Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb ks. Mariana Kilichowskiego, proboszcza z Dzierżaw (ZDJĘCIA i FILMY)

Krzysztof Kaniecki
Pogrzeb ks. Mariana Kilichowskiego
Pogrzeb ks. Mariana Kilichowskiego Krzysztof Kaniecki
Około 3 tysięcy osób uczestniczyło dziś w pogrzebie ks. Mariana Kilichowskiego. Proboszcz z Dzierżaw spoczął na tutejszym cmentarzu. W mszy pogrzebowej pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Gębickiego wzięło udział blisko 150 księży.

Około 3 tysięcy osób uczestniczyło dziś w pogrzebie ks. Mariana Kilichowskiego. Proboszcz z Dzierżaw spoczął na tutejszym cmentarzu. W mszy pogrzebowej pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Gębickiego wzięło udział blisko 150 księży. Homilię wygłosił ks. kan. Kryspin Kaźmierczak. Orszak pogrzebowy z kościoła na cmentarz poprowadzili ubrani w niebieskie koszulki i chusty pielgrzymi, którzy 28 razy maszerowali z Dzierżaw na Jasną Górę pod przewodnictwem ks. Mariana Kilichowskiego. Dzień wcześniej odbyła się eksporta ciała duchownego do kościoła Miłosierdzia Bożego w Dzierżawach ZOBACZ TUTAJ.

Zobacz, jak księdza Mariana Kilichowskiego żegnali parafianie oraz pielgrzymi:

- Bieg ziemskiego pielgrzymowania naszego brata w kapłaństwie dobiegł końca - mówił bp Stanisław Gębicki. - Uczestniczymy w ostatnim etapie jego ziemskiej wędrówki, w parafii, w której przez ponad 29 lat był proboszczem. I to tu, wśród tych, którym gorliwie jako kapłan posługiwał, pragnął spocząć na miejscowym cmentarzu. I tę wolę pragniemy uszanować. Odszedł od nas dobry człowiek, skromny, pracowity, życzliwy, uczynny i uprzejmy dla każdego. Odszedł oddany Bogu i ludziom kapłan. Odszedł dobry pasterz, kochający i zatroskany o swoją owczarnię. Obdarzony przez Boga szczególnym charyzmatem posługiwania młodzieży i pielgrzymujący z nimi do różnych miejsc i sanktuariów. Nigdy nie szukał własnej chwały, lecz chwały bożej i dobra tych, którzy mu zaufali. Żył tym, co było pasją jego życia.Gdy 7 września odwiedziłem go w szpitalu w Poddębicach, opowiadał mi o przygotowywanym na październik maratonie ze Świnic Warckich do Łagiewnik. Obok niego na łóżku leżały dwa telefony. Mówił mi, że musi jeszcze wszystko do końca zorganizować. Bóg jednak miał wobec niego inne plany. Wezwał go do siebie po 66 latach życia i 40 przeżytych w kapłaństwie. Świętej pamięci ksiądz Marian zawsze gorliwie wypełniał swoje obowiązki kapłańskie. Najpierw jako wikariusz, a później od 1989 roku jako proboszcz tu w Dzierżawach. On naprawdę pokochał tę parafię całym sercem. Łączył jak mógł posługę w niej i posługiwanie pielgrzyma. To tej parafii oddał 29 lat swego kapłańskiego, proboszczowskiego posługiwania i pokochał również tę świątynię, o którą dbał i troszczył się. I ostatnio pięknie odnowił z waszą pomocą. Na obchodzonych niedawno jubileuszach on z tych dokonań był dumny. Mogłem o tym przekonać się osobiście w ubiegłym roku, gdy przeprowadzałem tu wizytację kanoniczną.

Biskup dziękował lekarzom i personelowi ze szpitala w Poddębicach, kapłanom i wszystkim, którzy odwiedzali ks. Mariana Kilichowskiego niosąc mu życzliwe słowa otuchy i modlitewnego wsparcia. W szczególny sposób dziękował ks. kan. Kryspinowi Kaźmierczakowi oraz wszystkim kapłanom za tak liczną obecność na pogrzebie. Słowa podziękowania skierował też do parafian i pielgrzymów, którzy swoją obecnością wyrażali wdzięczność temu, który przez tyle lat przewodził im w wierze.

Ks. Marian Kilichowski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Dzierżawach, zmarł we wtorek wieczorem w wieku 66 lat WIĘCEJ TUTAJ. Ur. 22 marca 1952 r. Wyświęcony na kapłana w 1978 r. Pierwszy wikariat odbył w Kościelcu Kaliskim w latach 1978-1981, później były Charłupia Mała 1981-1985 i Konin - parafia św. Maksymiliana 1985-1989. Od 16 marca 1989 był proboszczem w Dzierżawach.
W tym czasie pełnił funkcję Rejonowego Moderatora Ruchu Światło Życie (Oaza) oraz od 1992 do 2003 Diecezjalnego Moderatora Ruchu Światło Życie. W dekanacie pełnił funkcję duszpasterza rolników i duszpasterza służby liturgicznej (ministrantów). Został uhonorowany tytułem "Zasłużony dla powiatu poddębickiego".

W 2003 r. został odznaczony przywilejem Rokiety i Mantoletu. W 2009 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiaty Uniejowskiej, z czego w tym roku na został zwolniony przez biskupa Wiesława Alojzego Meringa. Przez 10 lat pod szyldem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich prowadził Szkołę Podstawową im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Sakowie. Stworzył pierwsze w powiecie poddębickim i jedno z nielicznych w kraju Parafialne, Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo "Winnica".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto