Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tomaszowski zagrożony ptasią grypą. Wojewoda wyznaczył obszary zapowietrzone i zagrożone w tomaszowskich gminach

bead
W województwie łódzkim pojawiły się w ostatnich dniach ogniska ptasiej grypy. Tym bardzo groźnym wirusem zagrożone są hodowle drobiu na terenie powiatu tomaszowskiego. Wojewoda wydał w tej sprawie specjalne rozporządzenie.

W ostatnich dniach w województwie łódzkim wykryto w kilku miejscach ogniska ptasiej grypy. Najbliżej powiatu tomaszowskiego choroba zaatakowała w Regnach koło Koluszek. Tam ognisko choroby zostało wyznaczone w gospodarstwie utrzymującym 12 700 kaczek rzeźnych w wieku 6 dni i 4 tygodni. W województwie łódzkim w weekend w gospodarstwach, w których stwierdzono wirusa, wybito już 80 tys. ptaków. W związku z tym we wtorek, 25 lutego, wojewoda łódzki wydał rozporządzenie o ustanowieniu tzw. stref zapowietrzonych wysoce zjadliwą grypą ptaków oraz stref zagrożenia. Strefy obejmują część powiatu tomaszowskiego.

Strefą zapowietrzenia zostały objęte miejscowości Emilianów, Wilkucice Duże i Wilkucice Małe w gminie Rokiciny.

Natomiast strefą zagrożenia objęte zostały gminy:
- Żelechlinek: miejscowości Sabinów, Dzielnica, Gutkowice Nowiny, Karolinów, Ignatów, Żelechlinek, Czechowice, Żelechlin, Żelechlin Mały, Modrzewek, Świniokierz, Stanisławów, Nowiny,
- Rokiciny: Maksymilianów, Janków, Łaznówek, Popielawy, Łaznów, Rokiciny, Kolonia Łaznów, Kolonia Rokiciny, Cisów, Łaznowska Wola, Chrusty Nowe, Chrusty Stare, Stefanów, Mikołajów, Pogorzałe Ługi
- Lubochnia; Dębniak, Tarnowska Wola
- Budziszewice: Węgrzynowice, Węgrzynowice-Modrzewie, Zalesie, Teodorów, Helenów, Mierzyno II, Mierzyno, Mierzyno Duże, Mierzyno Małe, Adamów, Budziszewice, Nepomucenów, Rękawiec Nowy i Rękawiec
- Ujazd: Wykno, Zaosie, Łączkowice, Młynek-Władysławó, Lipianki, Niewiadów-Szymanów, PGR Niewiadów Mącznik, Bronisławów, Buków, Ciosny i Józefów.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsłudze drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

O WIRUSIE PTASIEJ GRYPY:
Grypa ptaków należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z: kałem, wydzieliną z oczu, wydzieliną z dróg oddechowych, wydychanym powietrzem. Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowana.

Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

ZAGROŻENIE DLA LUDZI:
Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka. Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto