Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezerwatywy - plusy i minusy

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Prezerwatywy to zwykle pierwszy środek antykoncepcyjny, z jakim mamy do czynienia. Jakie korzyści płyną z ich stosowania? Dlaczego nie jest to idealna metoda zapobiegania ciąży?

Prezerwatywa to najłatwiej dostępna i najprostsza w użyciu metoda zapobiegania ciąży, która dzięki wysokiej skuteczności i niskiej cenie zyskała dużą popularność, przede wszystkim wśród ludzi młodych. Stosowanie kondomów zmniejsza ryzyko poczęcia aż o 85-98% i chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Podobnie jak inne metody antykoncepcji, prezerwatywy nie są pozbawione wad, ale korzyści wynikające z ich zastosowania znacznie przewyższają ewentualne niedociągnięcia.

Jak działa prezerwatywa?

Mianem prezerwatywy określa się osłonę antykoncepcyjną, wykonaną z lateksu lub innego cienkiego i wytrzymałego materiału. Kondom ma podłużny kształt, jest elastyczny i dopasowuje się do penisa, tworząc barierę między nim a narządami płciowymi kobiety podczas penetracji. Warto podkreślić, że prezerwatywy można używać nie tylko w trakcie klasycznego stosunku płciowego, ale również podczas gry wstępnej i seksu oralnego. Zastosowanie kondomu chroni wówczas oboje partnerów przed kontaktem z nasieniem, śluzem dopochwowym i śliną. Tym samym wyraźnie minimalizuje ryzyko przeniesienia chorób wenerycznych i innych infekcji, jeśli jedna ze stron jest ich nosicielem. Fakt ten ma szczególne znaczenie dla osób, które często mają stosunki intymne z przypadkowymi partnerami. Duża liczba partnerów seksualnych wiąże się bowiem ze wzrostem ryzyka zakażenia groźnymi schorzeniami, na przykład wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub wirusem HIV.

Dlaczego warto stosować kondomy?

Ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową to tylko jeden z argumentów przemawiających za zakupem i stosowaniem prezerwatyw. Nie mniej ważna jest możliwość uzyskania wysokiej ochrony antykoncepcyjnej – jeśli kondomy są dobrze dobrane i właściwie nakładane, ich skuteczność w zapobieganiu ciąży może osiągnąć poziom właściwy dla hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych.

Co warte podkreślenia, prezerwatywy są łatwo dostępne, pozbawione skutków ubocznych, proste w użyciu i niedrogie, dzięki czemu stanowią idealną metodę antykoncepcji dla osób młodych. Kondomy w żaden sposób nie obniżają płodności i można zastosować je jednocześnie z innymi sposobami zapobiegania ciąży, takimi jak żele plemnikobójcze i tabletki antykoncepcyjne. Warto pamiętać, że jednoczesne stosowanie dwóch metod zwiększa ochronę przed zapłodnieniem!

Słabe strony prezerwatyw

Mimo iż kondomy zapewniają wysoką ochronę antykoncepcyjną, nie zawsze można liczyć na pełne zabezpieczenie przed ciążą – jeśli prezerwatywa została założona nieprawidłowo, może zsunąć się podczas penetracji. Obniżenie skuteczności kondomów może nastąpić także wskutek uszkodzenia lub pęknięcia lateksu.

Minusem prezerwatyw jest również ich wpływ na doznania seksualne obojga partnerów. Osłona lateksowa jest wprawdzie cienka, ale zmniejsza ich przyjemność. Ponadto może powodować osłabienie erekcji, zwłaszcza gdy mężczyzna nie ma wprawy w nakładaniu prezerwatywy, a przerwa w pieszczotach, potrzebna do umieszczenia kondomu, wydłuża się.

Problemem może być także reakcja alergiczna na materiał, z którego wykonana została prezerwatywa. Jeśli jedno z partnerów nie toleruje lateksu, stosunki zabezpieczone lateksowym kondomem są źródłem dyskomfortu, a nie przyjemności.

Prezerwatywy to ważna broń w epidemii AIDS, pomagają bowiem ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa HIV. Chronią również przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego warto stosować je stale, zwłaszcza przy braku stałego i wiernego partnera. Mimo iż używanie kondomów może zmniejszać spontaniczność kontaktów intymnych, jest to niewielka cena za ochronę antykoncepcyjną i zdrowotną, jaką oferują prezerwatywy.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto