Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięć naszych miast dostanie od rządu po milionie na walkę ze smogiem

Agnieszka Olejniczak
Pięć miast miast z województwa łódzkiego może liczyć na udział w rządowym programie pilotażowym termomodernizacji. Prowadzi go Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Kiedy jednak nasze samorządy pomoc od rządu dostaną, jeszcze nie wiadomo.

Zduńska Wola, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Rawa Mazowiecka i Brzeziny mają zostać objęte rządowym program termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027. Ten według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego służyć ma w pierwszej kolejności małym i średnim miejscowościom, które znalazły się na niechlubnej liście najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej, według raportu Światowej Organizacji Zdrowia. Tych pięć miast z województwa łódzkiego na niej jest.

Przy ogłaszaniu programu pod koniec lutego, pierwszą gminą w Polsce, jaką objęto pilotażem byłą Skawina. Na projekt dla niej przeznaczono 1 mln zł. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny zapewnił wówczas, że są zabezpieczone środki budżetowe na zrealizowanie identycznych przedsięwzięć z udziałem 23 miast z listy WHO do 100 tys. mieszkańców. Ministerstwo zapytanie jednak o to, kiedy samorządy mogą liczyć na podobne działania rządu jak dla Skawiny, dat nie podaje.

Wiadomo, że chodzi o dotacje na termomodernizację budynków. W pierwszej kolejności wsparcie finansowe dla osób o dochodach poniżej minimum socjalnego, palących w piecach węglem.

– Ze statystyk wynika, że mieszkają one przede wszystkim w miastach poniżej 100 tysięcy mieszkańców – informuje departament komunikacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. – Pilotaż, nad którym trwają prace, obejmie wszystkie 23 miasta. Z mniejszymi ośrodkami łatwiej jest wypracować właściwe rozwiązania, a zależy nam na możliwie szybkiej realizacji działań.

Projekt pilotażowy dla Skawiny, na jakim mają być wzorowane inne, zakłada na początek docieplenie 20 budynków. Samorząd podpisał z ministerstwem umowę na dofinansowanie w wysokości miliona złotych. Jak zapowiada rząd, uruchomione zostanie tam Laboratorium Skawina, w którym zostaną ocieplone wszystkie budynki mieszkalne, w których żyją mniej zamożni obywatele miasta i gminy. Tak samo ma być i w naszych miastach.

Samorządy z województwa łódzkiego od momentu ukazania się raportu WHO dwa lata temu upominały się o zainteresowanie ze strony rządu. Liczą na to, że wreszcie coś się ruszy.

W Zduńskiej Woli i Tomaszowie Mazowieckim nie czekając na wytyczne rządu, miasta same podejmują działania, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. W obu działają programy dopłat do wymiany pieców. W Zduńskiej Woli skorzystało z niego już około 250 właścicieli domów, w Tomaszowie do dofinansowanie stara się 400 mieszkańców i trwa już trzeci nabór.

Zduńskowolski samorząd korzysta też z dotacji WFOŚiGW na projekty docieplenia i podłączenia ciepła systemowego do dwóch miejskich kamienic, gdzie jest prawie 50 mieszkań. Kosztować to będzie ponad 1,5 mln zł.

Lepiej nie wychodź z domu! Jakość powietrza w Zduńskiej Woli

W Opocznie które objęte zostało pilotażowym rządowym programem termomodernizacji, władze nie kryją z tego powodu zadowolenia.

- Wsparcie może objąć około tysiąc budynków zarówno w mieście, jak i na wsi - mówi  Anna Zięba, wiceburmistrz Opoczna. - Ich właściciele otrzymają praktycznie 100-procentowe dofinansowanie na przeprowadzenie niezbędnych prac modernizacyjnych, które poprawią znacznie jakość powietrza w gminie. Weryfikację gospodarstw prowadzić będą wspólnie komisje Ośrodka Pomocy Społecznej  wraz ze służbami technicznymi gminy.

Co jest w raporcie WHO?

Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) umieścił pięć miast z województwa łódzkiego w pierwszej pięćdziesiątce najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej, gdzie w powietrzu najwięcej jest tak zwanego pyłu zawieszonego.

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Wśród różnych zestawień jedno ustala listę 50 miast krajów Unii Europejskiej, które mają najbardziej zanieczyszczone powietrze. Chodzi o tak zwany pył zawieszony PM 2.5.

W tym zestawienie znalazły się aż 33 polskie miasta. Opoczno - miejsce 6, Brzeziny - 26, Zduńska Wola - 29, Rawa Mazowiecka - 34 i Tomaszów Mazowiecki - 46. Pełny raport zawiera informacje o jakości powietrza ze 154 miast w Polsce.

Według raportu WHO średnie roczne stężenie pyłu zawieszonego PM 2.5 nie powinno przekraczać 25 mikrogramów na metr sześcienny.

W Opocznie średni pomiar roczny wykazał 39 mikrogramów na metr sześcienny. W Brzezinach 34, w Zduńskiej Woli to 33, w Rawie Mazowieckiej 33, w Tomaszowie Mazowieckim 32. W Łodzi ten wskaźnik wynosił 27.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto