Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profesorowie z Akademii Sztuk Pięknych przygotowują rzeźby, do kaplic na trasie procesji Spycimierskiego Bożego Ciała [DUŻO ZDJĘĆ]

Redakcja
Trwa budowa przydrożnych kaplic, które będą wykorzystywane podczas obchodów Spyciemierskiego Bożego ciała. Dwie z czterech figur, które w nich staną, (są przygotowywane przez profesorów z łódzkiej ASP) są już gotowe. Prace nad trzecią są już na ukończeniu. Przy okazji budowy kaplic dokonano kolejnych odkryć archeologicznych.

Dużo wskazuje na to, że jeszcze w tym roku na trasie procesji Bożego Ciała w Spycimierzu staną cztery kaplice, których budowę zaplanowano w ramach programu „Kształtowania przestrzeni publicznej w gminie Uniejów”. Staną one pod przy kościele parafialnym, na działce wygospodarowanej na posesjach Zofii i Wojciecha Górków oraz Marii Winnickiej, przy drodze prowadzącej do Łęgu Balińskiego i na tyłach starej strażnicy OSP (na fragmencie działki Państwa Sikorów).

- W czterech miejscach wzdłuż Trasy Bożego Ciała w Spycimierzu wygrodzono place budowy. Najprawdopodobniej jeszcze przed tegorocznymi obchodami Uroczystości Bożego Ciała znikną ustawione wokół nich zabezpieczenia z siatki budowlanej, a w miejscu betonowych fundamentów, które są tam obecnie widoczne, będą już stały gotowe ołtarze – informują miejscy urzędnicy

Na razie w miejscach, w których powstaną kaplice, zalano fundamenty, na których zostaną osadzone figury. Dopiero gdy te się pojawią, rozpocznie się budowa murowanych ścian, ogrodzeń, a na końcu porządkowanie terenu. Każda z kaplic będzie też wyposażona w instalację elektryczną i odgromniki.

Figury spod ręki profesorów Akademii Sztuk Pięknych

Przygotowaniem rzeźb zajmują się prof. Marek Saka i dr hab. Janusz Czumaczenko, z Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi.

- Gotowe są już dwie z czterech rzeźb, stanowiących serce spycimierskich „kapliczek” - wyjaśniają uniejowscy urzędnicy. - W całości wykonano płaskorzeźbę z piaskowca z wizerunkiem świętego, która zostanie umieszczona w ścianie ołtarzowej Kaplicy Świętego Antoniego. To czwarta w kolejności chronologicznej stacja procesji (położona na działce za dawną strażnicą OSP)

Końca dobiegają też przygotowanie rzeźby Świętej Barbary, która stanie w kaplicy w pobliżu Strugi Spycimierskiej (przy drodze prowadzącej do Łęgu Balińskiego). Rzeźba również jest wykonana z piaskowca.

Co znaleźli archeologowie?

Prace związane z budową pierwszej z kaplic (św. Julianny), która znajduje się w okolicy kościoła, były poprzedzone badaniami. Podczas nich znaleziono dwie jamy grobowe.

W najstarszej jamie grobowej odsłonięto pochówek kobiety z rękami złożonymi na brzuchu. Przy zmarłej, po lewej stronie głowy, znaleziono zdeformowany ołowiany kabłączek skroniowy, pozwalający stwierdzić, że pochówek pochodzi z czasów wczesnośredniowiecznych – wyjaśniają urzędnicy.

Przy szczątkach znajdujących się w drugiej jamie nie znaleziono, żadnych przedmiotów, które pozwoliłyby na ustalenie daty pochówku. W jamach znaleziono również 5 fragmentów wczesnośredniowiecznej ceramiki naczyniowej.

Kaplice na trasie

W ramach inwestycji na trasie staną kaplice. Jak mają wyglądać?

Ołtarz Świętej Julianny 

Będzie tym najbliższym względem kościoła parafialnego i jednocześnie pierwszym na Trasie Bożego Ciała. Święta Julianna poprzez wizerunek księżyca przesłoniętego warstwą chmur miała objawienie, zgodnie z którym otrzymała polecenie doprowadzenia do ustanowienia obchodów uroczystości Bożego Ciała.Udało jej się tego dokonać, m.in. ze względu na jej wysoką jak na czasy średniowieczne pozycję i bliskie pokrewieństwo z hierarchami kościelnymi.Rzeźba powstanie z granitu, a jej dopełnieniem stanie się okrąg z blachy kwarcowej, który dzięki podświetleniu będzie imitował księżyc w pełni.

Ołtarz „Drzewo Życia” 

Znajdzie się na trasie procesji jako drugi w kolejności. Najwyższy, bo ponad 4-metrowy monument, wykonany z granitu, stanie w otoczeniu drzew. Idea adoracji krzyża w rzeźbie jest o tyle ciekawa, że widoczny na szczycie krzyż nie jest tradycyjnym, znanym nam krzyżem, z ramionami prostopadle łączącymi się z jego trzonem. Krzyż jest trójkątny, z ramionami skierowanymi w dół, pod kątem około 45 stopni względem osi pionowej. Jest to związane z krzyżem, który był tu kiedyś w Spycimierzu, w drewnianym kościele. W podobnej formie funkcjonował tu także w średniowieczu. W tej chwili, w Muzeum Narodowym w Poznaniu znajduje się jego ostatni element – głowa Chrystusa. Jej replika zostanie umieszczona w ołtarzu, sprawiając, że klasyczna rzeźba w stylu drzewo życia zyska charakter, odnoszący się do historii Spycimierza.

Ołtarz Świętej Barbary 

Jest to figura średniowieczna. Odnosi się do losów Świętej Barbary, zamkniętej w wieży, gdzie doznawała objawień. Ołtarz zostanie wykonany z jasnego piaskowca, a przed umieszczeniem na Trasie Bożego Ciała w Spycimierzu, poddany procesowi hydrofobizacji, który ochroni materiał przed wnikaniem wilgoci i zabezpieczy w ten sposób rzeźbę na lata.

Kaplica Świętego Antoniego 

Kapliczka typu domkowego będzie ostatnią na trasie procesyjnej. Zostanie wykonana w formie płaskorzeźby z reliefem w ścianie ołtarzowej. Ornament zbudowany z kwiatów lilii, które są atrybutem św. Antoniego, będzie głównym elementem rzeźby, zaś postać świętego – będzie to ryt, stylizowany na płytę nagrobną, jakie umieszczano na sarkofagach z wizerunkami m.in. władców czy zasłużonych rycerzy w średniowiecznych kaplicach. Płaskorzeźba zostanie wykonana z piaskowca, natomiast „domek” powstanie w konwencji architektury lokalnej, czyli z połączenia białego kamienia z cegłą, które dopełnia elementy kute.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto