Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych w Wieluniu [INFORMATOR EDUKACYJNY]

Redakcja
W roku szkolnym 2019/2020 naukę w klasach pierwszych szkół średnich rozpocznie młodzież z dwóch roczników. Będą to ostatni absolwenci likwidowanych gimnazjów oraz pierwsi absolwenci 8-letnich szkół podstawowych. Prezentujemy ofertę edukacyjną liceów, techników i szkół branżowych w Wieluniu

Postępowania rekrutacyjne dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum zostaną przeprowadzone odrębnie. Oznacza to, że nie będą oni rywalizowali o te same miejsca w szkołach. Dla obu grup uczniów zostaną utworzone odrębne klasy. Rekrutacja dla wszystkich będzie prowadzona w tym samym czasie. Kryteria są takie same, ale inny jest sposób ich punktowania. Wynika to z odmiennego zakresu egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty. Za weryfikację wniosków składanych przez uczniów i ostateczne wyniki naboru będzie odpowiadać komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.

Zobacz w galerii zdjęć: oferta edukacyjna liceów, techników i szkół branżowych w Wieluniu

Uczniowie, którzy ukończą naukę w szkole podstawowej, mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Pod koniec stycznia kurator oświaty ogłosił terminy rekrutacji do szkół średnich w województwie łódzkim. Kandydaci będą mogli dokonywać wyboru w dniach 13 maja - 25 czerwca. Szkoły ogłoszą listy zakwalifikowanych 16 lipca.

W pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego będą obowiązywały następujące kryteria:

* wyniki egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu gimnazjalnego,

* oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum) z języka polskiego, matematyki i z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora szkoły przeprowadzającego rekrutację,

*świadectwo ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum z wyróżnieniem,

*szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum.

W pierwszej kolejności do szkół zostaną przyjęci laureaci konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratora oświaty oraz laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych organizowanych wyłącznie przez podmioty wyłonione w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wykaz konkursów znajduje się na stronach kuratoriów oświaty, a olimpiad przedmiotowych na stronie MEN.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Targi edukacyjne szkół ponadgimnazjalnych[ZDJĘCIA]

Egzamin ósmoklasisty po raz pierwszy zostanie przeprowadzony w kwietniu 2019 roku. To egzamin obowiązkowy, a za jego przeprowadzenie odpowiada Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). W grudniu 2018 r. wszystkie szkoły podstawowe mogły przeprowadzić próbny egzamin uczniów kończących ósmą klasę.

Ministerstwo edukacji podaje, że roczniki uczniów urodzonych w 2003 i 2004 roku, czyli te, które rozpoczną edukację w szkole ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej od 1 września 2019/2020 to roczniki z najniższego punktu niżu demograficznego. W tych latach rodziło się tylko ok. 350 tys. dzieci rocznie. Te dwa roczniki odpowiadają jednemu rocznikowi z wyżu demograficznego z lat 80.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: RANKING PERSPEKTYWY 2019

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto