Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży na NFZ. Nowe ośrodki powstały w Poddębicach i Łowiczu

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Od 1 maja w Łódzkiem funkcjonują kolejne 2 nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży z umową z Łódzkim NFZ. Powstały one w Łowiczu i Poddębicach, czyli w powiatach, w których do tej pory nie było specjalistów gotowych do realizowania takiej opieki.

Dzieci i młodzież do 18 roku życia uzyskają w ośrodkach, co ważne bez skierowania, pomoc terapeutów i psychologów. To daje szansę na skuteczny powrót do zdrowia psychicznego bez leków. Wsparcie terapeutyczne w ośrodkach uzyskają zarówno dzieci, jak i ich bliscy.

W 2022 roku w Łódzkiem lekarze wypisali dla dzieci do 18 roku życia 51 tysięcy opakowań leków przeciwdepresyjnych - zauważa Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ.

W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyta, porady domowej lub środowiskowa. Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej, przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania. W Łódzkiem jest już, wraz z nowo otwartymi, 27 ośrodków I poziomu, z czego 7 w Łodzi. Pierwsze zaczęły opiekę nad pacjentami w kwietniu 2020 r.

Dane statystyczne oraz praktyka kliniczna wyraźnie pokazują, że większość małoletnich pacjentów wymaga głównie wsparcia terapeutycznego 60-70%, czyli właśnie takiego, które oferują ośrodki I poziomu referencyjnego świadczące zakres opieki opisywany powyżej, a skoncentrowany na współpracy, która oparta jest na zasadach otwartego dialogu. Optymalne rozwiązanie w odniesieniu do założeń reformy to takie, że w każdym powiecie znajduje się I poziom referencyjny, a w dużym mieście najlepiej jeden w każdej dzielnicy, dlatego tak ważna dla nas wszystkich jest informacja o kolejnym powiecie, który będzie taki ośrodek posiadał, a którego dotychczas nie było- podkreśla dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Jak zaznacza Artur Olsiński dyrektor ŁOW NFZ, trwają starania, aby pomoc doświadczonych terapeutów była coraz lepiej dostępna i tak się dzieje. Ogłaszane są konkursy, by młodzi ludzie i ich bliscy mieli pewność uzyskania wsparcia, gdy tego potrzebują.

W 2020 roku zaczynaliśmy z 7 ośrodkami, dziś jest ich niemal 4-krotnie więcej – 27. W ubiegłym roku w ośrodkach I poziomu korzystało z różnych form wsparcia 24 tys. dzieci, ponad połowa z nich (52%) to nastolatki od 13 do 17 roku życia- wylicza dyrektor Olsiński.

Najczęstszymi problemami, z którymi zgłaszają się do nas nastolatki to: zaburzenia nastroju i zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne. Najmłodszymi pacjentami są dzieci w wieku przedszkolnym, które mają problemy z adaptacją, lęki separacyjne, zaburzenia języka, mowy i komunikacji.

Nowe ośrodki

  • NEUROCLINIC - CENTRUM TERAPII I ROZWOJU, Poddębice, Miła 27, tel. 694 294 078
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarczynie, Łowicz, Świętojańska 1/3B , tel. 731 088 044
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto