk, odwiedził w tym celu jedyne w Polsce uzdrowisko termalne. Na pozytywną ocenę Uniejowa wpłynęły przede wszystkim: bardzo dobra dostępność komunikacyjna, obecność zieleni i kontakt z naturą na wyciągnięcie ręki, a także rozwiązanie, z którym znawca spotkał się po raz pierwszy – połączenie wód termalnych z aquaparkiem – z satysfakcją zaznacza Urząd Miasta w Uniejowie.

Ostatnim punktem był panel dyskusyjny o wpływie pandemii COVID-19 na funkcjonowanie gmin uzdrowiskowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto