Policja wydała oświadczenie w sprawie potrącenia kobiety przez prezydenta Sieradza

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu opublikowała stanowisko w sprawie czynności policji dotyczących potrącenie kobiety przez prezydenta Sieradza.

STANOWISKO DOT. CZYNNOŚCI WYKONANYCH PRZEZ POLICJĘ WOBEC PREZYDENTA SIERADZA

"Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu wykonali czynności określone wyraźnie przepisami kodeksu w sprawach o wykroczenie wobec Prezydenta Miasta Sieradz. Policjant prowadzący postępowanie czynności wykonywał zgodnie z przepisami określonymi w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenie, kodeksie wykroczeń i ustawy prawo o ruchu drogowym.

To policjanci w prowadzonym postępowaniu w sprawie o wykroczenie i po szczegółowej analizie zgromadzonego materiału ustalili obwinionego o popełnienie tego wykroczenia. Dzięki zgromadzonym przez nich dowodom ustalono kierującego pojazdem.

W związku z doniesieniami medialnymi oraz wątpliwościami co do kwalifikacji prawnej zdarzenia czynności kontrolne w tej sprawie prowadzi Wydział Kontroli Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi pod nadzorem Biura Kontroli Komendy Głównej Policji.

Ponadto materiały postępowania w sprawie o wykroczenie w całości zostały przekazane Prokuraturze celem dokonania niezależnej, bezstronnej oceny postępowania policjantów w tej sprawie.

W marcu br. otrzymaliśmy zgłoszenie dot. "potrącenia" pieszej. Z zeznań zawiadamiającej oraz poszkodowanej wynikało, że poszkodowana kobieta idąca do kościoła została "potrącona" przez kierującego samochodem "ciemnego koloru", nie była w stanie podać innych bliższych danych. Kierujący miał nie zatrzymać się, natomiast sama poszkodowana po tym zdarzeniu poszła do kościoła, a następnie po mszy świętej wróciła do domu, gdzie o zdarzeniu opowiedziała córce, która zdecydowała o zgłoszeniu tego faktu. Poszkodowana nie korzystała z pomocy lekarskiej czy szpitalnej.

Policjanci w tej sprawie poza wysłuchaniem poszkodowanej zabezpieczyli monitoring zarejestrowany przez kamery znajdujące się na prawdopodobnej trasie przejazdu. Nagrania zostały poddane szczegółowej analizie, co pozwoliło wytypować pojazd, który mógł uczestniczyć w tym zdarzeniu. Pojazd zarejestrowany był na jeden z podmiotów (leasing). Ustalenie faktycznego właściciela trwało kilka tygodni wobec konieczności uzyskania informacji z firmy leasingującej, do której zostały niezwłocznie wysłane zapytania. Faktycznym właścicielem samochodu była kobieta, ale jak się okazało tego dnia autem kierował Prezydent Miasta Sieradza.

Mężczyzna po stawieniu się do jednostki policji po przedstawieniu zapisu monitoringu przyznał, że jest sprawcą tego zdarzenia. Jednocześnie podkreślił, że nie zdawał sobie sprawy, że w ogóle do takiego zdarzenia doszło. Zgodził się przyjąć mandat karny w związku z popełnieniem wykroczenia niezachowania należytej ostrożności przez prowadzącego pojazd tj. wykroczenia z art. 98 kodeksu wykroczeń, zgodnie z przepisami KPOW. Odjazd z miejsca kolizji nie podlega penalizacji."

Film z monitoringu ujawnił fakt.pl

Wideo

Materiał oryginalny: Policja wydała oświadczenie w sprawie potrącenia kobiety przez prezydenta Sieradza - Sieradz Nasze Miasto

Komentarze 44

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

czyli moge sobie potracic kogos odjechac nie sprawdzjac czy zyje i potem jak mnie zlapia i przedstawia dowody to powiem ze nie mialem swiadomosci czynu a moje oddlenie sie z miejsca kolizji z przechodniem nie bedize jak to ladnie napisano penalizowana ?

Jesli tak wyglda wykladnai przepisow to w zasadzie trzeba by uniewinnic mase kierowcow ktorych nislusznie ukarano zawiasami czy wysokimi grzywnami.

ps. fakt ze kobieta poszla do koscilla i nic jej nie dolegalo to czysty hazard bo rownie dobrze mogla uderzyc glowa o asfalt dostac wylewu i umrzec 2 h pozniej wracajac do domu albo uderzyc sie z nos upasc na wznak i udusisc sie wlasna krwia ale przeciez pana prezydenta do nie interesuje bo nie musi on zapalci 300zl i jest ok :)

z
zimny

Prawda jest taka inne prawo dla zwykłego Polaka a inne dla władzy Piotr Najsztub jechał bez oc bez przeglądu bez prawa jazdy potrącił człowieka i odjechał a sąd go uniewinnił

k
kaz
2019-06-30T17:11:53 02:00, ja:

Lepiej by było aby razem z oświadczeniem policja podała w ilu podobnych przypadkach sprawców podobnych zdarzeń ukarano 300 złotowym mandatem.

Było to wykroczenie z art. 98 k.w., - można zastosować grzywnę w postępowaniu mandatowym w wysokości od 20 zł do 500 zł, ale bez

punktów, lub zastosować jeden ze środków oddziaływania wychowawczego wymienionych w art. 41 k.w. (pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie) Przepis ten dotyczy zarówno prezydentów miast jak i innych kierowców.

k
kaz
2019-06-30T21:01:15 02:00, Gość:

30 LAT TEMU NIE JA POTRĄCIŁEM PRZECHODNIA, LECZ 14 - LETNI CHŁOPAK WPADŁ NA MÓJ SAMOCHÓD, BIEGNĄC PO PASACH DO TRAMWAJU W WARSZAWIE NA MDM-ie.

NIE ODJECHAŁEM, TYLKO PASAŻERA PRZESADZIŁEM DO TAKSÓWKI, A UTYKAJĄCEGO CHŁOPAKA ZAWIOZŁEM DO POBLISKIEGO SZPITALA. PERSONEL O WYPADKU ZAWIADOMIŁ POLICJĘ LUB MILICJĘ.

TRZYKROTNIE BYŁEM PRZESŁUCHIWANY PRZEZ ORGANY ŚCIGANIA,POSZKODOWANY WRAZ Z RODZICAMI NIE OSKARŻAŁ MNIE O SPOWODOWANIE WYPADKU. I CO/ DOSTAŁEM ROK WIĘZIENIA W ZAWIESZENIU NA 2 LATA! A DZIŚ? PREZYDENT POTRĄCIŁ, ODJECHAŁ (UCIEKŁ?) I ORGANY ŚCIGANIA SZUKAJĄ USPRAWIEDLIWIENIA DLA TAKIEJ POSTAWY. BARDZO SIĘ TO PRAWO W MOIM KRAJU ZMIENIŁO!

Jeżeli skutkiem zdarzenia drogowego są obrażenia ciała trwające powyżej 7 dni wówczas mamy do czynienia z przestępstwem spowodowania wypadku opisanym w art. 177 kodeksu karnego, jeżeli natomiast obrażenia będą łagodniejszego rodzaju lub żadna osoba nie dozna w wyniku zdarzenia drogowego uszczerbku na zdrowiu wówczas zdarzenie drogowe jest kwalifikowane jako wykroczenie. W tym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem z art. 98 k.w., można zastosować grzywnę w postępowaniu mandatowym w wysokości od 20 zł do 500 zł, ale bez punktów. Policja postąpiła prawidłowo (co nie zmienia faktu, że prezydent nie zatrzymując się i nie upewniając, że kobiecie nic się nie stało, postąpił nagannie)

k
kaz
2019-07-01T09:22:27 02:00, Miniek:

Sprawa do sądu za odjechanie z miejsca wypadku. Tłumaczenie bo Pani się nic nie stało. A skąd to wiadomo... Może ma uraz który się ujawni?

Zdarzenie nie było wypadkiem drogowym. Było to wykroczenie z art. 98 k.w., - można zastosować grzywnę w postępowaniu mandatowym w wysokości od 20 zł do 500 zł lub środki oddziaływania wychowawczego Art. 41.k.w.

r
rp

jest jak jest Prezydenta na badania do okulisty . dokładnie wyjaśnić zasadność i zgodność postępowania policji . A suma summarum to i tak jest dużo lepszy prezydent od poprzedników. A o włodarzach ze Zd Woli nie wspomnę . Mam nadzieje że się wszystko wyjaśni i prezydent się obroni . Czego mu życzę

M
Miniek

Sprawa do sądu za odjechanie z miejsca wypadku. Tłumaczenie bo Pani się nic nie stało. A skąd to wiadomo... Może ma uraz który się ujawni?

J
Jacek
2019-06-30T10:34:57 02:00, ????????????:

przecież za nieudzielenie pomocy jest paragraf !!!!!!!!!!!

2019-06-30T11:29:21 02:00, złośliwiec:

Cytuje z tekstu: "Odjazd z miejsca kolizji nie podlega penalizacji."

Samochód jechał bardzo wolno, uderzenie (a raczej lekkie otarcie) nastąpiło po stronie przeciwnej od kierowcy - mógł faktycznie nic nie zauważyć. Zresztą pani choć, mocno wiekowa, na szczęście nic nie ucierpiała, więc to było naprawdę lekkie "muśnięcie". Nie robiłbym z tego od razu sprawy karnej. Moim zdaniem powinien ją ewentualnie publicznie przeprosić, upewnić się o stanie zdrowa (a może to już zrobił?) - i tyle. Uwagę i energię należy skupić np. na idiotach (a jest ich masa), którzy w terenie zabudowanym przekraczają drastycznie prędkość, bo tacy są w stanie w ułamku sekundy zamordować lub trwale okaleczyć kilka osób. W krajach Europy Zachodniej już za samo takie przekroczenie prędkości jest sprawa karna.

2019-06-30T12:36:25 02:00, anty głupota:

ty złośliwiec ...albo jesteś zdrowo j.....ty w palik albo z rodziny tego włodarza. Lekkie otarcie? Czy potrąciłeś albo musnałeś kiedyś kota/psa/dzika na drodze jadąc stosunkowo wolno? Ja miałem taką wątpliwą przyjemność. Huk okropny nawet przy muśnięciu takiej małej istoty jak kotek. Kobita poleciała jak worek ziemniaków i dostała zdrowo. Jak czytam te brednie to mnie krew zalewa. Walnął w kobitę i doskonale o tym wiedział i po prostu ta menda odjechała nie sprawdzając jakie są obrażenia. Nie pitol głupot człowieku bo się ośmieszasz. Dramat!

2019-06-30T18:21:25 02:00, Gość:

1000%

80 letnia babcia potrafi wpakować się na stojący samochód i to ciężarowy. Taką sytuację miał kolega stojący na parkingu w oczekiwaniu na rozładunek. Babcia wyszła z bramy posesji i poszła srodkiem parkingu firmowego. Tego dnia na trasie codziennej wędrówki do kościoła stał akurat samochód.

K
Ks

Jak nie widzi nic na prawym przednim boku, to zabrać mu prawo jazdy i tyle...

Ale tutaj ewidentnie widać, że ucieka...

G
Gość

SIERADZANIE, WYBRALISCIE SOBIE TCHORZA I MARNOTE NA PREZYDENTA !!!!!!!!

G
Gość
2019-06-30T21:01:15 02:00, Gość:

30 LAT TEMU NIE JA POTRĄCIŁEM PRZECHODNIA, LECZ 14 - LETNI CHŁOPAK WPADŁ NA MÓJ SAMOCHÓD, BIEGNĄC PO PASACH DO TRAMWAJU W WARSZAWIE NA MDM-ie.

NIE ODJECHAŁEM, TYLKO PASAŻERA PRZESADZIŁEM DO TAKSÓWKI, A UTYKAJĄCEGO CHŁOPAKA ZAWIOZŁEM DO POBLISKIEGO SZPITALA. PERSONEL O WYPADKU ZAWIADOMIŁ POLICJĘ LUB MILICJĘ.

TRZYKROTNIE BYŁEM PRZESŁUCHIWANY PRZEZ ORGANY ŚCIGANIA,POSZKODOWANY WRAZ Z RODZICAMI NIE OSKARŻAŁ MNIE O SPOWODOWANIE WYPADKU. I CO/ DOSTAŁEM ROK WIĘZIENIA W ZAWIESZENIU NA 2 LATA! A DZIŚ? PREZYDENT POTRĄCIŁ, ODJECHAŁ (UCIEKŁ?) I ORGANY ŚCIGANIA SZUKAJĄ USPRAWIEDLIWIENIA DLA TAKIEJ POSTAWY. BARDZO SIĘ TO PRAWO W MOIM KRAJU ZMIENIŁO!

słabo się starałeś i nie POsmarowałeś sądowi.nic się nie zmieniło,w sądach jeszcze siedzą ci sami co cię sądzili wtedy.w sądach nic się nie zmieniło.nadal komuna,kolesiostwo,przekręty i kombinacje.gersdorf z kolesiami wszystkiego pilnuje żeby było tak jak było.

G
Gość

30 LAT TEMU NIE JA POTRĄCIŁEM PRZECHODNIA, LECZ 14 - LETNI CHŁOPAK WPADŁ NA MÓJ SAMOCHÓD, BIEGNĄC PO PASACH DO TRAMWAJU W WARSZAWIE NA MDM-ie.

NIE ODJECHAŁEM, TYLKO PASAŻERA PRZESADZIŁEM DO TAKSÓWKI, A UTYKAJĄCEGO CHŁOPAKA ZAWIOZŁEM DO POBLISKIEGO SZPITALA. PERSONEL O WYPADKU ZAWIADOMIŁ POLICJĘ LUB MILICJĘ.

TRZYKROTNIE BYŁEM PRZESŁUCHIWANY PRZEZ ORGANY ŚCIGANIA,POSZKODOWANY WRAZ Z RODZICAMI NIE OSKARŻAŁ MNIE O SPOWODOWANIE WYPADKU. I CO/ DOSTAŁEM ROK WIĘZIENIA W ZAWIESZENIU NA 2 LATA! A DZIŚ? PREZYDENT POTRĄCIŁ, ODJECHAŁ (UCIEKŁ?) I ORGANY ŚCIGANIA SZUKAJĄ USPRAWIEDLIWIENIA DLA TAKIEJ POSTAWY. BARDZO SIĘ TO PRAWO W MOIM KRAJU ZMIENIŁO!

G
Gość
2019-06-30T18:06:49 02:00, Gość II:

Po 2015 roku nasze społeczeństwo dzieli się na przeciętnego Kowalskiego i Święte krowy.

2019-06-30T18:13:35 02:00, Gość:

trochę ci się lata POmyliły raczej tak było w latach 2008-2015.

2019-06-30T18:19:01 02:00, Stella:

niezależnie od lat- zawsze rządzący mają maluczkich głęboko w d..ie; to nie tylko polska tradycja,ale u nas wyjątkowo honorowana

ty Stella nie naginaj rzeczywistości.tak gadają peowcy jak dostają w wyborach w tyłek,że wszyscy tacy sami i takie tam podobne pierdoły...

A
Antek

Pomimo tego, że film dziwnie mało wyraźny, to wyraźnie widać, że kierujący lub kierująca po potrąceniu kobiety ucieka z miejsca wypadku. Wynika z tego, że miał/miała świadomość czynu i coś do ukrycia. Czyżby stan po alkoholu? Tak czy siak Osiewała bezczelnie w tej sprawie kłamie i być może kryje faktycznego sprawcę. Żonę czy córkę? Kara za ten czyn skandaliczna.

G
Gość

Dlaczego dopiero teraz media nagłaśniają ta sprawę? W połowie kwietnia były egzaminy i już mówiono o tym w marcu. Teraz nic się nie dzieje i robi się afery że zdarzeń sprzed 3 miesięcy. A jak prezydent chce zostać to powinien zapłacić staruszce odszkodowanie i publicznie przeprosić. I kupić lepsze okulary.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3