Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia w Dzierżawach świętowała ważne jubileusze z Telewizją Trwam i Radiem Maryja (ZDJĘCIA)

Krzysztof Kaniecki
Parafia w Dzierżawach świętowała ważne jubileusze
Parafia w Dzierżawach świętowała ważne jubileusze Krzysztof Kaniecki
Parafia w Dzierżawach świętowała dziś kilka ważnych jubileuszy. Obok 60-lecia Parafii Miłosierdzia Bożego w Dzierżawach i 30-lecia konsekracji tutejszego kościoła wspominano także 100-lecie niepodległości Polski, 80-lecie narodzin dla nieba świętej siostry Faustyny Kowalskiej, 50-lecie narodzin dla nieba świętego Ojca Pio, 40-lecie wyboru świętego Jana Pawła II oraz 50-lecie kapłaństwa ks. kan. Kryspina Kaźmierczaka i 40-lecie ks. Mariana Kilichowskiego, proboszcza dzierżawskiej parafii.

Parafia w Dzierżawach świętowała dziś kilka ważnych jubileuszy. Obok 60-lecia Parafii Miłosierdzia Bożego w Dzierżawach i 30-lecia konsekracji tutejszego kościoła wspominano także 100-lecie niepodległości Polski, 80-lecie narodzin dla nieba świętej siostry Faustyny Kowalskiej, 50-lecie narodzin dla nieba świętego Ojca Pio, 40-lecie wyboru świętego Jana Pawła II oraz 50-lecie kapłaństwa ks. kan. Kryspina Kaźmierczaka i 40-lecie ks. Mariana Kilichowskiego, proboszcza dzierżawskiej parafii. Relację z tego wydarzenia religijnego na żywo relacjonowała Telewizja Trwam i Radio Maryja.

Mszę jubileuszową sprawował pochodzący z pobliskiego Wielenina ks. Julian Głowacki, zaś homilię wygłosił ks. dr hab. Józef Szymański z Akademii Pomorskiej w Słupsku. Komentatorem podniosłej uroczystości był ks. Paweł Zalewski, diecezjalny duszpasterz chorych i niepełnosprawnych.

- Wiary w Boże Miłosierdzie, które jest przeogromne, nauczyłem się tu w tej parafii - mówił ks. Marian Kilichowski. - Dziś możemy świętować dziękując w naszej świątyni za parafię, w której budujemy Królestwo Boże i przygotowujemy się, że kiedyś znajdziemy się blisko miłosiernego Pana.

Ks. Józef Szymański w części homilii poświęconej jubileuszom związanym z parafią w Dzierżawach zwrócił uwagę na niezbadane zrządzenia Bożej Opatrzności. Ks. Franciszek Jabłoński obejmując w 1937 r. jako proboszcz parafię w Świnicach Warckich widział potrzebę zbudowania kaplicy, Za najlepsze miejsce do wzniesienia filialnej kaplicy uznał Rogów, by umożliwić wiernym z tej części parafii udział we mszy świętej.

- Podjął nawet przygotowania - mówił ks. Szymański. - Zgromadzono materiał.
Kamienie i cegły potem Niemcy w czasie okupacji wykorzystali na budowę drogi. Sytuacja się zmieniła. Aresztowanie, obóz koncentracyjny przez powrót do parafii. Jako że zobowiązał się, iż wybuduje kaplicę, podjął starania. W konsultacjach padały różne lokalizacje. Ostatecznie zdecydowano, żeby w tym miejscu wybudować świątynię. Nie wiadomo czym kierowały się władze, ale sądziły, że to przedsięwzięcie się nie uda. Że ludzie po prostu nie podołają temu wysiłkowi, bo wybudować kościół 27 metrów długi, 14 szeroki i 18 wysoki, to ogromne wyzwanie 17 maja 1950 roku wmurowano kamień węgielny. Świątynia budowana w czasach stalinowskich. Budulec stanowił tak charakterystyczny dla tego regionu margiel kredowy, wydobywany w kamieniołomie w Rożniatowie, ciosany na wzór cegły. A kuria diecezjalna tak napisała: "W trosce o dobro duchowe wiernych, dla ułatwienia posługi duszpasterskiej, erygujemy parafię Miłosierdzia Bożego".

- Te jubileusze, które wspominamy, ukazują nam na nowo wielkość dziedzictwa, które zostało nam ofiarowane, przez syna Maryi i pozostawione w tej świątyni - kontynuował w kazaniu duchowny. - Przeszłość się nie zamknęła. Mamy do spłacenia wobec niej ogromny dług wdzięczności. Dlatego spotykamy się na tej uroczystości, która nam mówi nie tylko o naszym polskim wczoraj, o dniu dzisiejszym, ale która jest także drogowskazem ku przyszłości. Żeby pamiętać trzeba przywołać świadków tworzenia tej wspólnoty parafialnej. Księdza Jabłońskiego, księdza Bronisława Karwowskiego, który mimo że na emeryturze wyjechał do pracy do Kazachstanu, bo chciał coś robić, potem księdza Władysława Łabiaka, księdza Tadeusza Woźniaka, księdza Edmunda Puterczaka, księdza Jana Ordana oraz obecnego proboszcza, księdza Mariana Kilichowskiego. Świętej pamięci ksiądz biskup Roman Andrzejewski podczas wizytacji napisał o proboszczu: "Ksiądz Kilichowski ma ogromny zapał duszpasterski i umiejętność kontaktu z wiernymi, którzy chętnie oddają się jego kierownictwu. Jest organizatorem wielu pielgrzymek w kraju i zagranicą. Swoją pracę opiera na trzech filarach: świątynia, edukacja społeczności, wśród której mieszka i organizuje dla niej różne kursy". Stworzył pierwsze w powiecie i jedno z nielicznych w kraju Parafialne, Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo Winnica. Historia, ale jest zasługą księdza proboszcza. Dorośli poznawali podstawy obsługi komputera, ekonomii i księgowości. Ksiądz biskup Dembowski napisał z kolei: " Potrzeba nam takich kapłanów, którzy swój czas i zdolności poświęcają młodzieży, ich formacji i duchowemu rozwojowi w ramach Ruchu Światło Życie". Cóż tu więcej mówić. Parafia ma 60 lat, a ksiądz Marian Kilichowski na Niedzielę Palmową będzie obchodził kolejny jubileusz - 30 lat pracy tutaj. Jak pięknie księże Marianie zagospodarowałeś powierzoną ci rolę.

O oprawę muzyczną kościelnej uroczystości zadbał Zespół Wokalny Cantabile ze Świnic Warckich. Po mszy z kolei przed świątynią dla setek pielgrzymów, którzy zjechali na uroczystość zaśpiewał Zespół Śpiewaczy "Świniczanki" towarzyszący uczestnikom spotkania przy spożywaniu posiłku. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe widokówki z okolicznościową datą oraz... paczkę toruńskich pierników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto