Pociągiem w Łódzkie - Bolimowski Park Krajobrazowy

Artykuł sponsorowany
W czerwcu ruszył projekt „Pociągiem w Łódzkie”, mający promować ciekawe pod względem przyrodniczym miejsca województwa łódzkiego oraz kolej jako ekologiczny środek transportu idealny na weekendowe wyjazdy turystyczne. Od 15 czerwca do 21 września odbędzie się 7 sobotnich wycieczek.

W pierwszym wyjeździe do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wzięło udział 360 gości, w tym 15 turystów rowerowych. Trasa piesza podzielona była na dwa etapy i liczyła łącznie około 20 km, natomiast rowerowa ok 40 km. W połowie drogi w Ośrodku Wypoczynkowym Sosenka zaplanowano odpoczynek przy grillu. W trakcie popołudniowej sjesty rozstrzygnięto konkursy o tematyce przyrodniczej i rozdano uczestnikom nagrody.

Bolimowski Park Krajobrazowy jest świetnym miejscem na to aby zaplanować własny plan podróży, ze względu na wachlarz możliwości sposobu spędzenia czasu, dlatego też poniżej przedstawiamy wskazówki pomocne podczas organizowania własnej wycieczki.

Aby się dostać się na miejsce najlepiej jest wysiąść na stacjach: Skierniewice Rawka albo Radziwiłłów Mazowiecki (trzeba przesiąść się na dworcu w Skierniewicach na pociąg osobowy w kierunku na Warszawę, ponieważ pociągi pośpieszne kursujące w stronę stolicy nie zatrzymują się na tych stacjach).

Bolimowski Park Krajobrazowy przecina rzeka Rawka, będąca najdłuższym rezerwatem
w Polsce i jest jedyną rzeką w środkowej Polsce, która zachowała naturalną, linię brzegową. Wraz ze starorzeczem stanowi ostoję dla wielu gatunków ptaków, w tym także dla niezwykle rzadkiego w Europie Środkowej bociana czarnego. Zwiedzając rezerwat, należy pamiętać że jego głównym celem jest ochrona przyrody – nie należy schodzić z wytyczonych szlaków ani zrywać roślin. Tereny wzdłuż rzeki są bardzo podmokłe, a ona sama niekiedy wylewa. Warto przed wyruszeniem w trasę zadbać o odpowiednie obuwie. Rawka jest także jedną z najbardziej malowniczych rzek w Polsce. Z tego powodu nietrudno o spotkanie na niej kajakarzy, a i samemu można wynająć kajak, albo wziąć udział w zorganizowanym spływie. Na miłośników wodnych wypraw czeka także specjalnie przygotowany Ośrodek Wypoczynkowy Sosenka. Bolimowski Park Krajobrazowy posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. W puszczy przecinają się liczne szlaki piesze i rowerowe, można skorzystać z rozmieszczonych tu gospodarstw agroturystycznych, a w Budach Grabskich przenocować w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej (inna nazwa Grabskie Sioło OW).

W Bolimowskim Parku Krajobrazowym, oprócz Rawki, znajdują się 4 inne rezerwaty. Trzy
z nich – Ruda Chlebacz, Kopanicha i Puszcza Mariańska (położona w województwie mazowieckim) to rezerwaty leśne, obejmujące pozostałości po istniejących tutaj rozległych puszczach: Bolimowskiej, Mariańskiej i Korabiewskiej. Ochroną przyrody objęto w nich m.in. łęgi olszowe i bory bagienne. W Rezerwacie Ruda Chlebacz rośnie rzadko spotykana w centralnej części Polski roślina górska – widłak wroniec.

Cechą charakterystyczną dla Bolimowskiego Parku Krajobrazowego są śródleśne polany. Największa z nich, Polana Siwica, jest dzisiaj rezerwatem chroniącym zagrożone gatunki roślinności łąkowo – torfowiskowej. Polanę najlepiej zwiedzać z przewodnikiem – ze względu na podmokły charakter terenu należy zachować szczególna ostrożność.

Puszcza Bolimowska to również pamiątki po działalności człowieka – można podzielić je na dwie kategorie: pozostałości po dawnej gospodarce leśnej i pamiątki po wojnach światowych. Te pierwsze pozostawiły swój ślad szczególnie w nazwach miejscowości np. Budach Grabskich czy Bartnikach. Pamiątki wojenne łatwiej odnaleźć w terenie – wzdłuż Rawki. Na przełomie 1914 i 1915 roku ustabilizował się front. W styczniu i maju 1915 roku Niemcy przeprowadzali ataki gazowe na pozycje rosyjskie. Dziś o tej historii świadczą kilometry okopów, pozostałości ziemnych działobitni. Wśród cmentarzy szczególnie warto odwiedzić mauzoleum w Joachimowie – Mogiłach (przy czym w latach 90 XX wieku przekształcono je na cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich z lat 1939-1945) oraz nieduże, powoli ginące wśród otaczającej je przyrody nekropolie w okolicach Bud Grabskich a także mogiły zbiorowe w Kamionie i Samicach. Po ostatniej wojnie światowej pozostał krzyż wykonany z lufy działa przeciwlotniczego na skrzyżowaniu dróg w Budach Grabskich oraz niemiecki schron na Linii Rawki z 1944 roku, położony przed przejazdem kolejowym w Skierniewicach Rawce.

Powyższe wskazówki to tylko część możliwości, jakie daje Bolimowski Park Krajobrazowy. Głodnym wiedzy polecamy lekturę stron internetowych: http://www.bolimowskipark.pl i http://www.lodzkie.travel.pl.

Mapy tras – pieszych i rowerowej, które przemierzyli uczestnicy wyjazdu pobrać można ze strony http://www.rsip.lodzkie.pl.

Bolimowski Park Krajobrazowy jest doskonałym punktem weekendowych wypraw, idealnie położonym pomiędzy Łodzią i Warszawą. Pociągiem można tu szybko dotrzeć z obu metropolii, a jednocześnie jest na tyle od nich oddalony, że z łatwością można wypocząć na łonie natury. Zapraszamy serdecznie do podróżowania pociągami w regionie i odwiedzania przyrodniczych perełek województwa łódzkiego!

Projekt „Pociągiem w Łódzkie” dofinasowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Partnerami projektu są Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto