Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd „Szlakiem walk nad Wartą 1939 r.” PTTK w Sieradzu 2022. Nowa trasa, inscenizacja, emocje uczestników. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Frajda i lekcja historii w jednym. Tak przebiegał 45. Rajd Pieszy „Szlakiem walk nad Wartą 1939 r.”, który odbył się w sobotę z inicjatywy sieradzkiego Oddziału PTTK. Była to pierwsza wędrówka po covidowej przerwie, która miała otwarty charakter, a z okazji skorzystało około 150 osób.

Wiesława Sujecka, prezes sieradzkiego PTTK nie kryje radości z powrotu turystycznej imprezy na właściwy szlak. - Cieszymy się bardzo, bo jesteśmy przywiązani do wędrówek i mogliśmy w końcu zorganizować rajd, żeby młodzieży i dorosłym opowiedzieć w atrakcyjny sposób o bohaterskiej postawie naszych żołnierzy.
Uczestnicy rajdu pokonali blisko 12-kilometrową nową trasę (Tumidaj – Dębołęka – Stefanów Ruszkowski – Kozy, gdzie upamiętniono zestrzelenie polskiego samolotu w pierwszych dniach wojny – Budziczna) wytyczoną po miejscach walki 4. Batalionu Strzelców, który jako pierwszy przyjął uderzenie Niemców na przedpolach Sieradza. Przybliżeniem tego epizodu zajęli się Sieradzcy Detektywi Pól Bitewnych Sieradz 1939, którzy od lat odkrywają i przybliżają historię tragicznego Września w okolicach Sieradza, a jednym z ich ostatnich osiągnięć jest właśnie odkrycie śladów walk prowadzonych w okolicach trasy._ - Jesteśmy mile zaskoczeni, że po takiej przerwie odliczyło się tyle osób, w tym drużyna Wojska Polskiego z sieradzkiej jednostki. Jesteśmy podbudowani, więc z pewnością będziemy kontynuować rajd w następnych latach _– zapewnia Robert Kielek.

Czy Detektywi mają jeszcze coś do odkrycia? - Cały czas spływają do nas nowe relacje dotyczące walk nad Wartą, nie jest więc wykluczone, że skieruje nas to w kolejne, nieznane dotąd miejsce. Mamy więc nadzieję, że na kolejne rajdy pojawi się kolejna nieznana dotąd trasa, na którą zaprosimy turystów – dodaje Wojciech Józefiak z Sieradzkich Detektywów Pól Bitewnych.

Podczas rajdu na uczestników czekała inscenizacja przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. 10 Batalionu Saperów w Łodzi. - Jestem przekonany, że taka lekcja żywej historii jest dla młodzieży czymś innym niż zajęcia w szkole – nie wątpi Jacek Trajdos z Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 10 Batalionu Saperów w Łodzi.

- Bardzo się cieszymy, że mogłyśmy wrócić na rajdową trasę, bo bardzo za tym tęskniłyśmy. Za szlakami i tą fajną atmosferą, która tu panuje – podkreślają Liwia Blejch i Katarzyna Wrąbel ze Szkoły Podstawowej nr 6.

  • Podczas rajdu przeprowadzono konkursy. W tym piosenki zwyciężyły Łaziki ze Szkoły Podstawowej Gminy Sieradz. II miejsce zdobył Słoneczny Patrol ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sieradzu. III miejsce ex-equo zdobyli Przyjaciele Teodora Goździkiewicza z Dąbrowy Wielkiej i Miłośnicy Przyrody z Charłupi Małej.
  • W turnieju wiedzy podium przedstawiało się następująco: III miejsce – Antonina Nowak z SPGS Sieradz, II – Krysia Reszpondek z SP nr 1 w Sieradzu, I miejsce – Livia Blejch z SP nr 6 w Sieradzu.
  • Organizatorami wyprawy byli: Zarząd Oddziału PTTK w Sieradzu oraz Detektywi Pól Bitewnych Sieradz 1939, a współorganizatorami: Urząd Miasta Sieradza, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Złoczew i Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 10 Batalionu Saperów w Łodzi. Organem wspierającym: Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto